Son 3-4 yıl içerisinde televizyonla bağımız iyice koptu. Yayıncılık İnternet dünyasına ilerlerken seçenekler daha çok arttı. Sadece müzik kliplerini izlediğimiz Youtube mecrası kendini farklı konularda videolar yayınlayan dev bir televizyona dönüştü. Peki Youtube’u ne amaçla kullanıyoruz? Eğlenip kafa dağıtmak için mi, yoksa bir şeyler öğrenmek için mi? Ben ikisini de yapmaya çalışıyorum ve sizlerle severek takip ettiğim 8 kanalı paylaşacağım. Hazırsak hemen 1 satır aşağıya. 🙂

1-140 Journos

140 Journos

Belgesel tarzında ülkemizde yaşanan olayları ele alan bir kanaldır. 140 Twitter’daki karakter sayısını, journos da ingilizcedeki anlamıyla gazetecileri temsil etmektedir. Tüm bu sosyal medya araçlarını kullanarak, haber ve gazetelerde görmediğimiz ülke gerçeklerini belgesel şeklinde sunar. Youtube’da olduğu kadar, Blu TV’de de belgeselleri bulunan bu kanalı takip etmenizi aşırı öneririm. Türkiye’ye siyasi, ekonomik, kültürel, yaşam standardı gibi bir çok açıdan bakmanızı sağlar.

2-Barış Özcan

barış özcan

İki yıldan uzun bir süredir Youtube kanalında faaliyet gösteren, sanat, tasarım ve teknoloji konularına “Hikaye anlatıcılığı” (Storytelling) perspektifinden bakmayı amaçlayan, bunun yanında vlog, oku ve izle serisiyle kullanıcılara ulaşıyor. O beyaz tişörtüyle, etkileyici, sade ve öz anlatımıyla yaptığı işin hakkını veren Barış Özcan’ın yeni videolarını aboneleri her pazar iple çekiyor.

3-Başka Bir Şey

Başka Bir Şey

Bu kanal daha çok girişimcilerin ilgisini çekecektir. Kadir Köymen’in kurduğu Edelkrone’un yaptığı Ar-ge çalışmalarını anlattığı bu kanalda fikir üretme aşamasını, tasarımı, gerçekleştirilmesini ve tüm bu süreçte yaşanan zorlukları bir video halinde sizlere sunmaktadır. Fikirleri olan ve cesareti olmayan girişimci adaylarının göz atmasında fayda var.

4-Bir Nevi Dipnot

Bir Nevi Dipnot

Dünyaca önemli sanatçılar, yazarlar ve entelektüel dünya ile yapılan röportajları Türkçe altyazı ekleyerek bize ulaşmasını sağlayan bir kanal. Tolstoy’dan, Albert Camus’a birçok entelektüel insanı bir arada bulunduğu bu kanalda önemli insanların kendi seslerini ilk defa duyma hazzını yaşayacaksınız. Mutlaka takip edilip acilen izlenmesi gerekiyor.

5-Canan Kan

Canan Kan

Duymayan Kalmasın hareketiyle başlattığı, şarkıları işaret diline çeviren Canan Kan bunları kendi kanalında yayınlıyor. Engelsiz dünya oluşturmak adına el attığı bu işte, bir çok şarkının çevirisini bulabilirsiniz. Ayrıca işaret dili öğrenmek ve pratik yapmak için şarkıları çalışmak oldukça güzel fikir.

6-Cep Hikayeleri

Cep Hikayeleri

Belgesel tadında bir kanal gibi gözükse de tek fark, konuklar halktan birileri. Etrafımızda bulunan kimisi esnaf kimisi müzisyen kimisi mülteci olan, onlarla konuşunca bizi tekrar hayata bağlayan insanların birkaçı sadece. Tek yöne bakmayı bırakıp, çevremize bakmayı sağlayacak bu kanalı takip edilecekler listenize gönül rahatlığıyla ekleyebilirsiniz.

7-The New Boston

New Boston

Bu kanal daha çok yazılıma ilgi duyanların ilgisini çekecektir. Programlama, web ve grafik tasarımı, oyun geliştirme, bilgisayar ağları gibi bir çok konuda eğitim serileri bulabileceğiniz bu kanal ile yazılım dünyasına giriş yapabilir ya da bilgilerinize bilgi katabilirsiniz.

8-Tedx Talks

Ted

Ve geldik sonuncusuna…

Technology (Teknoloji), Entertainment (Eğlence), ve Design (Tasarım) kelimelerinin kısaltmasıyla oluşturulan, 1984 yılından bu yana, ilk olarak ABD’de faaliyet gösteren, daha sonra küresel bir boyut kazanan bir konferanslar, yaşamlarında kayda değer işler başarmış ve az çok ilgi görmüş kişileri sahneye davet ederek, dinleyicilere pek çok yönden ilham kaynağı olmayı amaçlıyor. Bu etkinlikleri kaçırdım diye üzülmeyin, Youtube kanalında konuşmaları bulabilirsiniz.