Gördüğünüz bir yiyeceğin tadını tahmin edebiliriz, sesini duyduğumuz bir hayvanın ne olduğunu bilebiliriz, peki sizce camın tadını hissedebilir miyiz? Günlerin, mevsimlerin veya rakamların rengi olabilir mi? Cevabınız evet ise siz de sinestezik olabilirsiniz. Peki bu sinestezi bir hastalık mı, yoksa kişilerin sahip olduğu bir mucize mi?

Sinestezi Nedir? 1

Sinestezi Nedir?

Yunanca syn (birlikte) ve aisthesis (algı) sözcüklerinin birleşmesiyle oluşan sinestezi duyuların birlikte algılanması anlamına gelmektedir. Nöronlar bir duyu organından gelen sinyali başka bir duyu organının bulunduğu beyin bölgesine iletir. Bilim insanlarına göre sinestezi bir hastalıktan ziyade gelişmiş algılara sahip kişiler olarak tanımlanır. Bu kişilerin hayal dünyası daha yoğun ve daha gelişmiştir. Sineztezler genelde sanatla veya bilimle ilgilenirler. Çoğu sinestez, algılarındaki farklılıkları çocuk yaşlarda fark edebiliyor. Bazıları günlük hayatta telefon numaralarını daha kolay hesaplayabiliyorken bazıları da matematik işlemlerini algılarını kullanarak yapıyorlar.

Sinestezi Türleri

Temel olarak iki farklı sinestezi türü vardır; zihinsel imgeleme ve duygusal duyarlılık. Zihinsel imgelemeye sahip sinestezler hayali bir sahne hayal ederler veya eski bir anıyı hatırlarken zihinsel imgeler bildirme eğilimindedir. Zihinsel imgelemede bir diğer örnek ise travma sonrası stres bozukluğudur. Duygusal duyarlılıktaki kişilere göre farklılıklar çok yönlüdür.

sinestezi

Ünlü Sinestezler

Bahsettiğimiz gibi sinestezler sanatta ve bilimde başarılı olmuş kişilerdir. Örneğin birçoğumuzun severek dinlediği ‘happy’ şarkısını söyleyen Pharell Wiliams ve dünyaca ünlü rap şarkıcısı Kanye West sinestez olan sanatçılardır. Aynı zamanda ünlü Fransız şair Arthur Rimbaud ve Rus yazar Vladimir Nabokov da aynı algılara sahip kişilerdir.  Ayrıca Amsterdamlı sanatçı Daniel Mullen bu durumu “Synesthesia” adı altında bir resim serisi ile anlatıyor. Son olarak kitap okumayı sevenler için Jeffrey Moore’un Sinestezya adlı kitabında yolları kesişen üç sinestezik arkadaşın hikayesini anlatmaktadır. Diğer kitap önerisi ise Adam Fawer’ın ünlü romanı Empati’de, sinestezi olan çocukların neler başarabileceğini anlatmaktadır.

Sonuç olarak eğer çevrenizde sinestezi olan kişiler varsa şanslısınız eğer sizde sinestezi varsa daha da şanslısınız diyebiliriz.