Hayatımızda bazen beynimizi ve vücudumuzu yoran alışılmadık çalışma saatlerimiz olabiliyor. Bazen beynimizi yoracak işlerde çalışmak zorunda kalabiliyoruz. Bu çalışmayı üst düzeye çıkarıp uykusundan feragat eden insanların rahatsızlığı olarak sürmenajı örnek gösterebiliriz. Sözel bir iş yapıyor veya sözel bir ders çalışıyorsanız sürmenaj riski taşımıyor olabilirsiniz. Fakat sayısal işlerle fazla uğraşan kişilerdenseniz hayatınızdaki bazı değişikler sürmenaj olduğunuzun belirtisi olabilir.

Sürmenaj Nedir?

Sayısal alanda çok ders çalışan veya mesleği sayısal ağırlıklı olan insanlarda, özellikle de erkeklerde görülen rahatsızlıktır. Bir çeşit zihin yorgunluğu veya sinir zayıflaması olarak tanımlanabilir.

Kimlerde Görülür?

Sürekli ders çalışan, ödev yapan, hesap işleriyle uğraşan (örneğin muhasebe gibi bir alanda çalışan insanlar), 20-40 yaş arası erkeklerde görülebilir.

Belirtileri Nelerdir?

-Vücudun bazı bölgelerinde oluşan rahatsızlıklar
-Odaklanma problemi
-Ruhsal ve bedensel yorgunluk
-Uykusuzluk
-Baş ağrısı
-Dalgınlık
-Karamsarlık
-Kısmi hafıza kaybı
Ayrıca sürmenaj görülen kişilere konuşmak ya da kitap okumak zor gelebilir.

Sürmenaj Nasıl Meydana Gelir?

Her ne kadar beyni sayısal verilerle yormaktan dolayı oluştuğu söylense de bilimsel olarak insanların sürmenaj rahatsızlığı çekmelerinin henüz kanıtlanabilmiş bir sebebi yok. Fakat uzmanların bu rahatsızlık için bazı fikirleri var. Bazı uzmanların görüşüne göre sürmenajın nedeni, beyindeki sinir hücrelerinin biyokimyasal maddelerden yoksun kalması olarak gösterilmektedir.

Tedavisi Var Mıdır?

Elbette böyle bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza görünmeniz en doğrusu. Fakat kendi kendinize yapabileceğiniz ve size iyi gelebilecek birkaç şey var. Bunlardan bazıları stresinizi kontrol edebilmeniz, vücudunuzu rahatsız etmeyecek sağlıklı yiyecekler tüketmeniz ve beyninizi bilinçli kullanmanız.

Hayatımızın yarısını malesef çalışarak geçiyoruz veya öyle geçireceğiz. Sağlıklı yaşamak bizim elimizde olduğu gibi sağlıksız yaşamakta bizim elimizde. Sadece bedenimiz için değil zihnimiz için de sağlıklı yaşamalıyız.

Kaynakça:
www.milliyet.com
www.onedio.com
www.bilgio.net