Anneyle çocuk arasındaki bağın nasıl oluştuğunu merak eden bilim insanları araştırmalar yapmışlardır. Bilim insanları 1930’lu yıllarda içgüdü ve annenin çocuğu beslemesiyle bağlanmanın oluştuğunu açıkladılar. Harlow’dan karşı görüş geldi ve beslenmenin mi yoksa şefkatin mi bağlılığı tetiklediğini araştırmaya koyuldu. Sizce anne ve çocuk arasındaki bağlanmayı ne tetikler? Şefkat mi, beslenme mi?

Harlow Deneyi

1970’li yılların başlarında Harry Harlow bağlanmayı neyin tetiklediğini ortaya koymak için maymunlarla bir çalışma düzenledi. Çalışmanın başında Harlow iki çeşit anne figürü oluşturdu. Annelerden biri sıcak, gülümseyen ve şefkat doluydu fakat küçük maymunu doyurabilecek bir biberona sahip değildi diğeri ise biberona sahip olan fakat soğuk ve tellerden oluşan bir anne figürüydü.

Süt mü Şefkat mi?: Dehşet Veren Harlow Deneyi 1

Küçük maymun kafesten çıkarılıp anne figürlerinin yanına bırakıldı ve maymunun hangi anneye gideceği gözlemlendi. Maymun diğer bilim insanlarının açıklamalarının tersine Harlow’u haklı çıkarıp şefkat figürü olan anneyi seçti. Acıkma durumu olduğunda diğer annenin biberonundan yemeği yiyip hızla şefkat dolu anneye geri döndü. Fakat Harlow bununla yetinmeyip deneyi dehşet veren boyutlara sürükledi.

Korku Durumunda Hangi Anneyi Seçti?

Harlow yeni bir düzenek oluşturdu ve korku esnasında şefkatli anneyi mi yoksa tellerden oluşan anneyi mi seçeceğini görmek istedi. Bunun için tasarladığı korkunç ve gürültülü makineyi küçük maymunla karşılaştırdı. Küçük maymun yine şefkat dolu, sıcak anneye koşup sarıldı.

Süt mü Şefkat mi?: Dehşet Veren Harlow Deneyi 2

Harlow’u tatmin etmeyen bu deneyin ardından korkuyla ilgili bir deney düzeneği daha oluşturdu. Bir küçük maymunu şefkatli annenin bulunduğu büyük bir odaya aldı. Küçük maymun odaya alındığında koşarak anne figürüne sarıldı. Bir kaç dakika annesine sarılı durmasının ardından odaya annesinin verdiği güvenle alıştı ve etrafı keşfetmeye koyuldu.Diğer maymunu ise annenin olmadığı büyük odaya aldılar. O küçük maymun ise korkuyla etrafını gözledi ve bir kenara sindi. Oda da yaşadıkları korku bir türlü geçmedi, zaman geçtikçe sinirle etrafa saldırmaya başladı.

Anne ile bebek arasındaki bağ güven ve şefkatten oluşuyordu. Beslenme sadece bir aracıydı.
Harlow yaptığı bu deneyler sonucunda haklı çıkmıştı. Fakat Harlow haklı çıksa da yaptığı deneyler de ne kadar etik? Buna siz karar verin…