Bugüne kadar bu topluluk size hep kreatif olun dedi yazılarında. (Artı sosyal medyada da) Seni durduranlara dur demek için, kreatif olman için, inanmak ve cesaret gösterebilmek için topluma faydalı ekosistem oluşturma çabasına girdi bir grup öğrenci bu oluşumda. Peki toplum içinde fark yaratabilmek bu kadar kolay mıydı? Ya da soruyu değiştirirsek; en korkunç bariyer neydi? Ve şimdi de huzurlarınızda düşmanınızın ismi geliyor: “Seni durduranlara dur diyememek.”

Dur de
dur de

İnsanlar yeni şeyler yapmaya adım atmadan önce kendilerini onaylayan bir topluluk bekler çoğu zaman karşılarında. Fikirlerini tanıdıklarıyla paylaştıklarında “bu imkansız” demeyen bir veya birkaç kişi yetebilecekken onlara o birkaç kişiyi dahi bulamayabilirler. Onlara dur diyen bir sürü insana aynı anda dur demektense bazen kendilerini durdururlar. Siz siz olun, önce kendinizden ve projelerinizden emin olun. Başkasının yaşam koçluğundan değil. Onlara dur deyin.

Kendi başaramadığını başkalarının da başaramamasını isteyen kişilere fikrinizi anlatmaktansa gidip bir duvarla konuşmanızı fakat o insana bir daha projelerinizden bahsetmemenizi tavsiye ederim. Hayallerin var fakat inancın yok değil mi? Korkma, korkan ve korkutulan dahası yapamayacağına inandırılan tek kişi sen değilsin.

Dur de. Seni durduran ne var? Bul onları. Peki ne buldun? Bir çeşit anı mı bulduğun yoksa bir arkadaş mı ya da belki de çok önemli unvana sahip bir tanıdık? Kim olursa olsun. Sonuçlarının sorumluluğunu sadece kendin aldığın bir eylemde sana karşı duracak her tür nesneye veya objeye dur de. Sen dur demedikçe onlar seni durduracaklar. Sen sen olmadıkça onlar seni sen olmaktan daha çok alacaklar. Hep diyorduk ya kreatif olun diye. Evet, buyrun bakalım tepenize çıkardığınız her korkuyla, her birine bağımlı halde kalmakla kreatif olmakta attığınız minik bebek adımlarını saymaya!

dur de

Ne gerek var? Veya neden gerek olmasın?

İşte dur demeniz gereken en büyük cümlelerden biri: Ne gerek var? Bunu kendinize söylüyorsanız çok fazla karışamam sonuçta her şeyi tek bir hayata sığdıramayız. Fakat bunu bir başkası size söylüyorsa bunun gerek yok bunla uğraşma yani boşver anlamlarına geldiğini zaten biliyorsunuz. Fakat kime göre gerek yok? Bunu size söyleyen kişinin hayatında yapmak istediğiniz proje-eylem,gitmek,kalmak,yeni bir hobi edinmek, ayrılmak, evlenmek, boşanmak, para harcamak, gönüllü bir işte çalışmak artık konu her ne ise- onun hayatında gerek duymadığı bir şey olabilir. Çünkü o onun hayatıdır, bu sizin hayatınızdır. Çok basit bir anlatım oldu öyle değil mi? O zaman neden bu kadar karmakarışık geliyor bize söylenen yapamazsınlar ve hayallerimiz arasında tercih yapmak?

dur de
Başkasına bağlı kalmak ve bağımlı olmaya dur demek

Bir öğrenciyseniz genel sıkıntınız maddiyattır diye tahmin ediyorum. Bunu öğrencilik hayatınız boyunca hayallerinize ulaşmakta en büyük engel olarak görenler vardır belki aramızda. Fakat bu yarı zamanlı bir işte çalışarak dahi çözülemeyecek kadar büyük bir problem değil inatla aklınıza gelen çılgın fikirler için. Neden kendi ayaklarınız üstünde durmaktan veya başkasına olan bağımlılık şekliniz her ne ise ondan kurtulmaktan bahsediyorum? Biraz önce de söylediğim gibi bir iş yaparken -özellikle alışılmadık ve insanlara gereksiz gelen bir işse- sonuçlarından sadece kendinizin etkilenmesi gerektiğini unutmayın. Başarısız olduğunuzda başkasına mahcup olmayın ki hemen pes etmek yerine yeni tecrübelerle yolunuza devam edebilin. Para örneğini daha somut olduğu için versem de umarım en büyük probleminiz bundan daha büyük değildir. Seni durduran ne var? Bul onları. Dur de.