Bir yazılım ürünü ortaya çıkarken 3 ana süreçten geçer: planlama, geliştirme ve test. Yazılımlar ne kadar akıllı gözükse de onları geliştiren bir insandır ve illa bir yerlerini eksik veya hatalı yazabilir. Önemli olan bu hataları erken fark etmektir. Test mühendisliğinin önemini bize daha çok hissettiren 11 yazılım hatasını ve sonuçlarını bir araya getirdik. Bir küçük kod deyip geçmeyin nelere mal olduğunu görünce siz de şaşırıp kalacaksınız.

1-NASA’nın Mars İklim Orbiteri’nin Uzayda Kaybolması

1998’de Mars’ta çalışmalar yapmak için gönderilen Climate Orbiter uzay aracı, Mars atmosferine girdiği anda birden Dünya ile iletişimi kesildi. Bu beklenmeyen sonuç mühendisleri bir süre şaşırtsa da, kısa sürede hatanın nedeni anlaşıldı. Mühendislik ekibine çalışan taşeron yazılım şirketi, İngiliz birimlerinden metrik sisteme dönüşüm yapacak yazılımı yanlış yazdığı için uzay aracının kaybolduğu bulundu. Bu hata sonucunda 125 milyon dolarlık uzay gemisi hiçbir çalışma yapmadan uzayda bir çöp olarak belirsiz bir şekilde dönmeye veya Mars’ta çakılmış bir şekilde durmaya devam ediyor.

2 -Ariane 5 Flight 501

Avrupa’nın en yeni insansız uydu roketi olan Ariane5’te mühendisler, Ariane 4’te çalışan yazılımı yeniden kullandı. Ne ​​yazık ki, Ariane 5’in daha hızlı motorları önceki modellerde bulunmayan bir hatayı yakaladı. Roket çalışmaya başladığı andan otuz altı saniye içinde, roketin mühendisleri birden fazla bilgisayar arızası hatası aldı. Ardından mühendisler roketin kendini imha düğmesine bastı. Bilgisayarların çökme sebebi, yazılımın 64 bitlik bir sayıyı 16 bitlik bir alana sıkıştırmaya çalışmasıydı. Ortaya çıkan taşma koşulları, hem birincil hem de yedek bilgisayarları çökertti. Ariane 5 olayı yaklaşık 8 milyar dolara mal oldu ve patladığında 500 milyon dolarlık bir uydu yükü taşıyordu.

3 -EDS Çocuk Destek Sistemi

2004 yılında EDS, İngiltere Çocuk Destek Ajansı’na (CSA) oldukça karmaşık bir BT sistemi tanıttı . Aynı zamanda, Çalışma ve Emeklilik Dairesi (DWP) tüm ajansı yeniden yapılandırma kararı aldı. İki parça yazılım tamamen uyumsuzdu ve sonuç olarak geri dönüşü olmayan hatalar ortaya çıktı. Sistem bir şekilde 1,9 milyon kişiyi fazla ödemeyi başardı, 700.000 kişi daha ödeyip, tahsil edilmemiş nafaka ödemelerinde 7 milyar ABD doları, 239.000 dava birikmiş, 36.000 yeni dava sistemde “sıkışmış” oldu ve bugüne kadar İngiltere vergi mükelleflerine 1 milyar ABD dolarına mal oldu.

12452

4 -Sovyet Gaz Boru Hattı Patlaması

Sovyet boru hattında, gelişmiş otomatik kontrol yazılımı gerektiren bir karmaşıklık seviyesi vardı. CIA, kontrol sisteminin planlarını çalmak için kolları sıvadı. Boru hattı kontrol yazılımını tasarlayan Kanadalı firma ile çalışan CIA, tasarımcılara kasıtlı olarak programlarda kusurlar yarattı; böylece Sovyetler, ödün vermeyen bir program alacaktı. 1982 yılının Haziran ayında, çalınan yazılımdaki kusurların, boru hattının bir kısmı boyunca büyük bir patlamaya yol açtığı ve gezegenin tarihindeki en büyük nükleer olmayan patlamaya neden olduğu iddia ediliyor.

5 -Bitcoin Hacklendi: Mt. Gox

2010 yılında başlatılan Japon bitcoin değişimi, Mt. Gox, dünyanın en büyüğü idi. Haziran 2011’de saldırıya uğradıktan sonra, Mt. Gox, 850.000’den fazla bitcoin kaybettiklerini belirtti. Yaklaşık 200.000 bitcolin geri kazanılmasına rağmen, Mark Karpeles “Sistemimizde zayıf yönlerimiz vardı ve bitcoin’lerimiz yok oldu!” diyor.

6 -Heathrow Terminal 5 Açılışı

Heathrow’un İngiltere’deki Terminal 5’in açılmasından hemen önce, personel her gün kontrol edilen çok miktarda bagajı taşımak için inşa edilen yepyeni bagaj taşıma sistemini test etti. Mühendisler, Terminali halka açmadan önce 12.000’den fazla test parçasıyla sistemi iyice test etti. Bütün Terminal testlerinde kusursuz bir şekilde çalıştı ve sadece Terminal’in açılış gününde sistemin başa çıkamadığını buldu. Bir yolcunun valizinde önemli bir eşya bıraktığı zaman, bir torbanın sistemden elle çıkarılması gibi “gerçek hayat” senaryolarının tüm sistemin kafasının karışmasına ve kapanmasına neden olduğu düşünülmektedir. Takip eden 10 gün boyunca, bazı 42.000 çanta sahipleriyle birlikte seyahat edemedi ve 500’den fazla uçuş iptal edildi.

7 -Mariner 1 Uzay Aracı

1962’de Venüs’e uçma görevinde olan bu uzay aracı, yazılım kodlama hatası roketin tehlikeli bir şekilde saha dışına çıkmasına ve toprağa geri dönme tehlikesiyle karşı karşıya kalmasına neden oldu. Alarmed, yerdeki NASA mühendisleri kendi kendini imha komutunu verdi. Gözden geçirme kurulu daha sonra kodlanmış bilgisayar talimatlarında bir kısa çizginin ihmal edilmesinin yanlış yönlendirme sinyallerinin uzay aracına iletilmesine izin verdiğini tespit etti. Roket maliyetinin o zaman 18 milyon dolardan fazla olduğu bildirildi.

8 -Morris Solucanı

Cornell Üniversitesi öğrencisi Robert Tappan Morris tarafından 1988’de geliştirilen bir yazılımda, kodlama hatası nedeniyle çılgınca yayılan ve binlerce bilgisayarı çökerten bir virüs olayı meydana geldi. Bu virüs, internete ilk yaygın solucan saldırısıydı. Yüksek lisans öğrencisi Robert Tappan Morris, bir suçlu korsanlığı suçundan mahkum edildi ve 10.000 dolar para cezasına çarptırıldı. Morris’in avukatı, duruşmasında müvekkilinin programının bilgisayar güvenliğini arttırmaya yardımcı olduğunu iddia etti. Kirliliği temizleme masrafları 100 Milyon Dolara kadar çıkmış olabilir. Başlangıç ​​inkübatörü Y Combinator’ı ilginç bir şekilde kurmuş olan Morris, şimdi Massachusetts Institute of Technology’de profesördür. Solucanın kaynak koduna sahip bir disk şimdi Boston Üniversitesi’nde bulunuyor.

yazılım
Morris Solucanı’nın Kaynak Kodununu Bulunduğu Disk

9 -28 Amerikan Askerinin Canına Mal Olan Füze Hatası

Bazen, bir yazılım hatasının maliyeti dolar olarak ölçülemez. 1991 yılının Şubat ayında, Suudi Arabistan’daki bir ABD Patriot füze savunma sistemi, bir ordu kışlasına saldırı tespit edemedi. Bir hükümet raporunda, bir yazılım sorununun sistemin daha uzun süre işletilmesinin daha kötü hale gelen yanlış bir takip hesaplamasına yol açtığı tespit edildi. Olay günü, sistem 100 saatten fazla bir süredir çalışıyordu ve yanlışlık, sistemin gelen füze için yanlış yere bakmasına neden olacak kadar ciddidi. Saldırı 28 Amerikan askerini öldürdü. Olaydan önce, Ordu yetkilileri, Patriot sistemlerinin doğruluğunu iyileştirmek için yazılımı düzeltmişti. Bu değiştirilmiş yazılım saldırıdan bir gün sonra üsse ulaştı.

10 -Pentium FDIV hata

Bir matematik profesörü, 1994’te Intel’in popüler Pentium işlemcisindeki bir kusuru keşfettiğinde ve yayınladığında, şirketin cevabı, etkilendiklerini ispatlayabilecek kullanıcılara istek üzerine işlemcilerini değiştirebileceklerini söylediler. Intel, kusurun neden olduğu hatanın nadir olacağını ve kullanıcıların büyük çoğunluğunun fark etmeyeceğini hesapladı. Kızgın müşteriler, isteyen herkes için değiştirme talebinde bulundu ve Intel kabul etti. Bu hata Intel 475 milyon dolara mal oldu.

11 -Knight’ın 440 Milyon Dolarlık Hatası 

En büyük Amerikan piyasa üreticilerinden olan Knight, bir yazılım hatası ile sadece 30 dakikada 440 milyon dolarlık bir zarara uğradı.  Firmanın hisseleri, hatalı yazılımın piyasayı istenmeyen işlemlerle doldurmasından iki gün sonra yüzde 75 oranında kaybetti. Knight’ın işlem algoritmalarının, yaklaşık 150 farklı hisse senedinde düzensiz işlemlere girerek spamlara yol açtığı biliniyor.

BONUS: NOAA-19 Satellite

Yazılım hatası olmasa da, 6 Eylül 2003 tarihinde, Lockheed Martin Uzay Sistemleri fabrikasında, bu uyduyu yatay hale getiren mekanizma, uydunun düşmesine neden oldu. Yanlış yapılanma ile ilgili bir soruşturma, bunun tesis genelinde usule ilişkin disiplin eksikliğinden kaynaklandığını tespit etti. İşlem sırasında kullanılan devirme arabasının depoda olduğu sırada, bir teknisyenin, eylem belgelenmeden adaptör plakasını sabitleyen yirmi dört cıvatayı çıkardığı ortaya çıktı. Daha sonra uyduyu döndürmek için arabayı kullanan ekip, uyduyu hareket ettirmeden önce prosedürde belirtildiği gibi cıvataları kontrol etmekte başarısız oldu. Uydunun onarımı 135 milyon dolara mal oldu.