Görsel hafızamız kuvvetli midir? Bir mekanda yaşadıklarımızı daha mı kolay hatırlarız? İşte Sherlock Holmes’tan hafıza taktiği sizinle.

Ya bu tarih dersini çalışmak ne kadar zor! Servet-i Fünun yazarları ve eserleri ne kadar çok ezberlemekle bitmiyor! İsim hafızam çok zayıf görsem sanki hatırlarım mı diyorsunuz? Hafızanızı kuvvetlendirmeye ne dersiniz? O halde hafıza sarayı taktiği tam size göre. Ayrıntılar da hemen aşağıda. 🙂

Nedir bu hafıza sarayı?

sherlock holmes,hafıza sarayı,mekan metodu

İnsanlar 5 duyusu ile yaşadığı olayları, soyut kavramlara göre daha iyi hatırlarlar. Onun içindir ki, duyduğunuz bir koku ya da bir ses sizi çocukluğunuza götürür. Beynimiz kaydettiği hiçbir şeyi silmez. Bu bilgileri birbirine ilişkilendirecek şekilde kaydeder. Eğer bu bilgi ile ilgili bir ipucu iletildiğinde o bilgi ile ilgili her şey eskisi gibi hatırlanır. Buna çocukluk arkadaşımızı gördüğümüz an onunla yaşadığımız tüm anıların canlanması en iyi örnektir. Hafıza sarayı taktiği de buradan gelmektedir. Beynimiz özellikle gözlerimiz ile gördüğümüz olayları daha iyi hatırlar. Özellikle en çok kullandığımız, düşündüğümüz mekanlara hatırlamak istediğimiz bilgileri ilişkilendirdiğimizde hafızamızda daha kalıcı olurlar.

Sherlock Holmes ile tanınan bu teknik kütüphanelerin yakıldığı, bilgiyi saklamanın zor olduğu dönemlerde bilgeler tarafından kullanılan bir hafızada tutma taktiğidir. Latince’de “method of loci” olarak geçmektedir. Buradaki loci location kelimesi ile aynı anlamdadır. Bu sebeple mekan metodu olarakta bilinir. Sherlock Holmes’un hatırlamak istediği bilgileri kendi tasarladığı hafıza sarayına yerleştirmesi ve istediği şeyleri hatırlaması insanların dikkatini çekmiştir. Bunun etkisini Hannibal” romanında seri katil Hannibal Lecter’ın, hasta kayıtlarını aklında tutabilmek için hatıralarını görüntüler eşliğinde hafızasına kaydetmesi ile gözlenebilir. 8 kez Dünya Hafıza Şampiyonu olan Dominic O`Brien 2808 iskambil kağıdını ezberlemek için bu taktiğe başvurmuştur. Ayrıca oyuncuların bir çoğu senaryo ezberlemek için bu taktiği kullanıyorlarmış. Kesinlikle çok mantıklı sahnenin çekileceği yerde hafızana kelimeleri yerleştirmek. Oralara baktıkça kelimeler dökülsün ağzından. Kesinlikle süper bir fikir.

Peki ya nasıl uygulayacağım?

Sherlock,holmes,Hafıza Sarayı Taktiği,Mekan Metodu
İskambil kağıtlarını ezberlemek için örneklenmiş bir mekan methodu rotası.

Şimdi gelelim fasülyenin faydalarına. Eee ben bunu nasıl yapacağım dediğinizi duyar gibiyim. Hemen aşağıda adımları anlatıyorum. Hazırsanız başlayalım. 🙂

1. Adım: Sarayınıza karar verin.

İster hayali sarayınızı oluşturun, ister evinizi ya da odanızı kullanın veya mahallenizi hiç önemli değil. Buradaki önemli nokta sarayınızı iyi tanıyor olmanız. Yerleştireceğiniz bilgilerin beyninizde canlanabilmesi için sarayınızın her noktasındaki detaylara hakim olmanız gerekir.

2. Adım: Sarayınızda gezintiye çıkın.

Sarayınızı oluşturdunuz. Şimdi saray içerisinde dolaşacağınız rotanızı belirleyin ve hep aynı rotayı takip edin. Bu önemli bir nokta, çünkü aynı rota sistemli bir gezinti demek bu da beyninizin ilişkileri daha kolay çözmesi demek. Bunu şöyle açıklarsak daha iyi olacak. Düşünün ki metro istasyonundan indiniz ve evinize yürüyorsunuz. Yürürken acaba nereden döneceğim hangi sokağa gideceğim gibi düşüncelere kapılıyor musunuz? Hatta beyniniz değil de ayaklarınız sizi götürüyor gibi hissediyorsunuz. Beynimiz bu rotayı ilişkilendirdiği için hafıza alanından bize gelmesi o kadar zaman almıyor hatta geldiğini anlamıyoruz bile.

3. Adım: Sarayınızdaki nesneler ile ilişkilendirin.

Kelimeleri sarayınızdaki belirli konumlara yerleştirin. Yerleştirirken rotanıza da dikkat edin. Bu kelimeleri hatırlamanızı kolaylaştırır. Ayrıca kelimeleri ilişkilendirirken abartmaktan çekinmeyin. Böylelikle iki kelime arasındaki etkileşim daha güçlü olacaktır.

4. Adım: Semboller, şekiller ve resimler kullanın.

Görsel hafızamız oldukça güçlüdür. Neden onun nimetlerinden yararlanmayalım ki? Hafıza sarayımızın içerisine semboller, şekiller ve resimlerle hatırlamak istediklerinizi eklemekten çekinmeyin.

5. Adım: Sarayınızı bol bol ziyaret edin.

Sarayınız içinde ne kadar çok gezintiye çıkarsanız bir süre sonra bilgileri daha hızla hatırlamaya başlarsınız.

6. Adım: Bilgi miktarına ve hatırlama süresine göre yeni saraylar üretin ya da bir odasını kullanın.

Hatırlamak istediğiniz bilgiler kısa süreli ise aynı hafıza sarayını birden fazla bilginin hatırlanması için kullanabilirsiniz. Ancak hatırlanması gereken bilgiler uzun süreli olarak hatırlanması gerekiyorsa, sırf bu bilgiler için kullanılacak yeni bir hafıza sarayı oluşturun. Hatırlanacak bilgi adedinin sayısına göre ihtiyaç duyulacak yer veya oda sayısı da değişecektir. Ancak az sayıdaki bilgi grupları için sadece bir odayı kullanabilirsiniz. Belli bir sırada hatırlanması gereken bilgiler için bir hatırlama sırası belirlenmelidir. Bu sırayı odada turladığınız rotaya göre ayarlayabilirsiniz.
Bana bu yazıyı yazmaya ilham veren Barış Özcan’ın videosunu şuraya bırakıyorum. Bu taktikten sonra hiçbir şeyi unutmak yok. Haydi ne duruyorsun kendi sarayını oluştur. 🙂