Ne kadar özgürüz ve ne kadar mecbur? Vatanımızda savaş varken barış içinde yaşayan bir ülkede özgür olabilir miyiz? Vatan, barış, özgürlük ve insanlık kavramları bizlere neler ifade ediyor, en önemlisi hangisi?

Mecburiyet, bu kavramları ele alan bir Zweig eseri. Ülkesinde savaş varken bir başka ülkeye bir nevi kaçarak sığınmış olan çift, özgürlük ve mutluluk içinde yaşıyor. Ressam olan erkek karakterimizi vatanı, askerlik görevini yapması için savaşa çağırıyor. Kitaptaki bütün iç sorgulamalar bu olaydan sonra başlıyor.

savaş

Sığındıkları ülkenin özgürlüğü ve insanı önemsemenin verdiği huzur askerlik emriyle karakterlerimiz için bölünüyor. Daha önceden çiftimiz bu ihtimalin var olabileceğini düşünerek vatanlarının çağrısına uymayacaklarını ve bu insanlık suçuna ortak olmayacaklarını kararlaştırıyorlar. Fakat emri eline aldığında karakterimiz bunun artık mümkün olmadığını ve emri veren, savaşan gücün kendi iradesinden üstün olduğunu düşünüyor. Eşinin bütün itirazları, ikna çabalarını görmezden gelmesine yol açan korku ve mecburiyet hissi ona yıkılamayacağını hissettiği güç karşısında boyun eğdiriyor. Vatanın kendi üzerindeki gücü onu savaşa, insanlık suçu ve katliam olarak gördüğü savaşa çekebilir mi?

Kendini Kaçak Hisseden Bir İnsan Ne Kadar Özgürdür?

Savaşa gitmeme kararının ve özgürlüğünün kendi ellerinde olduğunu bilmesine rağmen kaçak hisseden bir insan ne kadar özgür olabilir? İnsan olmanın, sanatın ve evrensel sevginin bilincine sahip karakterimiz iradesizliği ve korkusu sahip olduğu değerleri hiçe sayarak ona savaşa katılma kararı aldırıyor. Ara ara yaşadığı sinir nöbetleri ve eşinin ona içinde hapsolan benliğini yeniden gösterebilme çabalarıyla aklı karışıyor. Kitabın genel işleyişinden bahsettikten sonra daha fazla detaya inmek istemiyorum. Mutlaka herkesin dünyanın geçmişteki ve şu anki durumunu düşünerek okuması gereken bir kitap.

Dünya üzerinde insanlar arası ayrım yaparak savaşa neden olmak geri kalmışlığın göstergesi fakat savaşlara en çok yol açan ülkelerin gelişmiş ülkeler olduğu herkes tarafından biliniyor. Bunun nedeni de Dünya’ya egemen olma hırsından kaynaklı güç gösterisi ihtiyacı. Savaşın desteklenmesi bile insanlık suçudur. Gelecek nesillere iyi insan olabilme kavramını miras bırakmamız gerekiyor. Dünya üzerinde şahısların veya devletlerin değil barışın, huzurun, özgürlüğün ve mutluluğun egemen olması umuduyla…