Merhaba KreatifBiri okuyucuları. Bildiğiniz gibi artık sözden çok görsel tasarım üzerinden bilgiyi almayı tercih ediyoruz. Sosyal medya, televizyon, reklam panoları, sinema afişleri, içtiğimiz içecek, aldığımız deftere kadar her şey öncelikle görme duyumuza hitap ediyor.

21. yüzyılın niteliklerinden olan hız kavramı bizi görsel olana sürüklüyor çünkü simgeler ve resimler bir yazının anlatabileceğinden çok daha fazlasını kısa bir sürede alıcıya iletebiliyor. Bunun yanında çok sayıda görsel uyarana maruz kaldığımız için ve tüm bu uyaranlar ardı ardına geldiği için anladığımız mesajdan çok daha fazlası bilinçaltımıza gidiyor. Yani görünen buz dağının bir de görünmeyen tarafı var.

Çağın getirdiği bu yenilik ve nitelikleri hem övüp hem de yerebiliriz elbette. İyi tarafları ve kötü tarafları halihazırda gündemde hep tartışılıyor ancak bu hafta bizim ele alacağımız konu bunlar değil. Dediğim gibi, artık görsel iletişim ön plana çıkıyor. Okulda, bir toplulukta hatta işe girerken bile çoğunlukla bizden tasarım programlarına hakim olmamız isteniyor. Hepimiz zaten hayatımızın merkezine yerleşen internet platformları sayesinde ufak da olsa bir tasarım yapıyoruz.

Öyleyse sizi bu yazıyla birlikte daha güçlü iletişim kurabilmenizi sağlayacak görsel tasarım programlarıyla tanıştırayım. Bu programlar sayesinde siz de influencer gibi Instagram, Twitter ve diğer platformlarda kullanmak üzere görsel tasarımlarınız için harika düzenlemeler yapabileceksiniz. Paylaşacağım uygulamalar arasında tasarıma dair hiçbir şey bilmeseniz dahi kullanabileceğiniz seçenekler de olacak. Hadi, başlayalım!

1. PicsArt

tasarım
Tasarım Uygulaması

PicsArt benim görsel tasarıma dair tanıştığım ilk mobil uygulamalardan. Bu uygulama ile resim düzenleyebilir, kolaj ve çizim yapabilirsiniz. Aynı zamanda bir sosyal ağ alanı da uygulama içinde mevcut. PicsArt ile fotoğrafınızda rahatsız olduğunuz nesneleri kaldırabilir, çeşitli hareketli efektler kullanabilirsiniz.

Ben bu uygulamayı daha çok bilgisayara erişemediğim zamanlarda vektör görüntüleri birleştirmek, düzenlemek, rahatsız olduğum görsel imgeleri kaldırmak için kullanıyorum. Bir tasarımı bitirmekten daha çok rötuş yaptığım bir uygulama. Ücretsiz olarak uygulamanın kayda değer bir kısmını kullanabiliyorsunuz. Uygulamayı indirdiğinizde önünüze çıkan bütün ücret bildirimlerini kapatın. Hiçbirine yanıt vermeyin. Bazen kapatma tuşu ekranda geç belirebilir. Bu durumda bir süre bekleyin ve ücretsiz kullanmaya başlayın.

2. Background Eraser

Sizi Bir Tasarımcıya Dönüştürecek 9 Uygulama 1

Yine benim elim ayağım olan, işlerimi çok kısa sürede bitirmeme imkan sağlayan bir uygulama:mBackground Eraser. Adından da anlayacağınız üzere görselde arka plan olarak adlandırdığınız yeri sizin için kolay bir şekilde kaldırıyor. Görselinizi vektör haline getirebiliyor. Vektör nedir diye merak ediyorsanız kısaca açıklayayım: Vektörler; çözünürlükten bağımsız, detay kaybetmeden herhangi bir boyutta yeniden ölçeklendirilebilen grafik türüdür.

Piyasada birçok muadil uygulamasını bulmanız mümkün ancak bu program diğerlerine göre çok daha hızlı işinizi halletmenizi sağlıyor. Ayrıca uygulamanın ara yüzü oldukça sade. Bu uygulamayı da ücretsiz kullanabilirsiniz.

3. Spark Post

Sizi Bir Tasarımcıya Dönüştürecek 9 Uygulama 2

Adobe firmasının piyasaya sürdüğü Spark Post uygulaması kullanıcılar için hazır şablonlar sunuyor. Örneğin bir afiş hazırlamak mı istiyorsunuz? Spark Post’ta binlerce seçenekten birini seçerek yalnızca üzerindeki bilgileri değiştirip bir tasarımcının elinden çıkmış gibi görseller elde edebilirsiniz. Düğün davetiyesi, kartvizit, el ilanı, film afişi ve daha birçok düzenleme için kullanabilirsiniz.

Instagram gönderi veya hikayeleriniz için de tonlarca seçenek mevcut. Size hitap eden şablonu kullanarak çok kısa bir zamanda istediğiniz tasarımı oluşturabilirsiniz. Bu uygulamayı genelde tasarım planlamak için vaktim yoksa veya basit bir iş için tasarım yapmam gerekirse kullanıyorum. İçindeki tasarımlar oldukça başarılı. İsterseniz ilham almak için tasarımlara da göz atabilirsiniz.

4. Canva

Ah Canva! Bu uygulama benim için bir başkadır. Yalnızca mobil değil masaüstü sürümü de bulunmaktadır. Tasarıma dair her bir şablonu burada bulabilirsiniz. Yine Spark Post mantığında bir uygulama ancak çok daha iyi geliştirilmiş ve daha geniş seçeneklere sahip. Buradan Instagram gönderisi, hikayesi veya öne çıkan hikaye kapağı, logo, el ilanı, afiş, video, davetiye, sunum, dergi, kartvizit, infografik, e-posta banner, özgeçmiş, kitap kapağı ve daha nicesini tasarlayabilirsiniz. Tüm bu saydığım çalışmaların çeşit çeşit ve konu konu şablonları program içerisinde bulunuyor. Koşun ve hemen indirin!

tasarlamak

5. Adobe Draw

Adobe Draw, dijital çizim için geliştirilmiş bir uygulama. Yine bu uygulamadan vektörel çizimler elde edebilirsiniz. Daha çok çizim yeteneği olan insanlara önerebileceğim bir uygulama. İçinde pek çok fırça seçeneği de var. Çizim yapmanızı kolaylaştıracak araçlar da uygulama içersinde mevcut.

6. Makaron

Sizi Bir Tasarımcıya Dönüştürecek 9 Uygulama 3

Bu sevimli uygulama sizi diyar diyar gezdirebilir, hayalinizdeki yere siz hiç yorulmadan taşıyabilir. Makaron, “Her küçük fikir saygıyı hak eder!” sloganıyla kullanıcılarına eğlenceli bir deneyim sunuyor. Görsel düzenlemeler çoğunlukla ücretsiz ve kullanımı kolay. Örneğin otobüste çekindiğiniz bir fotoğraf var. Siz çok iyi çıkmışsınız ancak ortam pek de iç açıcı değil. Makaron uygulamasına fotoğrafınızı yükleyin ve sizi o ortamdan alarak bambaşka bir yere götürsün! Eğer ışık ve filtreyi doğru ayarlarsanız tasarım oldukça gerçekçi duruyor. Aslına bakarsanız KreatifBiri’ndeki yazar profilimde ben de Makaron uygulamasından yaptığım bir fotoğrafı kullandım ve kendimi Van Gogh’un tablosuna ışınladım! Siz de Makaron ile bir gün harika bir dağın tepesinden bir gün Japonya’dan ya da bambaşka fantastik bir dünyadan fotoğraf paylaşabilirsiniz.

7. VSCO ve Snapseed

Çoğumuzun bildiği bu iki uygulama efekt, ışık, perspektif gibi ayarların en iyi yapılabildiği uygulamalardır. Fotoğrafınızı netleştirebilir, perspektifini değiştirebilir, hazır efektlerden faydalanabilirsiniz. Bunlar dışında efektli kameraları veya programları kullanmanızı önermem.

8. Elbette Tasarımın Şahı, Padişahı Adobe Illustrator ve Adobe Photoshop kısaca Adobe Creative Cloud

Sizi Bir Tasarımcıya Dönüştürecek 9 Uygulama 4

Bu programlar oldukça maliyetli ancak tasarım konusunda ilerlemek istiyorsanız söylemeye bile gerek yok ama bu programlar şart. Adobe Creative Cloud’ta pek çok program var. Bu programlar sayesinde her tasarımı yapabilirsiniz. Elbette sizin hayal gücünüze kalmış. Adobe içerisinde şablonlar oldukça az. Eğer gözünüze çok karmaşık geliyorsa sakin olun. Aslında o kadar da karmaşık değil.

Kısaca şöyle anlatayım: bilgisayarınız üzerindeki diğer programlarda kısayollar kullanıyorsunuz. Adobe’da da bu kısayolları kullanabilirsiniz. Örneğin Ctrl+O ile dosya açabilirsiniz. O, open yani açmak kelimesinin kısaltılmışıdır. Diğer komutları da bu mantıkla akılda tutabilir ve bulabilirsiniz. Ayrıca takıldığınız yerler hakkında internette yazılı ve görsel olarak çok fazla kaynak var. Arama motoruna açık bir şekilde takıldığınız noktayı girerseniz çözüm, basit dille anlatılmış bir şekilde karşınıza çıkacaktır. Bu program diğerlerine nazaran evet, kompleks olabilir fakat ihtiyaç duyulursa öğrenmek hiç de zor değil. Size önerim online kurslara katılmak yerine kendinize bir çalışma belirleyip yapmaya başlamanız çünkü öğrenmek için iki şey gereklidir: merak ve ihtiyaç. Eğer bunlara sahipseniz bu programlarla hızlıca kaynaşabilirsiniz.

Programı ücretsiz kullanabildiğini söyleyen vatandaşlara aldırmayınız. Her emeğin bir karşılığı olmalıdır. Adobe gibi derin bir tasarım programı elbette karşılığını almalıdır. Korsan, crack hiçbir indirme yapmayınız.

9. Corel

Sizi Bir Tasarımcıya Dönüştürecek 9 Uygulama 5

Corel programı da Adobe ile aynı işleve ve derinliğe sahiptir. Adobe’un kendini daha fazla geliştirdiğini söyleyenler ve Corel’in çok daha faydalı kısayolları olduğunu söyleyenler var. Corel de sizin tüm tasarım ihtiyacınızı karşılayabilir. İki programı kullanıyor olsam da tarafsız davranamayacağım. Corel, Adobe’dan çok daha önce tanıştığım bir programdı. İlk öğrenmelerim de Corel’de oldu. İlk tasarımlarımı orada oluşturdum. Bu nedenle Corel’i çok seviyorum. İki programı da eş zamanlı kullanıyorum. İkisinin de birbirlerinden farklı özellikleri var ancak yeni başlayacak biri için Adobe’u öneririm.

Konu ile ilgili görüş ve önerileriniz varsa bana ulaşabilir veya yorum bırakabilirsiniz. Umarım faydalı bir yazı olmuştur.

Sizi Bir Tasarımcıya Dönüştürecek 9 Uygulama 6

Sizinle olmak güzeldi. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Kaynakça: 1, 2, 3

Editör: Berfincan Doğan