Hepimiz 81 ilin ismini biliyoruz, ama hangimiz bu isimlerin anlamlarını, hikayelerini duyduk? Bugünkü yazımda meraklıları için bazı şehirlerimizin hikayelerini paylaşacağım. Belki listede sizin de memleketiniz veya değer verdiğiniz bir şehir vardır.

Hatay

Yarı göçebe Türk kabileleri “Hıtaylar” 10.yüzyılda Çin’in kuzey kısmını işgal etmişlerdi. Çin’in kuzey kısmı Avrupalılar tarafından Hıtay olarak anılmaktaydı. Hatay ismini ise bu kente Atatürk verdi. Atatürk, Hıtaylılar’ın Anadolu’ya geldiklerine inanıyordu ve bu sebeple Antakya’ya Hatay ismini verdi.

Kırklareli

Kırklareli ismi bu kenti fetheden askerlerin hatırasına verilmiştir. Sultan Birinci Murad zamanında, bu şehri fetheden akıncılardan 40’ı burada şehit düştü ve şehrin ismi Kırklareli oldu.
“Kırk kimse şehid oldu bu yerde,
Bu nâm ile anılsın bu belde”

Rize

Rize isminin geçmişiyle ilgili birden fazla söylenti bulunmakta. Bunlardan biri, şehirdeki pirinç üretiminden dolayı Yunan dilinde pirinç anlamına gelen Rhizios kelimesinden dolayı Rize isminin verilmiş olmasıydı. Bir diğer söylentiye göre de Rumca dağ eteği anlamına gelen Rhiza kelimesinden Rize isminin türetilmiş olduğuydu.

rize

Çanakkale

Fatih Sultan Mehmet döneminde Anadolu yakasına Çanak Kalesi ve Rumeli yakasına Kilitbahir Kalesi yapılmıştır. Şehrin isminin Çanak Kalesi’nden geldiği söylenmektedir. Bir diğer söylentiye göre ise Çanakkale isminin şehrin denize olan konumunun çanak şeklinde olması sebebiyle verilmiş olmasıdır. Eski çağlarda Çanakkale şehrinin ismi Hellespontos ve Dardanel olarak geçmektedir.

Yalova

Osmanlı döneminde Çiftlikköy ve Çınarcık arasında kalan bölgeye Yalıkabad denilmekteydi. Atatürk’ün Yalova’da geçirdiği zamanlar içerisinde yazdığı mektuplara Yalı Ovası yazıp imzaladığı belirlenmiştir ve daha sonrasında yalı ve ova kelimeleri birleşerek Yalova ismini ortaya çıkarmıştır.

Tokat

Tokat şehri herhangi bir değişime uğramamış ve adının anlamına uyum sağlayan bir şehir. Şehirde bulunan Comano Pontica Kalesi’ni alan Selçuklu Oğuz Türkleri, Bizans ordusuna tokat niteliğinde bir hamle yaptıkları için şehrin adı Tokat olmuştur.

tokat hikaye

Afyonkarahisar

Afyonkarahisar ismi, Selçuklu Devleti’nin Afyon’u almasından sonra verilmiştir. Şehirde bulunan hisar sebebiyle kuşatma uzamıştır. Kuşatma süresince Türk askerlerinin yaşadığı zorluklar sebebiyle bu şehre Karahisar adı verilmiştir. 16.yüzyılda halk, verimli topraklardan faydalanmış ve burada afyon yetiştirilmeye başlanmıştır. Afyon ismi de bu sebeple eklenmiştir.

Her ne kadar burada 7 ilimizden bahsetmiş olsam da bütün şehirlerimiz birbirinden değerli anlamlara ve tarihlere sahipler. Umuyorum bizler bu güzel şehirler için güzel adımlar atarız ve tarihlerini sürdürebiliriz.

Kaynakça:
1, 2, 3, 4, 5, 6