Uzay ile ilgili izlediğimiz filmlerde etrafı yıldızlarla çevrili derinleşen ve sonu kocaman karanlık bir boşluk olan kara delik sahnelerini gördük. Aslında bu sahneler yapılan teorik hesaplamalara göre çizilen görsele göre tasarlanıyordu. Event Horizon Teleskopu Projesi’nde çalışan astronomlar 2017’den beri kara deliklerle ilgili sürdürdükleri çalışmanın sonuçlarını açıklayana kadar biz hep filmlerdeki gibi kara delikler hayal ediyorduk. Peki acaba gerçekten filmlerdeki gibi mi?

10 Nisan’da İlk Kara Delik Fotoğrafı Yayınlandı

Kara Delik

Yok yok başlığı doğru okudunuz. Event Horizon Teleskopu Projesi’ndeki astronomlar 2017 yılından beri kara delikler hakkında görseller alabilmek için çalışıyorlardı. Görseli açıklamak için yaptıkları duyuruda bunun çığır açıcı bir sonuç olduğunun vurgusunu yaptılar. 10 Nisan 2019’da bir canlı yayınla aynı zamanda eş zamanlı olarak Brüksel, Santiago, Şangay, Tokyo, Taipei ve Washington olmak üzere dünyanın 6 farklı noktasında basın toplantısı ile gösterildi.

Basın toplantısı Türkiye Saati ile 16.00’da başladı. Ulusal Bilim Vakfı Direktörü France Córdova, “Bugün EHT projesinin elde ettiği, kara deliklere ilişkin bilgilerimizi dönüştürecek ve kara delikleri anlayışımızı güçlendirecek bulguları açıklayacağız. Bu benim için nefes kesici bir gün.” sözleriyle başladığı konuşmasında tarihte ilk kez bir kara deliğin görüntülendiğini duyurdu ve bu fotoğrafı yayınladı.

Bilim insanlarının ‘canavar’ olarak tanımladığı görüntülenen kara deliğin dünyadan 500 milyon trilyon kilometre (54 milyon ışık yılı) uzakta olduğu ve Güneş Sistemi’nin tamamından daha büyük boyutta olduğu ifade edildi. Bu fotoğrafla birlikte kara deliklerin varlığı ilk kez görüntülü bir şekilde kanıtlanmış oldu.

Projeye dahil olan bilim insanları, kara delikten elde edilen bulguların Albert Einstein’ın izafiyet teorisini güçlü bir şekilde desteklediğini belirtiyor. Bilim adamları, fotoğrafın ilk kez Albert Enstein’ın yirminci yüzyılın başında Genel Görelilik Kuramı bağlamında var olduğunu öne sürdüğü kara delikler konusunda yapılan ilk doğrudan gözlem olduğunu kaydetti.

Peki Neden Fotoğrafta Bulanıklık Var ?

Kara Delik

Sosyal medyada bu fotoğraf hakkında gözlemlediğim bir ayrıntı mevcut. Herkes fotoğrafın neden bulanık olduğunu sorgulamış. Buna cevap aramak için için öncelikle bu görüntünün nasıl çekildiğini bilmekte fayda var. Dünyanın farklı bölgelerinde bulunan 8 farklı uzay teleskobu, ortak bir ağda bir araya getiriliyor. Bu teleskoplar, 2017’de başlatılan çalışmayla eş zamanlı olarak komşu galaksimiz Messier 87’ye dönüyorlar.

Bu teleskopların farklı dalga boylarıyla topladıkları veriler, yaklaşık 10 üniversitenin görselleştirme ve kalibrasyon merkezlerinde inceleme altına alınıyor. Toplanan verilerden elde edilen görüntülerin bir araya getirilmesiyle, tarihin ilk kara delik fotoğrafı meydana geliyor.

54 milyon ışık yılı uzaklıktaki bir görüntüyü net elde edebilmek için dünya büyüklüğünde bir teleskoba ihtiyacımız olacaktı. Oradan gelen ışık, yolculuğu sırasında uzun mesafeler kat ettiği için zayıflıyor. Zayıflayan ışımaları yakalamak için çok daha büyük ve duyarlı bir teleskopa ihtiyaç duyuyoruz. Fakat teknolojimiz şu an buna mevcut değil. Gene de bu olay bilim dünyasına çığır açacak bir olay.