Okumaya fazla zaman ayırdığını mı düşünüyorsun? Metindeki önemsiz bölümleri okuyarak zaman harcadığını mı düşünüyorsun? Daha hızlı şekilde asıl bilgiye ulaşmak mı istiyorsun? O halde skimming tekniği ile metni direkt okumak yerine gözden geçirerek, kısa yoldan aradığınız bilgiye ulaşabilirsiniz.

Skimming Tekniği Nedir?

Skimming tekniği, yazıdaki ana düşüncenin ne olduğuna dair genel bir izlenim elde etmek için metni normal okuma hızımızdan daha hızlı bir incelemeye almaktır. Metin hakkında temel bir bilgi sahibi olmamızda yardımcı olmaktadır.

skimming tekniği

İnceleme esnasında örneklere ve diğer ayrıntılara takılmak bizi hedefimize geç ulaştıracaktır. Bundan sebeple önce başlıkları, paragraftaki başlangıç-bitiş cümlelerini ve kalın puntoları okuyarak göz gezdirebiliriz. Böylece aramış olduğumuz anahtar kelimeyi daha hızlı bulabiliriz.

Skimming tekniği; bilgiye, zamandan tasarruf ederek ulaştırıcı bir tekniktir. Böylece gereksiz bilgileri dışa atarak metindeki aradığımız asıl verimli bilgiyi almamızda yardımcı olmaktadır. Elbette her zaman tercih edilen okuma yöntemi olmamalıdır. Ayrıntılı okumanın önizlemesi olarak düşünülmelidir. Çünkü skimming tekniği ile sadece metindeki temel bilgiye ulaşabilmekteyiz.

Skimming Tekniği Nasıl Uygulanmalıdır?

  • Sayfalardaki hızlı geçişler için önce içindekiler bölümünden neyin nerede olduğuna hakim olmalıyız.
  • Ana başlıklara bakmalıyız. Eğer varsa tablo ve grafik başlıklarına da bakabiliriz.
  • Giriş ve sonuç paragraflarının tamamını okumalıyız.
  • Giriş paragrafından sonraki ilk paragrafın başlangıç ve bitiş cümlesini okumalıyız. Diğer paragrafları göz gezdirmeli ancak sadece ilk birkaç kelimesini okumalıyız.
skimming tekniği
  • Aralara serpiştirilen kalın puntolara dikkat etmeli, okumalıyız. Özel puntolar bizi anahtar kelimeye daha çabuk ulaştıracaktır.
  • Önemli bir yer bulmuş gibi hissettiğimizde o cümlenin tamamını okumamalıyız. Nasıl okumaya başladıysak o şekilde devam etmeliyiz. Ayrıntı bulmuşçasına okumak, bizi gereksiz ayrıntıları okumaya itecektir. Bu da zaman kaybettirir.
  • İstemiş olduğumuz bilgiye ulaştığımızda araştırmamız için soracağımız tüm soruları tek tek sormalıyız. Yoksa çorba yapabiliriz. Sorumuza cevap bulup bulamadığımıza bakmak için cevaba bir kere daha bakmalıyız.
  • Anahtar kelimeyi bulduğumuzda etrafındaki bilgiye dikkatle bakmalıyız. İstemiş olduğumuz bilgiyse devam edebiliriz.

Sınav haftalarında akademik makalelerle can çekişirken Skimming Tekniği ile araştırma yapabiliriz. Böylece kısıtlı zamanda onlarca makaleyi boş yere okumak yerine doğru bilgiye hemen ulaşabiliriz.

Kaynakça: 1, 2

Editör: Cansu Köse