Teknolojinin, internetin ve sosyal medyanın hayatımızın vazgeçilmezi olduğunu hepimiz biliyoruz. Toplum ve aile içinden bakıldığında özel hayatın bir parçası olduğu kabul edilen telefonlar artık durdurulamaz bir etkiye sahip, hayatımızın her anında yanımızdalar. Bizi hiç yalnız bırakmıyorlar hatta,  adeta kimliğimiz haline geldiler. Bu listedeki filmler, sosyal medyanın yaygınlaşmasının aileler ve yetişkinliğe adım atan kişiler üzerinde bıraktığı olumsuz etkileri, sevgi kavramının birey üzerinden teknolojiye geçiş sürecini, ilişkiler içindeki güven sorununu konu alıyor. Dilerim ki bu filmler sizler ve çevrenizdeki insanlar için farkındalık yaratacak etkiyi bırakır, iyi seyirler dilerim!

5. Men, Women and Children – IMDb 6,7

Men Women and Children

“Yarın kalkıp ortadan kaybolsaydım evren farkına bile varmazdı.”

Chat Kultgen’in aynı isimli romanından uyarlanan, teknoloji ve sosyal medya ile tanışma evresinde bir grup gencin ailelerinin yönlendirmesine maruz kalmalarını ve hayatlarının şekillenmesini konu alıyor. Filmin açılış sahnesinden itibaren aralara sıkıştırılmış bazı bölümler yer alıyor; NASA’nın 1977 yılında atmosfer dışına yolladığı Voyager isimli uzay aracının yolculuğunu dünya ve karakterlerin yaşadıkları üzerinden Emma Thompson’ın seslendirmesi ile anlatıyor. Kadrosunda ünlü isimlerin yer aldığı, Jason Reitman’ın yönetmenliğinde Men, Women And Children; sosyal medyanın aile baskısı olan halini, ailenin kontrolünün dışında gençlerde yarattığı etkiyi ve beğenilme arzusunun yol açtıklarını birden fazla karakter üzerinden şekillendirerek anlatan izlenilmesi gereken bir film.

4. Nerve – IMDb 6,6 (2016)

Nerve Oyun

SEYİRCİ MİSİN YOKSA OYUNCU MU? Nerve, seyirci ve oyuncu bölümlerinden oluşan, izleyicilerin istediklerini oyuncu tarafını seçen kişilere para teklif ederek yaptırdığı bir sanal gerçeklik oyunu. Vee, cesaretini kuşanarak bu oyunun oyuncu tarafına geçmeyi tercih eder ve bu serüven izleyiciden gelen bir istekle başlar. Vee’nin bu içinde bulunduğu oyun ilk başlarda çekici ve heyecanlı görünse de bir süre sonra ne kadar ileri gidebileceğini ve can yakıcı olabileceğini gösterir. ‘Mavi Balina’  isimli 130 kişinin intihar etmesine sebep olan oyundan esinlenilmiş Nerve, Emma Roberts ve Dave Franco’nun uyumlu performansları ile temposu film süresince hiç bitmeyen, özel hayatın sınırlarını zorlayarak sosyal medyayı hedef alan listenin başarılı filmlerinden birisi.

3. Trust – IMDb 7,1 (2010)

Trust Güven

“Kendimize veya sevdiklerimize olan şeyleri kontrol edemeyiz. İnsanlar zarar görür. Kendimizi ve çocuklarımızı ancak bir yere kadar koruyabiliriz. Elimizden gelen tek şey, birimiz zarar gördüğünde ona sonuna kadar destek olmaktır.”

Annie, henüz 14 yaşına girmiş liseye giden bir genç kızdır. İnternet  sitelerinde tanıştığı Charlie ile iki ay boyunca arkadaşlık kurar, ardından telefonlaşmaya başlarlar. Aradan geçen zamanla birlikte Charlie ile yüz yüze görüşürler, ancak Charlie’nin gerçek yüzü Annie için tam bir hayal kırıklığı olur. Annie’nin ailesi ona bu süreç boyunca destek olarak kızlarını yalnız bırakmayacaklardır. Trust, küçük yaşta internetle tanışan ve bu ortamda savunmasız kalan gençlerin farkında olmadıkları halde nasıl da yanlış yollara sürüklendiğini gösteren çok güzel bir örnek. Özellikle ailenin kızının yanında durmak için verdiği mücadele ve psikolojileri üstün oyunculuk yetenekleri ile çok güzel yansıtılmış. Birey yalnız kaldığını hissettiği zaman o boşluğu doldurabilecek kişinin ne kadar tehlikeli olabileceği ve aile içi güveni sorgulayan Trust, Liana Liberato ve Clive Owen’ın gerçekçi oyunculuğu ile sosyal medyanın güven tarafını ele alan listenin parlayan filmlerinden birisi haline geliyor.

2. Her – IMDb 8,0 (2013)

Her Aşk

“Bazen insanları izliyorum ve onları hissetmeye çalışıyorum. Yanımdan geçip giden herhangi birinin ötesinde. Ne denli aşık olduklarını hayal ediyorum. Kalplerinin ne kadar kırılmış olabileceğini…”

Yakın gelecekte geçen film, Theodore isimli karakterin bir gün tesadüfen rastladığı teknoloji reklamı ile hayatını değiştirecek ‘Samantha’ ile tanışmasını konu ediniyor. Yapay zeka programı olan Samantha çekici bir sese sahip bir işletim sistemidir. Theodore hayatına kolaylık sağlaması için kurduğu işletim sisteminin enerjik, insanların sahip olduğu tüm duygulara bürünebilen ve  kendini sürekli yenileyen cazibesine karşı koyamaz. Her, Theodore ve Samantha’nın ses frekansları gibi görülemeyen ama varlığı hissedilen bir gerçeklik ile aşkın bedenden öte ruha bürünmesini anlatıyor. Günümüzde ayrılmaz bir parçamız olan, hayatın her alanında yer alan ‘teknoloji’ burada karşımıza ‘aşk’ olarak çıkıyor. Aşk merkezli bilimkurgu filmi olan Her, başrollerini Joaquin Phoenix, Amy Adams ve sesiyle Samantha’ya hayat veren Scarlett Johansson’ın üstlendiği; insanların teknoloji ile birlikte yalnızlığa çekilişini sıkmadan, kullanılan canlı renkleri ve gerçekçiliği ile seyirciye acı çikolata tadında sunuyor.

1. Disconnect – IMDb 7,6 – (2012)

Disconnect Sanal Hayatlar

“Sen benim yüzüme bile bakmayalı o kadar uzun zaman oldu ki.”

Ailesini aramaya vakit yaratmakta zorlanan işkolik bir avukat, sırları internet ortamına yayılan bir çift, sınıf arkadaşına internet üzerinden kabadayılık taslayan çocuğunu yola getirmeye çalışan emekli bir polis memuru ve kariyer peşinde koşan bir gazetecinin yetişkin sitelerindeki mücadelesi. Tüm bu karakterleri tek bir ortak noktada buluşturan şey ise İnternet, internetin yol açtığı iletişimsizlik. İnternetin getirdiği olumsuzluklardan çok, buna sebep olan insana vurgu yapması, konuyu ele alış tarzı ile akıp giden kurgusu ve seyirciyi tatmin eden sonu ile Disconnect hem listenin birincisi oluyor, hem de sosyal medya konulu filmlerin arasından sıyrılmayı başarıyor. İnternetten insana yol alan, dram başlayıp gerilim ile devam eden Disconnect, başarılı oyuncu kadrosu ve Henry Alex Rubin’in yönetmenliğinde mutlaka izlenmesi gereken filmler arasında yer alıyor.