Yazıcı, yemek, mürekkep yeniyor mu? Evet, başlıktan da anlayacağınız üzere aslında son yıllarda adını sıkça duyduğumuz hatta en son korona önlemleri kapsamında siperlik üretiminde kullanılan üç boyutlu yazıcıların gıda sektöründe de kullanıldığını biliyor muydunuz?

üç boyutlu

Günümüzde teknoloji birçok alanı arkasında bırakıp sürekli gelişmeye ve yeni bir şeyler üretmeye devam ediyor.  Bu yeniliklerden biri de ilk olarak 2 boyutlu şekillerde hayatımıza giren yazıcıların 3 boyutlu hale getirilmesi aslında. 3 boyutlu yazıcı teknolojisi daha yeni gibi görünse de başlangıç denemeleri 1980’li yıllara kadar uzanıyor fakat o zamanlarda kullanım alanının sınırlı olması ve fiyatının ulaşılabilir olmaması yaygın olarak kullanımının 2000’li yıllarda başlamasına sebep oluyor. Tabi bu ulaşılabilirlik arttıkça kullanım alanının günden güne çeşitlenmemesi imkânsız hale geliyor.

Kullanım Alanları

yemek

Uzun yıllardır hayatımızda olan üç boyutlu yazıcılar; otomotiv, mimarlık, mühendislik, sanat, medikal ve dental parçalar başta olmak üzere birçok farklı alanda, farklı bileşen ve  ham maddelerle kullanılıyor. Peki, gıda sektörüne geçiş nasıl oldu?

İlk denemeler kullanılan ham maddelerin sıvı ve akışkan olması nedeniyle pastacılık ve süsleme alanında çikolata, şeker ve su kullanılarak iki boyutlu şekilde yapılmış. Kullanım alanını daha da genişletmek için çeşitli yarışmalar, sempozyumlar ve kongreler düzenlemiş ve çeşitli projelerin ortaya çıkması sağlanmış. Bu projeler kapsamında gıda üretimine uygun bir hazne üretilmiş ve ilk pişirilebilir kek hamuru yapılmış.

Üç boyutlu yazıcılarda ham madde kullanımı her ne kadar kısıtlı olsa da yazdırılabilir ham maddeler (nişasta ve protein gibi hidrojel yapı oluşturabilen maddeler ile peynir, çikolata vb), modifiye edilebilen ham maddeler (meyve ve sebzeler, et, pirinç, kuru baklagiller vb) ve yazdırılabilir alternatif kaynaklarla çeşitli üretim denemeleri günümüzde devam ediyor. Sonuç olarak gerçekten pişirilebilen, tat, doku, kıvam bakımından gerçeğini aratmayan gıdalar ortaya çıkıyor.

tat

Üretilen Ürünler Neler?

Hali hazırda üretilen gıdalara durum buğdayı irmiği ve su kullanılarak yapılan makarna (üç boyutlu makarna üretimini kısaca buradan izleyebilirsiniz); şeker, un, yumurta, tereyağ kullanılarak yapılan kurabiye; kakao yağı, şeker, kakao, tereyağ, lesitin kullanılarak yapılan çikolata ve en önemlisi deniztarağı, hindi eti, agaroz kullanılarak yapılan et ve deniz ürünleri örnek verilebilir. En önemlisi diyorum çünkü uzmanların uzun süredir en çok et üzerinde çalışması ve et dokusunu elde etmeye çalışması hatta son açıklamalara göre bunu başarması beslenme şeklimizi ilerleyen zamanlarda önemli ölçüde değiştirebilir. Özellikle laboratuvar koşullarında üretilen et hem hayvanseverleri hem de ete ulaşmakta zorlanan kesimleri mutlu edecek güzel bir gelişme olabilir.

Siz Hiç Üç Boyutlu Yazıcıyla Üretilmiş Yemek Yediniz Mi? 1

Teknolojinin sürekli gelişmesi ve yeni şeyler üretiyor olması her alanda olduğu gibi artık beslenme biçimimizi ve tercihlerimizi de etkiliyor. Gelecekte her evde bir tane bulunacağı düşünülen üç boyutlu yazıcıların da hem iş gücü hem de zaman bakımından avantajı düşünüldüğünde kullanımının yaygınlaşması ve ulaşılabilirliğinin artması hayatımızı çok kolaylaştıracakmış gibi duruyor.

Meraklıları için:

Kaynakça: 1, 2

Editör: Berfincan Doğan