Silikon Vadisi’ndeki başarılı girişimleri okudukça büyüleniyor ve biz de yapabilir miyiz diye hayal kuruyoruz. Peki ya bu hayali gerçekleştirenler… Büyük girişimlerin arasında bizden olan bir girişim, ülkemizden çıkmış bir fikir olan Udemy hakkında biraz bilgi ve sitenin oluşum hikayesini okuyacağız bugün. Fikri olanlara cesaret, olmayanlara ilham olması dileğiyle, başlıyorum. 🙂

Udemy Bugünlere Getiren Girişimci: Eren Bali

ABD’nin saygın ekonomi dergisi Business Week tarafından “Ülkenin en parlak 25 şirketinden birini kurdu.” diye bahsedilen Eren Bali, Malatya’da Durulova adlı bir dağ köyünde doğdu. İlkokulu köy okulunda okuyan Eren, Doğu’da yetenekli çocukları bulmak için yürütülen bir program ile köye gelen müfettişin keşfiyle ilkokulu 4 senede bitirdi. Ortaokulu Malatya merkezde okuyan Eren, ortaokul süresinde matematiğe olan ilgisini keşfetti. Lisede matematik olimpiyatlarında altın madalya kazanarak MIT, Harvard gibi okullardan kabul almasına rağmen Malatya’da yaşayıp büyümüş biri olarak ABD’nin çok uzak olduğunu düşünerek ODTÜ’de bilgisayar mühendisliği okumayı tercih etti.

udemy eren bali ile ilgili görsel sonucu

Eren’in girişimcilik ruhunun doğmasını sağlayan asıl olay ODTÜ Bilgisayar Topluluğu ile geliştirdiği MP3 Server adlı uygulama oldu. Bu uygulama ile sunucu üzerinden müzik dinlenebiliyordu. İnsanlara faydalı olmak, bir şeyler keşfetmek ve başarmak arzusuyla yanan Eren’in bu isteği onu Udemy’nin atası olan gunlukbasin.com’a götürdü.

Udemy İçin İlk Adımlar

Udemy hikayesi tamamen Eren’in internetteki eğitim siteleri aracılığıyla hazırlandığı lise ve üniversite sınavlarına dayanıyor. Eğitimde fırsat eşitliğini internet ile yaratabileceğini düşünen Eren, ortağı olan orta okul arkadaşı Oktay Çağlar ile birlikte bir şirket kurup, üç boyutlu görüntü teknolojisini kullanarak imarına başlanmamış binaların maketini gösteren gunlukbasin.com’u açtılar. Erken bir fikir olduğu için yürümese de, Udemy’nin atası sayılabilecek online ders projesinin de böylelikle temeli atılmış oldu. O dönem ODTÜ Teknokent’te Avrupa ve ABD’den gelen eğitmenler, girişimcilere sınıfta ders anlatıyordu. Bali ve Çağlar, bu dersleri dijital ortama taşımayı önerdi. Bu sayede eğitmenler, ikilinin hazırladığı uygulama üzerinden uzaktan eğitime devam etti.

Bir yıl sonra 2 ortak online eğitim platformu kurmak üzere çalışmaya başladı. Ancak geliştirdiği projeye bir türlü gerekli finans desteğini verecek yatırımcı bulamıyordu. Her internet girişimcisi gibi onlar da ABD’nin California eyaletindeki San Francisco kentinde bulunan Silikon Vadisi’nde kendine bir yer aramaya başladı.

erenbali4 - Silikon Vadisi'nin En İyi Girişimcilerinden Eren Bali’nin Başarıya Giden Hikayesi

Arayışları sırasında 50 yatırımcı tarafından reddedildiler. Reddeden yatırımcılar sürekli, “İnsanlar sertifika alamayacağı bir eğitime niye para ödesin?” diyordu. Bali ise insanların bir kez sertifika aldıktan sonra o siteyle bağının kopacağı noktasında diretti. Onun istediği, süreklilik sağlamaktı. Eğitim, devam etmeliydi. Daha sonra bir başka internet devi Yelp’in CEO’su Jeremy Stoppelman ona inandı. Stoppelman’ın yardımıyla başka yatırımcıları da ikna ederek 1 milyon dolarlık en önemli sermayeyi toplamayı başardı. Ve Udemy adını verdiği online eğitim şirketi doğdu.

Udemy, daha çok yeni bir şirket olmasına rağmen büyük bir başarı yakaladı. Bu başarının sırrı ise insanın sertifikalara ya da diplomalara mecbur kalmadan, istediği konuyu, uzman kişilerden öğrenmesine imkan sağlamasıydı. Nisan 2017’de Insight Venture Partners’dan 12 milyon dolarlık yeni bir finansman almayı başaran Udemy online eğitim pazarında önemli bir konuma ulaşmak için emin adımlarla yürüyor. Yoga eğitiminden, bilgisayar programcılığına, fotoğrafçılığa kadar aklınıza gelebilecek her alanda video görüntüsüyle eğitim veren Udemy Eren’nin tam da hayal ettiği gibi eğitimde fırsat eşitliğini sağlayan online bir platform olarak hizmet veriyor.

Udemy İle Sınırlı Kalmayan Hayaller: Carbon

erenbali5 - Silikon Vadisi'nin En İyi Girişimcilerinden Eren Bali’nin Başarıya Giden Hikayesi

Eren Bali, 2014’te Udemy CEO’luğunu devrettikten sonra, yeni girişimi Carbon Health üzerinde çalışıyor. Carbon, tamamen mobil öncelikli bir doktor tetkiki ve tedavi girişimidir. Hem doktorlarla hem de sağlık kurumlarıyla iletişimi neredeyse tamamen üstleniyor ve bir çok işi mobil uygulama üzerinden halletmenizi sağlıyor. Doktorlarla görüntülü görüşme, klinik randevusu alma, eczaneden ilaç siparişi, rapor sonuçlarını öğrenme ve takip etme gibi bir çok özelliği bir arada topluyor. Carbon, şimdilik sadece San Francisco Bay Area’da kullanılıyor. Fakat zamanla ABD geneline yayılmak istediklerini söyleyen Eren, ABD dışındaki ülkeler içinse henüz bir şey söylemiyor. 500 Startups’ın İstanbul fonundan yatırım alan Carbon gelişmek ve ilerlemek için daha büyük yatırımlara ihtiyaç duyuyor. Ek olarak da Aslanoba Capital de Carbon’un Aralık 2015’deki ilk turuna 500 bin dolar yatırımla katıldı.

Eren Bali’nin içindeki dünyaya faydalı olmak, farklı fikirleri hayata geçirme inancı var olduğu sürece adını daha çok duyacağız. Eren Bali’ye çalışmalarında başarılar diliyoruz. Umarım onun başarısı sizdeki ateşi alevlendirecek bir kibrit olmuştur. Eğer dünyaya katkı sağlayacaksa küçük veya büyük o hayalin peşinden gidin, ona inanın. Hayallerinize ilham olması dileğiyle. 🙂