Apple markasının kurucusu ve yöneticisi Steve Jobs, tüm girişimcilerin örnek alacağı başarı hikayeleriyle dolu. Bu başarı hikayelerinin perde arkasında yatan sırları sizler için 15 maddede derledim. İçinde girişimcilik, dünyaya iz bırakma aşkıyla yanıp tutuşanlara ilham olması dileğiyle blog yazıma başlıyorum.

1) Yaptığınız İşi Sevin

Tutku çok önemlidir, yaratıcılık tutku olmadan olmaz. Steve Jobs, insanların potansiyellerini ortaya çıkartmak için araçlar yaratma konusunda tutkuluydu. Siz de mutlaka kendinize “Kalbim beni nereye sürüklüyor?” diye sorun. Sevdiğiniz işi yapın. İşinizi severseniz, dünyayı değiştirmek için bir adım atmış olursunuz.

2) Odaklanın

Odak noktanız olsun. Parça parça bölünmeyin hedefe odaklanın ki başarı koşarak ayaklarınıza gelsin. Apple’dan kovulmasının ardından 1997 yılında şirkete geri dönen Steve Jobs, o dönemde Apple’ın 12 farklı tipte ürün ürettiğini görünce oldukça şaşırdı. Sonuçta insanlar bir ürünün birden çok kategoride hizmet etmesini ister. Bu düşünceden hareketle, toplantı odasındaki tahtaya “Tüketici, Profesyonel, Masaüstü, Taşınabilir” yazan Steve Jobs, tüm çalışanlardan, bu dört kategori için sadece birer ürün üzerine odaklanmalarını ve onların üretimi için çalışmalarını istedi ve bunun sonucunda şirketi zor günlerden kurtardı.

3) Evrende Bir İz Bırakın

Tutku roketi ateşler ama vizyon onu hedefe götürür. Steve Jobs’un ortağı Steve Wozniak, bilgisayarları her insanın ulaşabileceği bir nesne yapmak istiyordu. Jobs bu vizyonu gerçekleştirdi. Ekibinizi bu büyük resme yönlendirin.

4) Baştan Sona Sorumluluk Alın

Süreçlerin yönetiminden, projelerin gelişiminden kısacası işin gidişatından daima haberdar olun. Kontrolü asla elden bırakmayın. Her süreçte sorumluluk alın. Steve Jobs da bu yöntemle hareket ederdi. Tüm işleri kendi kontrolü altında tutmaktan hoşlanırdı ve şirketi içerisinde iplerin gevşemesine asla izin vermezdi. Apple ürünlerinde, farklı şirketler tarafından üretilen yazılımların kullanılması onu son derece rahatsız ederdi. Tüm Apple ürünlerinin birbirine son derece uyumlu olmasına çok önem verirdi. Örneğin Mac bilgisayara bağlanan iPod’ların iTunes programını kullanması, tüketicinin işlerin minimuma indirdi. Öyle ki, Apple mağazalarından, satış sonrası ekibe kadar son derece ahenk sağlanması için oldukça çalışmıştı. Sonuç olarak Apple Ekosistemi yaratan şirket, kazandığı sadık müşteriler ile, uzun vadede önemli kazanımları garanti altına aldı.

5) Yaratıcılık, Noktaları Birleştirmektir

Steve Jobs, insanların çok farklı deneyimlerinin toplamının onlara, başkalarının göremediği sonuçları gösterdiğine inanıyordu. Jobs değişik deneyimlerini en iyi fikirlerini beslemek için kullandı. Beyninizi alışık olduğunuzun dışında deneyimleri yaşamaya zorlayın.
Apple inc

6) Geride Kalırsanız Yetişmeye Çalışmayın, Kurbağa Gibi İleri Sıçrayın

Rakiplerinizin sizden ilerde olduğunu mu düşünüyorsunuz? Onlara yetişmek için değil onların ilerisine geçmek için planlar yapın. Apple her zaman sektördeki yenilikleri ilk gerçekleştiren firma olmadı. Örneğin, internetten müzik indirilmeye başlandığında, bilgisayar sahibi kullanıcılar internetten indirdikleri müzikleri CD’lere yazdırıp arkadaşları ile değiştiriyorlardı. Fakat bu dönemde Apple’ın piyasada bulunan bilgisayarı iMac, CD yazma özelliğine sahip değildi. Bu Apple’ın gözünden kaçan çok önemli bir detaydı. Fakat Steve Jobs, iMac’lere CD yazma özelliği eklemek yerine, müzik piyasasını ele geçirmeye karar vererek, sektöre en uyumlu bilgisayar üreticisi olmaya karar verdi. Bu şirket tarihindeki en büyük devrimdi. Apple tarafından tüketicilere sunulan iPod ve iTunes, insanların müzik satın almasını, paylaşmasını ve saklamasını oldukça kolaylaştırarak, gerisinde kaldığı rakiplerinin bir anda önlerine geçmesini sağladı.

7) 1,000 Kere “Hayır” Deyin

Hayır demeyi öğrenin bir fikirle sabit kalmayın. Steve Jobs zamanında “İnovasyon, 1,000 şeye hayır diyerek oluşur.” demişti. iPhone konseptini, önerilen tonla özelliğe hayır diyerek, basitliği seçerek yarattı. Apple yeni bir ürün lanse ettiği zaman kalabalık yaratmaz, açık ve temiz bir imaj oluşturur. Siz de hayır demeye başlayın.

8) Gerçekliği Eğ ve Bük

Steve Jobs, Apple’ın çalışanlarına, stresli ve zorlu bir çalışma orta hazırlardı. Ancak çalışanlarının bu durumdan şikayetçi olmadıklarını, aksine bundan memnuniyet duyduklarını dile getirirdi. Toplantılarıda çalışanlarına hakaret bile etmekten geri durmayan Jobs durumu şu sözler ile açıklıyordu : “Yıllar içinde öğrendiğim şey şu: Gerçekten iyi çalışanlarınız varsa onlara bebek gibi davranmana gerek yok. Bu kişilerden harika işler beklersen, harika işlerde yaptırırsın. Ekibimizdeki herhangi birine sorun. Yaşadıkları acıya değdiğini söyleyecekler.”

9) İnanılmaz Müthiş Deneyimler Yaratın

Geliştirdiğiniz projenin özelliklerinden çok insana yaşatacak deneyimleri tasarlayın. İnsanlar teknik bilgilerden daha çok ürünü kullanırken alacak hazlardan etkilenirler. Steve Jobs, Apple ürünleri yaratırken rakiplerinin yaptıklarını kendine örnek almadı, bir ürünün getireceği deneyimin nasıl yaşanacağını tasarladı. Her seferinde, her müşteri için farklı ve yaşanarak anlaşılacak müthiş deneyimler yaratmaya uğraşın.

10) Bir Araya Gelin, Getirin

Çalışanlarınızla bir araya gelin. Birbirleri ile bir araya gelmelerini sağlayın. Havada uçuşacak fikirler yeni inovatif fikirlerin oluşmasını sağlayabilir. Elektronik sektöründe yer alsada, Steve Jobs tüm çalışanların bir araya geldiği toplantılara güvenir, e-posta ile iletişime sıcak bakmazdı. Apple’dan sonra kurduğu animasyon firması Pixar binasınıda, tüm çalışanların sık sık karşılaşıp bir araya gelebileceği şekilde dizayn ettiren Jobs bu konuya ne kadar önem verdiğinide bu şekilde kanıtlamış oluyor. Ayrıca şirket içi toplantılarda asla resmi bir gündem belirlenmez, tüm çalışanlar kendi gündemlerini dile getirilerdi.
farklı düşün

11) Mesaja Hükmedin

Steve Jobs usta bir hikayeciydi ama bunun için çok çalıştı. Sunum becerilerini yıllar boyu geliştirdi. Harika fikirlerini başkalarına aşılayarak ürünlerin ve hizmetlerin başarılı olmasını sağladı. Siz de hikayelerinizi rafine hale getirin onları ustaca anlatın.

12) Hem Tüm Resmi Hem Detayları Görün

Bazı yöneticiler genellemeciyken bazıları ise detaylar çok takılırdılar. Steve Jobs ise, bunların her ikisinide uygulardı. Apple’ın ürettiği her ürün başlı başına bir fenomendi. Ancak tüm Apple ürünleri bir araya geldiğinde ortaya mükemmel bir uyum ve sinerji çıkıyordu. Emin olun gerçekten öyle Macbook, iPad, iPhone yan yana koyduğunuzda bakmaya doyamıyorsunuz, tasarım harikası resmen.

13) Ürün Değil, Rüya Satın

Steve Jobs ürün satarak değil, aslında rüyaları satarak başarılı oldu. İlk Apple mağazasını 2001’de açtığında bilgisayar satmak için açmadı, insanların hayatını zenginleştirmek için açtı. İnsanlar kendileri ile ilgilenirler, onların amaçlarına ulaşmalarını sağlayan ürünleri alırlar. Ürün satmaya değil, insanların hayallerine odaklanın.

14) Sosyal Bilimleri Fen İle Harmanlayın

Steve Jobs kendisinden bahsederken “Kendimi hep sosyal bilimlere ait gördüm. Ama elektroniğide hep sevdim. İkisinin kesiştiği noktada durmaya karar verdim.” diyor. Yaratıcılık, teknoloji, bilim ve sanatı bir araya getiren Jobs, tutkularına ne kadar önem verdiğini gözler önüne seriyor.

15) Tasarımlarınızda Uyum ve Sadeliği Yakalayın

Apple, teknik açından iyi ürünler geliştirmesinin yanı sıra ürünlerin tasarımlarına da oldukça önem verir. Tüm ürünleri benzer tasarımlarda birbirlerini tamamlayacak ürünler şeklinde oluşturulur. İnsan beyni için uyum önemlidir. Geliştirdiğiniz ürün ne olursa olsun uyumu yakalayabilmelidir.

Ayrıca bir diğer yazarımızın “Steve Jobs’tan Bir Öğüt: Noktaları Birleştir!” yazısına göz atabilirsiniz…