İnsanlığın ortaya çıktığı andan itibaren, iletişim ve etkileşimin günümüze doğru yolculuğu dönüşerek ve gelişerek devam etmektedir. Çağımızda eskiye kıyasla her zamankinden daha fazla kişiye, daha hızlı, daha maliyetsiz, daha kolay ulaşabilmek mümkün. Bu iletişimi daha etkili kılmak da mümkün. Her alanda olduğu gibi iletişimin de kalbine giden yol ciddi ölçüde web üzerinden yani sosyal mecralardan geçiyor. İnternet bu denli önemli bir güçken; büyük bir şirket, küçük bir şirket veya yalnızca bir birey olarak sosyal medya platformlarınızı daha etkili kullanabilirsiniz. Peki, bu doğrultuda hangi araçlar nasıl kolaylıklar sağlayabilir?

1) Cornea

Sosyal Medya Uygulamaları

Sosyal medyada paylaşmadan önce herhangi bir fotoğrafın popülaritesini önceden tahmin etmek gibi bir işleve sahip olmakla beraber herhangi bir fotoğrafı filtre olarak kullanarak birinden diğerine renk aktarmanızı sağlar, Instagram’da kişiselleştirilmiş hashtag önerileri sunar.

2) Storm It

Sosyal Medya Uygulamaları

Twitter üzerinden fikirlerinizi taslak olarak depolayabilir ve aynı zamanda 140 karakterden daha uzun düşüncelerinizi de flood yani birbirini takip eden bir zincir olarak paylaşmanıza olanak sağlar.

3) CoSchedule

Sosyal Medya Uygulamaları

Sosyal medyayı, blog yayınlarını ve haber bültenlerini bir takvim görünümünde planlamanıza ve otomatik olarak yayınlamanıza yardımcı olur. Paylaşımlarınızı otomatikleştirerek, gelişmiş bir görsel yaklaşım kazandırır ve yayınlarınızın üzerindeki kontrolünüzü de arttırır.

4) Canva

Sosyal Medya Uygulamaları

Bu uygulama; var olan fotoğraflarınız veya sunduğu yüzlerce profesyonel şablon üzerinde düzenleme, metin ekleme ve ihtiyaçlarınıza göre çeşitli opsiyonlar sunmasıyla güzel tasarımlar ve profesyonel grafikler oluşturmanıza katkı sağlar. Bu uygulamayı mobil yerine internet sitesi üzerinden masaüstünde kullanırsanız daha fazla özelliğe erişebilirsiniz.

5) Crowdfire

Sosyal Medya Uygulamaları

Paylaşımlarınızı; Instagram, Twitter gibi mecralarda doğru kitleyle paylaşmanıza yardımcı olan bu asistan, hesabınızı tam zamanlı olarak izledikten sonra daha fazla ziyaretçi, daha fazla tıklama veya daha fazla takipçi gibi istediğiniz amaç doğrultusunda size destek olacak direktifler yöneltir.

6) Veme.ly

Sosyal Medya Uygulamaları

Doğru anlarını kırpabileceğiniz, başlangıç ve bitişini ayarlayabileceğiniz, istediğiniz boyutlara yerleştirebileceğiniz, çeşitli şablonları kullanarak metin ekleyebileceğiniz kısacası özelleştirebileceğiniz yüksek kaliteli videolar oluşturmanızı sağlar. Fakat bu uygulama ne yazık ki şu an yalnızca iOS’ta bulunmakta.

7) Focalmark

Sosyal Medya Uygulamaları

Fotoğraflarınızı geniş kitlelere bağlayan hashtag önerileri için insan araştırmasıyla beraber sıralama algoritmasını kullanarak Instagram’daki görünürlülüğünüzü arttırır.

8) UNUM

Sosyal Medya Uygulamaları

UNUM, daha çok Instagram kullananların ilgisini çekecektir. Unum hazırladığınız fotoğrafları uygulamaya yükleyip Instagram arayüzü gibi görebiliyorsunuz. Bu sayede hangi fotoğraflar yan yana daha iyi duruyor, ona karar veriyorsunuz. Ayrıya paylaşım için en iyi saatleri ve en iyi hashtag bilgisi vermesi Instagram kullanıcılarını oldukça bağımlı yapacak.