Halüsinasyonlara neden olan LSD nedir?

Kör bir insan LSD alırsa ne olur?

Zararları nelerdir?

Etkileri nelerdir?

Açık ve kapalı göz halüsinasyonları, değişen boyutsal zaman algısı, sinestezi etkisi, ruhani deneyimleri ve değişen düşünce süreci gibi psychedelic etkileri olan bu gizemli madde nedir sizler için küçük bir araştırma yaptım. ABD Hava Kuvvetleri kayıtları, nükleer füzeleri korumakla görevli havacıların, halüsinasyonlara neden olan ve asit olarak bilinen uyuşturucu LSD kullanması gibi şaşırtıcı bilgilerle karşılaştım. Peki LSD nedir? İnsan üzerindeki etkisi nasıl olur?

Kedi

 LSD İçin Ön Bilgi

Dünya üzerinde en güçlü halüsinasyon gördüren madde olarak kabul edilmektedir. O kadar kuvvetli bir halüsinojendir ki yarattığı etkiler yıllar sonra bile ortaya çıkabilir.Halüsinasyon gördüren mantarlardan 100 kat, Meskalin’den 4000 kat daha güçlüdür.

LSD psikiyatrik hastalıkların tedavisinde kullanılmak üzere “Delysid” adıyla bir ilaç olarak piyasaya sürülmüş. Ancak ilacın etkilerinden şüphelenen ABD bu maddenin “zihin kontrolü” gibi hain emellerle kullanılabileceğine ikna olunca ilaç hızlıca tüm dünyada yasaklanıyor, üretimi ve ticareti yasadışı ilan ediliyor.

Renkli

LSD Nedir?

İlacın orijinal kullanımı psikoterapötiktir. 1960’lı yılların başında araştırmacılar, LSD’nin ileri dereceki kanser hastalarında depresyonu, anksiyeteyi ve ağrıyı azalttığını ortaya koydular. 2014 yılında, İsviçreli psikiyatr Peter Gasser, LSD’nin ağır anksiyete bozukluğunun sebep olduğu semptomları hafifletebileceğini gösteren bir çalışmanın sonuçlarını yayınladı. Yine 2016 yılında Imperial College London‘da yapılan bir çalışmaya göre, LSD’nin uzun dönemde iyimserliği ve açıklığı (openness) arttırabileceği gösterildi.

Aslında LSD’nin hikâyesi 1938 yılına kadar gidiyor, o tarihte İsviçreli kimyager Albert Hofmann ilk kez bu bileşiği sentezlemişti. Hofmann, işten eve dönerken ağzına attığı 250 μg (epey yüksek bir doz!) kadar LSD ile bu maddenin halüsinojenik etkilerini keşfetti. Hofmann başarılı bir bilim insanıydı. Bu madde hakkındaki deneyimlerini ayrıntılı olarak not etti. Onun ilk günkü, paranoya dolu tepkisini ertesi günkü “her şeyin parladığı, ışıltılı, parıltılı, kıvılcımlı, pasparlak, ışıl ışıl” bir deneyim takip etti.

Araştırmacılar bu olguyu yeniden araştırmak için titiz bir çalışma yürüttüler. Katılımcıların tümü 21 yaşın üzerindeydi, hiçbirinin psikiyatrik hastalık öyküsü bulunmuyordu. İlacı aldıktan sonra LSD alan katılımcılarda; görsel halüsinasyon, ruhsal deneyim, paranoya gibi psikoz benzeri semptomlarda artış olduğu rapor edildi. diğer saykodelik ilaçların bazen sebep olduğu negatif ve kaygılı duyguların aksine LSD verilen bireyler daha iyi, hatta çok keyifli hissediyorlardı. Asıl sarsıcı olan kısım, LSD alanlar 2 hafta sonra incelendiğinde görüldü. Bu bireyler daha iyimser ve açık fikirliydi. Ve plasebo alanlara kıyasla daha yaratıcı ve meraklı hale geldikleri bildirildi.

LSD, beyinde 5-HT2AR‘ye bağlanarak ve onu uyararak etkide bulunuyor. Böylece psikoaktif etkilere neden oluyor. LSD’nin arkasındaki hassas biyolojinin ve kimyasalın potansiyeli hala gizemini koruyor. Imperial College’daki araştırmacılar, LSD’nin bahsedilen reseptöre ilk kez bağlandığında ani, patlayıcı uyarı sonucunda yoğun ve akut psikotik benzeri semptomlarla sonuçlanmasının muhtemel olduğunu; ancak ağ dinamiklerinin “gevşeyerek” uzun dönemde etki ettiğini ve genel anlamda iyimserliği ve iyilik halini bu şekilde arttırdığını ifade ediyorlar.

Beyin

Kör Bir İnsan LSD Alırsa

Kör bir insan bu ilacı alırsa aniden görmeye ve halüsinasyon görmeye başlar mı?

Doğuştan kör bir insanın LSD aldığında görsel halüsinasyonlar görmesi pek olası değil gibi. Çünkü LSD mucize bir ilaç değil ve körlerin görmesini sağlayamaz. Yoksa tüm körler avuç avuç tüketirdi.  Doğuştan kör bir insan göremediği ve görmenin nasıl bir şey olduğunu bilemediği için görsel halüsinasyonlar deneyimleyemeyebilir. 50 yıl önce yayınlanmış bir makalede doğuştan kör olanların ya da 2 yaşından önce kör olmuş insanların LSD alsalar da görsel halüsinasyonlar yaşamadığını görüyoruz. Görmeden sorumlu beyin bölgesi olan oksipital korteks 2 yaşından önce olgunluğa ulaşmaz. 2 yaşından sonra kör olmuş insanlar ise görmenin nasıl bir şey olduğunuü bildikleri için kısmen görsel halüsinasyonlar yaşayabilmişler.

Insan

İnsan Üzerindeki Zararlı Etkileri

LSD’nin ve diğer uyuşturucu türevi maddelerin yasak olduğunu, kullanmanın sağlığınıza geri dönüşü olmayabilecek zararlar verebileceğini söylemek gerek. halüsinasyonlarından çıkamayarak beynine kalıcı hasarlar veren ve şizofreniye yakalanan binlerce insan var. LSD etkisi altında gördüğü halüsinasyonlar sonucu basına felaketler gelen insanların haberlerini okuyoruz. LSD maddesi 50 yılı aşkın süredir yasak; doğal olarak maddeyle yapılan deneyler de bitme noktasına gelmiş.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Yasal Uyarı! Uyuşturucu ve uyarıcı maddeler tehlikeli ve zararlıdır. Kullanımları yasalara aykırıdır.

KAYNAKLAR:

1, 2, 3