Hiç kimse stresten hoşlanmıyor. Ancak düşündüğümüzün aksine birçok stres türü var ve her stres türü kötü değil.

Harvard Business Review’den Alia ve Thomas Crum’a göre, stresle olumlu bir şekilde başa çıkmayı öğrenen insanlar zorluklarla başa çıkmak ve tükenmişliği önlemek gibi konularda çok daha donanımlı. Curt Cronin, “Stres yaşamın doğal bir parçası, eğer ondan kaçarsak, ondan bir şeyler öğrenemeyiz. Ancak onu benimsediğimizde, gelecekte daha büyük zorluklarla mücadele ederken daha güçlü ve daha hazırlıklı bir şekilde deneyimlerimizden faydalanabiliriz. ” diyor.

İyi Huylu Stres

Evrimsel açıdan stres, vücudun bir tehdit hissettiğinde girdiği durumdur. İnsanlara sorunlardan kaçmalarını veya agresif bir şekilde mücadele etmeleri için onları yönlendiren bir etmendir.

Küçük stresler, insanları günün zorluklarına karşı motive edebilir ve önemli hedeflere ulaşmak için insanları daha çok teşvik edebilir. Bununla birlikte, çok fazla stres, olumlu motivasyonu olumsuz tepkilere dönüştürebilir. Hatta aşırı stres hastalığa neden olabilir, ilişkileri olumsuz yönde etkileyebilir ve üretkenliği engelleyebilir.

Ne yazık ki, günlük hayatımızda sürekli stres içeren durumlarla karşı karşıyayız. Peki, bu durumu olumlu hale nasıl getirebiliriz?

Motive Edici Bir Araç Olarak Stres

Stresi bir engelden güçlü bir silaha dönüştürmek için bu adımlar izlenebilir:

1- Stres faktörlerini tanımlayın.

Stresi Başarıya Dönüştürmenin En İyi 3 Yolu 1

Sinir bilimcilerden oluşan bir ekibin araştırması, stresli bir durumun kabul edilmesinin beyni panik halinden proaktif duruma getirebileceğini buldu. Stresten saklanmak yerine, ona isim verin ve gücünü sınırlamak için üzerine gidin.

Biri size kötü bir haber verdiğinde, tüm gün boyunca bu konu hakkında düşünmeye izin vermeyip soruna bir çözüm planlamak için bir zaman belirleyin ve takviminizde bulunan görevleri yerine getirin, böylece sorunlarınızı daha sonra geri dönüp çözebilirsiniz.

2- Stresi küçük parçalara bölün.

Stresi Başarıya Dönüştürmenin En İyi 3 Yolu 2

Büyük problemler büyük stres oluşturur. Büyük streslere doğrudan çözüm bulmak yerine, onları daha küçük parçalara ayırın ve her bir bileşen için sorumluluğu farklı bir kişiye devredin.

Bu yaklaşım, gerek iş hayatında gerek okul hayatında size kolaylık sağlar. İlk olarak, çalışanlara çalışmalarının değerini bütün olarak göstererek katılımı arttırır. İkincisi ise, her bir kişi, parçaların toplamından daha az korkutucu olan belirli bir görev üzerinde çalışırken, her ekip üyesinin hissettiği bireysel stres azalır.

3- Belirsiz stresi kesin gerçeklere çevirin.

Stresi Başarıya Dönüştürmenin En İyi 3 Yolu 3

Rochester Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar göre, sınav öncesinde sınavlarını motive edici faktör olarak gören öğrencilerin, sınavı stres faktörü olarak gören öğrencilere göre daha iyi performans gösterdiğini ortaya konmuştur. Stresli olduğumuz bir görevi tamamladığımızda kendimizi stres duygusundan kurtarıp başarı hissi duymaya başlarız.

Hayatımızda stres kaçınılmazdır, ancak sonuçlarının tatsız olması gerekmez. Bu ipuçlarını takip ederek ve stresi motive edici bir faktör gibi görerek odaklanmaya çalışıp görev ne kadar büyük olursa olsun sonucunda daha büyük başarılara ulaşmaya olan inancımızı yitirmemeliyiz.

http://35.180.221.225/stres-beynimize-iyi-mi-geliyor/ yazısına da bakmanızı tavsiye ederiz. 🙂

Kaynak: https://www.success.com/3-best-practices-for-turning-stress-into-success/