Hadi biraz da sosyal medyanın psikolojimize etkilerinden konuşalım. Kabul edelim ki pandemi ile beraber her birimiz gününün çoğu vaktini sosyal medyada geçiriyor. 7’den 70’e herkesin en az bir platformda hesabının olduğu bir dönemdeyiz. Sosyal medyada bu kadar gezinirken sosyal medyanın bizlere ne gibi olumlu etkilerinin olduğunu hiç düşünüyor muyuz?

Sosyal Medyanın Olumlu Etkileri Nelerdir?

sosyal medya
  • Rol Model Bulmamıza Yardımcı Olur

Sosyal medyayı sadece yakın çevremizde gördüğümüz kişilerle takipleşmek için kullanmıyoruz değil mi? Hepimiz hiç tanımadığımız fakat fikirlerini beğendiğimiz insanları da takip edebilme olanağı buluyoruz. Bu sayede düşündüklerimizden daha farklı bakış açıları ile karşılaşabiliyor ve kendimizi geliştirebilme imkanı bulabiliyoruz. İlgi alanlarımıza yönelik paylaşımlarda bulunan kişilerle sosyal medya aracılığı ile tanışabiliyor ve ilgi alanımızda kendimizi daha fazla geliştirebiliyoruz. İlham aldığımız bu rol modeller aslında bizlere yapabildiğimizden daha fazlasını yapabileceğimizin farkındalığını aşılıyor. Bu aslında sosyal medyanın bizi geliştirdiğinin en büyük örneklemelerindendir.

  • Aidiyet Duygusu Sağlar

Bir paylaşımda bulunduğumuzda bir süre paylaşıma gelen beğeni ve yorumların takibini hepimiz yapıyoruzdur. Peki ama bunu neden yaptığımızı derinlemesine hiç düşünmüş müydük? Artan beğeniler, yapılan yorumlar bir yönü ile çevremizdeki insanlar tarafından kabul gördüğümüz anlamına gelir. Kabul gördüğümüz çevremizin var olduğu hissi ise içten içe aidiyet duygumuzu geliştirebilir.

sosyal medya
  • Yalnızlık Hissini Azaltır

Bu maddenin ne derece işe yaradığını pandemi döneminde bizzat gözlemleme imkanı bulabildik aslında. Sosyal medyaya sadece paylaşımlara ve gündemde neler olduğuna bakmak için girmiyoruz. Anlık mesajlaşma yolu ile ne denli uzakta da olsa insanların birbirleri ile iletişime geçmesini sağlamak konusunda sosyal medya bir numaralı etken. Evlere kapandığımız o dönemde arkadaş çevremizin telefonun diğer ucunda olduğunu bilmenin yalnızlığımızı azaltmada etkili olduğunu gözlemleme olanağı bulabildik.

  • Mutluluk Hissi Aşılar

Her ne kadar zaman zaman bizi depresyona sürükleyen bir tarafı da olsa sosyal medyanın mutluluk hissi aşıladığını söylemeden geçemeyiz. Ki Missouri Üniversitesi de konunun üzerine düşerek araştırmaları ile bunu kanıtlamıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda sosyal medyanın bizi daha iyi hissettirdiği tespit edilmiş ve mutluluk hissi aşıladığı gözlemlenmiştir. Fakat araştırma geneline bakıldığında fark edilen bir gözlem daha bulunmaktadır. Sosyal medya etkileşimlerinin azaldığı ve kişilerin pasif kullanıcı modunda takıldıkları süreçte mutluluklarının kaybolduğu da gözlemlenmiştir. 

sosyal medya
  • Bilgi Edinmemizi Sağlar

Takibinde bulunduğumuz sosyal medya paylaşımları yakın çevremizin fotoğrafları ya da komik videolardan mı ibaret? Evet, hepimiz bu paylaşımları takip ediyoruz. Fakat yanı sıra bilgi aktarımı yapan sosyal medya hesaplarını da takip ediyor ve birbirinden farklı alanlarda yeni bilgiler edinebiliyoruz. Edindiğimiz bu bilgiler bizleri yeni meraklara uyandırdığından araştırma yapmaya yönelmemizi sağlayabiliyor. Bu yönüyle sosyal medyanın bizi meraklandırdığı ve merakımızın üzerine giderek bilgilenmemizi sağladığını söyleyebiliriz. 

Sosyal medyanın olumlu psikolojik etkileri hakkında biraz da olsa farkındalık kazandığımıza göre artık daha bilinçli bir internet kullanıcısı olabiliriz. Tabii çok da bağımlısı olmamakta fayda var. 🙂

Kaynak: 1

Editör: Cansu Köse