Geçen sene Oscar Ödül Töreni’nde en iyi film ödülü olarak La La Land’in açıklanmasının ardından yanlış zarf verilmesi sonucu Moonlight olarak düzeltilmesi hatırlarsınız ki törene damgasını vurmuştu. Bu sene 90. yılına giren Oscar ödülleri 4 Mart Pazar akşamı sahiplerini bulmak için hazırlanıyor. ABC tarafından yapılan açıklamaya göre bu yıl Emmy ödüllü Jimmy Kimmel Oscar ödül töreninin sunuculuğunu üstlenecek. Ödül töreni öncesi bu yıl vizyona girecek Oscar adayı olan filmleri kaçırmamanızı tavsiye ederim!

5) Three Bilboards Outside Ebbing, Missouri – Üç Bilboard Ebbing Çıkışı, Missouri

Three Bilboards Outside

Vizyon tarihi 2 Şubat olarak belirlenen Martin Mcdonagh’ın yönetmenliği üstlendiği Three  Bilboards Outside Ebbing, Missouri; kızının öldürülmesi sonrası cinayetin peşine düşen 50 yaşında bir anneyi anlatıyor. Acılı anne cinayetin ardından uzun süre bir sonuç alınamaması üzerine şerif ve polis görevlilerini suçlayarak kasabadan uzak bir alanda kalan üç tane bilboard kiralar. Polis görevlileri ve ardından kasaba halkının baskısına dayanarak cinayetin peşini bırakmaz.

Başarılı senaryosu ve Mildred karakterine hayat veren Frances McDormand’ın performansı ile Three  Bilboards Outside Ebbing, Missouri izlemeye değer.

4) Darkest Hour – En Karanlık Saat

Darkest Hours

Gary Oldman’ın tabiri caizse oyunculuğunu konuşturduğu, yönetmenliğini Joe Wright’ın üstlendiği Darkest Hour, 2 Şubat’ta vizyona giren Oscar adayı filmler arasında yer alıyor. Film İkinci Dünya Savaşı’nın ilk yıllarında Winston Churchill’ın savaşın yönünü değiştirebilecek adımlar atmaya çalışırken gösterdiği gayreti konu alıyor. Gary Oldman en iyi erkek oyuncu dalında ödülü üstlenecek gibi dururken en iyi makyaj ve saç tasarımı dalında da ödülü kimseye bırakmayacak gibi duruyor.

3) I, Tonya – Ben, Tonya

I, Tonya

Çekimleri başlamadan önce başrolde Margot Robbie olduğu haberleri dolaştığından beri çoğu kesim tarafından merakla beklenen bir filmdi I, Tonya. 16 Şubat’ta beyaz perdede izleme şansı bulacağımız filmde Tonya, 90’ların artistik bir buz patencisidir. Film, Tonya’nın geçmişindeki yaşantılarının kariyerine sıçrayışı ve başına gelen skandalları anlatıyor. Ne kadar güzelliğiyle Hollywood camiasında adından söz ettirse de bu filmiyle Margot Robbie yeteneğini herkese güzelliğinin önüne geçecek derece de sergilemiş bulunuyor. Şubat ayının kaçırılmaması gereken filmleri arasında.

2) The Shape of Water – Suyun Sesi

The Shape of Water

I Tonya gibi 16 Şubat’ta izleme fırsatı bulacağımız, yönetmenliğini Guillormo del Toro’nun üstlendiği The Shape of Water 13 dalda Oscar’a adaylığı doldurdu bile. Aynı zamanda The Shape of Water geçtiğimiz aylarda Venedik Film Festivali’nde Altın Ayı ödülünü de kucaklamıştı.

Amerikan hükümetine ait yüksek güvenlikli bir araştırma tesisinde temizlik görevlisi olarak çalışan Sally dilsiz bir kadındır ve sakin bir hayata sahiptir. Araştırma tesisini arkadaşı Zelda ile birlikte temizlediği sırada yapılan gizli bir deneye şahit olur. Suyun içine hapsedilmiş bir yaratığı gören Sally, yapılan bu vahşi deneylerden yaratığı kurtarmaya çalışır ve bu süreçte aralarında güçlü bir bağ oluşur. Sally Hawkings’in oyunculuğu dikkat çekerken filmin soundtrackları çoğu kişi tarafından beğeni topladı. The Shape of Water bu ay sinemada izlenmesi gereken filmler arasında yer alıyor.

1) Call Me By Your Name – Beni Adınla Çağır

Call Me By Your Name

16. Filmekimi kapsamında ülkemizde gösterime giren ancak sinema akıbeti tartışılan Call Me By Your Name 23 Şubat’ta sinemaseverler ile buluşuyor!  Andre Aciman’ın aynı isimli romanından uyarlama olan Luca Guadagnino’nun beyaz perdeye aktarımıyla izleme fırsatı bulacağımız Call Me By Your Name, 80’li yılların ortalarında geçen tutkulu bir aşk hikayesini konu alıyor. Tatili ailesi ile birlikte İtalya’daki evlerinde geçiren 17 yaşındaki Elio, babasına stajyer olarak yardım etmek için gelen doktora öğrencisi Oliver ile hiç beklemedikleri ve unutulmayacak bir yaz geçireceklerdir.

Elio rolüyle aynı zamanda en iyi erkek oyuncu ödülüne de aday gösterilen Timothee Chalamet, Armie Hammer’ın da Oliver rolündeki başarılı performansı ile birlikte ikili çok güzel bir uyum yakalıyor. Sufjan Stevens’ın sountracklarını hazırladığı Call Me By Your Name, Oscar Ödül töreninden hemen önce izlemeniz gereken filmler arasında en en üst sırada yer alıyor!