Neredeyse hiçbirimiz kendi ses kaydımızı dinlemekten hoşlanmıyoruz. Normalde ses tonumuz çok güzel olsa bile; ses kaydımızı dinlediğimizde duyduğumuz ses yıllar boyu bize eşlik eden sesten çok daha farklı geliyor.

Bu garip durum sesimizle ilgili bir problemden dolayı meydana gelmiyor. Sesimizin ses kayıtlarında bu kadar farklı ve rahatsız edici olmasının aslında mantıklı bir nedeni var.

Sesimizin Bu Kadar Garip Olmasının Mantıklı Nedeni Nedir?

Sesleri kulağımızın topladığı titreşimlerle duyuyoruz. Bu titreşimler ilk önce orta kulağımızda bulunan üç kemiğe gönderilir, daha sonra ise titreşimleri sinir sinyallerine dönüştüren salyangoz şeklindeki bir organ olan kokleaya iletilir. Havanın içinden geçen ses dalgalarının, kulak kanallarımıza, iç kulağımıza ve kokleamıza iletilmesiyle dışarıdan gelen araba kornası veya radyo seslerini algılayabiliyoruz. Ses kayıtlarımızı tekrar dinlediğimiz zaman aslında hava kaynaklı titreşimleri de duyuyoruz.

Ancak ses kendi ses tellerimizden geliyorsa durum biraz farklı. Konuştuğumuzda duyduğumuz şeylerin çoğu, dış seslerle aynı şekilde algılanıyor, ama biz aynı zamanda çene kemiğimizin ve kafatasının içinden geçen titreşimleri de duyuyoruz. Bu kemik iletimi olarak bilinen ses iletiminin kafatası ve çene kemikleri ile kulak zarını geçerek direk iç kulağa iletildiği bir durumdur.

Kemik İletimi Nedir?

Ses Kayıtlarımızdaki Sesimiz, Neden Bizi Fazla Rahatsız Ediyor? 1

Kemik iletimi duyduğumuz sesin kalitesini de değiştirir. Kemik iletimi, düşük frekanslı titreşimleri “ortaya çıkarma” eğilimindedir ve sesinizi gerçekte olduğundan daha derin ve daha az cızırtılı kılar. Her halükarda, bir insana kendi sesinin hoş gelmemesi, basitçe o kişinin o sese alışkın olmamasıdır. Karşı etkiyi kendi kendinize de deneyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken, ellerinizle kulaklarınızı kapatıp konuşmak. Bu pozisyonda sadece kemiklerden iletilen titreşimleri duyarsınız ve hava ile iletilen titreşimleri engellersiniz. Bu pozisyondayken sesinizin normalden çok daha derin olduğunu fark edeceksiniz.

Ne yazık ki, iç karartıcı bir gerçek, sesinizi kaydettiğinizde duyduğunuz korkunç ses aslında sesinizin dünyadaki 7.6 milyar insan tarafından duyulma şeklidir.

Kaynak: http://www.iflscience.com/physics/why-does-the-sound-of-your-own-recorded-voice-bother-you-so-much/