Hepimizin hayatında kırılma noktaları olur ve bir anlığına “keşke her şeyden ve herkesten soyutlansam” diye düşünürüz. İşte bu anlarda her şeyden uzaklaşmak belki kendinizi bir odaya kapatmak ve hiçbir şey yapmamak isteyebilirsiniz. Bir ya da iki günlük normal bir olay olarak görülebilir ama ya aylar boyunca sürerse? Her şeyle bağlarınızı koparıp tamamen kendinizi izolasyona alırsanız? İşte o zaman hikikomori sendromuna sahip olabilirsiniz.

Genel Tanım ve Sebepler

Hikikomori anlam olarak bir kişinin dünya işlerinden tamamen elini ayağını çekme durumudur. Sendromun ilk tanısı ise Japon psikiyatr Tamaki Saito tarafından yapılmış. Tanımlanmasıyla beraber özellikle 2013 yılında Japonya’da ciddi bir artış göstermiş, daha sonrasında Dünyaya da yayılmıştır. Genelde  Y ve Z kuşağında baskın şekilde gözlemlenmiş, Japonya’da yapılan araştırmalara göre de daha çok erkeklerde tanımlanmıştır. Peki belirtileri neler?

Sosyal İçe Çekiliş: Hikikomori Sendromu 1

 Bu sendroma sahip kişiler odasına kapanır ve aylarca internet, video oyunları, kitap, anime gibi şeylerle vakit geçirir. Okulundan ya da işlerinden tamamen uzaklaşır ve ailesini ve arkadaşlarını görmek istemez. Kendisine yemek verilmediği sürece yemek yemez, sadece tuvalet ihtiyacı için odadan çıkar ve çok seyrek duş alır. Bu izolasyon kişilerde belli bir süre sonra yalnızlığa, ruhsal çöküşlere hatta intihara bile sebep olabilir. Bu belli bir süre ise en az 6 ay. 6 aydan sonra kişide geri alınamayan çöküşler başlıyor ve hayatları boyunca bu sorunla mücadele etmek zorunda kalabiliyorlar.

Sebep olarak ise özellikle Japonlarda, Japon edebiyatı ve şiirinin getirdiği yalnızlık duygusu gösteriliyor. Bunun dışında aile de etkili olabiliyor. Çocuklarına bir süre sonra düzelir gözüyle bakan ebeveynler aslında en büyük yanlışı yaparak çocuklarını o sirkülasyona daha çabuk sokuyorlar. Depresyon ya da kişilik bozukluklarıyla sıkça karıştırılsa da aslında temelde bir bağlantısı yoktur ve sebep olarak da gösterilmez.

Alt Basamaklar

Temelde aynı izolasyon olmasına rağmen uzmanlar kişinin durumuna göre farklı basamaklarda inceleme yapıyor. Bu incelemeler ise 4 basamaktan oluşuyor:

  1. Hikikomori Öncesi:  Bu aşamada kişiler sadece derslere katılmak için okula gider ya da çok önemli işleri için dışarı çıkarlar. Herhangi bir iletişimden kaçınırlar.
  2. Sosyal Hikikomori: Derslere gitmek istemezler ya da işlerinden kaçınırlar. Az da olsa diğer insanlarla iletişimde olurlar.
  3. Tachisukumi-gata: Dışarı çıkmaya korkarlar. Ne ders çalışırlar ne iletişimde bulunurlar, kendilerini tamamen soyutladıkları evredir.
  4. Netogehaijin: Kendini tamamen soyutladıktan sonra artık bir bilgisayar bağımlısı haline gelirler. Aylarca bilgisayar başından kalkmazlar.

Tedavi Süreci

hikikomori sendromu

Standart bir tedavisi yok ancak psikolojik rahatsızlıklarda olduğu gibi tıbbi-psikiyatrik yöntem ya da psikososyal yöntem ile tedavi edilebilir. Tıbbi-psikiyatrik yöntemle kişiye psikoterapi uygulanır. Gerekli durumlarda aileye de aynı şekilde terapi verilir. Bu terapi, ilaç tedavisi ile de desteklenir. Psikososyal yöntemde ise bu sendroma sahip kişiler, aynı sorundan muzdarip olan insanlarla birlikte bir odada tutulur. Bu şekilde yavaş yavaş iletişimi becerilerini geri kazanırlar ve normal hayata tekrardan geri dönerler.

Teknoloji çağındayız. Hepimizin dinlenmeye ihtiyacı var ancak kendimizi fazla kaptırmadan, hayata uyum sağlayacak şekilde yaşamak önemlidir. Ancak dünyada çoğu insan farkında olmadan bu şekilde yaşıyor ve önü alınamazsa hem kişi için hem de toplum için ciddi sorunlar oluşturabilir. Farkında olduğumuz an terapi almak ve bu durumun önüne geçmek yapılabilecek en iyi şeydir.

Kaynak: 1

Editör: Sena Baki