Amerika’da bulunan Şeytan Kulesi, oluşumuyla, efsaneleriyle ve tarihiyle görkemli bir yapıya sahiptir. 40 milyon yıl önce meydana gelen Kule bir Kızılderili efsanesine göre küçük kızların dev bir ayıdan kurtulmasıyla oluşmuştur. Günümüzde hala Kızılderililerin uğrak yeri olan kule hakkında hala çözüm bekleyen sorunlar mevcuttur. Peki bu kulenin efsanesi nedir? Nasıl oluştu? Detaylar bu yazıda. 

Genel Bilgiler

Tek Parça Magmatik kayaçlardan oluşan volkan bacası şeklindeki Şeytan Kulesi, Belle Fource Nehri’nin üzerinde, Wyoming eyaletinin kuzeydoğusundaki Crook şehri sınırlarındaki Black Hills’te bulunur. Şeytan Kulesi’ne 1893 yılında ilk kez William Rogers ve Willard Ripley tırmandı. Bu iki dost yukarı doğru açılan dar bir yarık tespit etti. Merdiven kurabilmek için tahta plaklar kullandılar ve bu merdiven 1927 yılına kadar kullanıldı. Günümüzde merdivenin kalıntılarını görmek mümkündür. Kule üstündeki tortul kayaçlar aşınıncaya kadar görünür olmadı. Yumuşak kum taşları yıprandıkça kuleyi oluşturan daha dirençli magmatik kaya erozyon güçlerinden sıyrılmıştır. 

şeytan

Rakamlarla Şeytan Kulesi

1558 metre uzunluğundaki bu esrarengiz doğa harikası, Theodore Roosevelt tarafından 24 Eylül 1906’da “Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Anıtı” olarak ilan edilen ilk yapıdır. Bu anıtın en eski kayaları, 200 milyon yıl önce Orta veya Geç triastik Döneminde sığ bir deniz kenarında keşfedildi. 40 milyon yıl önce beyaz bir mineral kristelleri ile koyu gri veya yeşilimsi-gri renkli magmatik kayalardan oluşan bir yapıdır. Magma soğurken, her biri yaklaşık altı fit çapında altıgen sütunlardan oluşur. Kule soğumaya devam ettikçe, dikey kolonlar genişlikte küçülmüş ve 120 derecelik açılarla çatlaklar oluşmaya başlamış ve homojen 6 taraflı kolonlar meydana gelmiştir. 

Şeytan Kulesi’nin Gizemi 1

Nasıl Oluştu?

Jeologlar, Dünya’nın çekirdeğindeki alevlerden doğan bu oluşumun, yerkabuğundan magma halinde yükselip yüzeye yaklaştıkça soğuduğunu kabul ediyor. Bu soğuma sayesinde kayaçlara eşsiz geometrik şekillerini veriyor ve magmatik kayaç soğudukça baskı noktalarının etrafında büzülmeye başlıyor ve bu noktaların etrafında basınç birikiyor. Böylece yukarıdan aşağıya doğru uzanan ve yapının çok sütunlu mimarisini oluşturan belirgin altıgen şekiller oluşuyor. Jeologlar bu eklemlerin nasıl olduğu konusunda hemfikir olmalarına rağmen Şeytan Kulesi’nin büyüklüğü hala gizemini korumaktadır çünkü sadece yüksek değil aynı zamanda çok geniş bir yapıya sahiptir. Gözünüzde canlanması adına; zirvesi yaklaşık bir futbol sahası büyüklüğünde ve taban çevresi ise yaklaşık 1 mil kadardır. 

Şeytan Kulesi’nin Gizemi 2

Kule’nin fethi

1938 yılında Kule’yi fetheden ilk profesyonel tırmanıcı ve daha sonra başka bir tırmanıcıyı kurtaran Jack Durance’ydı. Evet kulağa garip geldiğinin farkındayım. Hikayeyi şöyle özetleyelim; George Hopkins kuleye uçaktan atlayarak ulaşmak istedi. Paraşüt sayesinde estetik bir şekilde iniş yapmayı başardı ancak daha sonrasında halatı düştüğü için tepeden inemedi. George paraşütsüz aşağı atlamaya cesaret edemedi ve tepede adeta mahsur kaldı. Şiddetli rüzgar nedeniyle, havayolu ile kurtarmak mümkün değildi. Uçaklar belli bir yere kadar inip daha sonrasında yiyecek ve giyecekler atmak zorunda kalmıştı. Jack Durance burada devreye giriyor. Hopkins’i kurtarmak için Durance yardım için çağrıldı ve 6 gündür zirvede kalan cesur adamın kurtarılmasını organize etti. Reklamın iyisi kötüsü olmaz diyerek bu olayı ve bu iki ismi hemen hemen tüm gazeteler yazdı.

Şeytan Kulesi’nin Gizemi 3

Bir Kızılderili Efsanesi

Bir efsaneye göre, bir grup kız oynamak için kulenin olduğu bölgeye gitti ve dev ayılar onları kovalamaya başladı. Kızlar ayılardan kaçmak için bir kayaya tırmandı, dizlerinin üstüne çöktü ve onları kurtarmak için Büyük Ruh’a dua etti. Dualarını duyan Büyük Ruh, kayaları yerden göğe kadar yükseltti ve böylece ayılar kızlara ulaşamadı. Ayılar kayalara tırmanmaya çalışırken kulenin kenarlarına derin pençe izleri bıraktı. Bu izler bugün Şeytan Kulesi’nin yanlarında görülen izlerdir. Ayıdan kurtulan kızlar göğe ulaşan kayalarla birlikte yıldıza dönüşerek cennete gittiklerine inanılıyor.

Şeytan Kulesi’nin Gizemi 4

Hint Efsanesi

Efsaneye göre, kayanın kötü bir iblis tarafından yaratıldığına inanılıyor. Bu iblis tepeye oturdu ve davul çalmaya başlamıştır böylece gök gürültüsü ve şimşekler yarattı. Kızılderililerin çoğu dağın karanlık özüne inanıyordu, bu nedenle Hint halkının temsilcileri Kötü Tanrı Kulesi’nin yanına yerleşmemeye çalışmıştır. Bu isim kayaya 1875 yılında Richard Dodge tarafından verilmiştir. 

Günümüzde Şeytan kulesine tırmanmak için güvenli yollar yapılmıştır. Burası Kızılderililer için kutsal olduğunu unutmayın. Özellikle Haziran ayında ayinlerini dağın yanında gerçekleştirirler. Bu nedenle dağcılık yapmak yasaktır. 25 Aralık ve 1 Ocak hariç 7/24 açıktır. 09:00-16:00 arası gelmeniz tavsiye edilir. Cesareti olan ve maceraları seven okurlar için güzel bir mekan olabilir.

Kaynakça: 1 2 3