Günümüzde istisnasız herkesin bildiği ve en az bir içeceğine hayran olduğu Starbucks markasının kuruluş hikayesini ve kısa sürede bu kadar büyümesinin sebebini biliyor muydunuz?

Starbucks

Starbucks’ın İlk Şubesi

Starbucks, 1971 yılında Seattle’daki Pike Place Çarşısı’nda kuruldu. Kurucuları ve ilk sahipleri ise Gordon Bowker, Zev Siegl ve Jerry Baldwin’di. Starbucks’ın asıl kuruluşu ve büyüme sürecine girmesi 1981 yılında Howard Schultz’un (Şu anki Starbucks Yönetim Kurulu Başkanı) Starbucks’a İlk adımını atması ve bir yıl sonrasına markaya dahil olmasıyla başladı.

Howard Schultz

Howard Schultz’un Starbucks’a Etkisi

Schultz, 1983’te İtalya’ya gitti Ve İtalyanların kahve kültüründen etkilendi. Bu geleneği ABD’ye getirmek isteyen Schultz, insanlara evlerinden ve iş yerlerinden farklı bir alan yaratmak istedi. Kısa bir süre için Starbucks’tan ayrıldı ve İtalyan kahve dükkanı II Giornole’yi kurdu. Starbucks’ın satılacağını duyduğunda ise varolan markasına rağmen yerel yatırımcıların yardımıyla Starbucks’ı satın aldı. Şuan Starbucks 61 ülkede 21.000 şubesi ile hizmet vermekte. Howard Schultz, markasının başarısını ve kısa süre içerisinde büyümesini müşteri memnuniyetine ve “ortaklar” olarak adlandırdığı çalışanlarına bağlıyor. Ayrıca Schultz, “Bean Stock” uygulaması ile çalışanlarına da şirketinden hisse veriyor.

Gerek ortamı, gerek ürünleri, gerekse çalışan-müşteri ilişkileriyle Starbucks markası güzel ve şanslı bir geçmişe sahip 🙂

Kaynakça:1, 2