Yaz tatilinde kendinizi geliştirebileceğiniz ve kreatif olmanızı sağlayacak muhteşem kitap ve dergi tavsiyeleri…

Hemen tatil tavsiyelerine geçmeden belirtmek isterim ki Instagram hesabımızda da bahsettiğim üzere mutlaka ama mutlaka iki üç tane başucu kitapların olsun. Bunların türünü, konusunu, yazarını sen seçmelisin ve yılda en az bir iki defa okumalısın. Onun dışında ara ara farklı tür ve yazarları dene. Bu sana yeni bakış açıları ve yeni fikirler kazandıracaktır.

Kitaplar

  • Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi – Yuval Noah Harari

homo deusEminim her yerde Homo Sapiens kitabını görmüşsündür ve artık bıktın biliyorum.  Her ne kadar herkeste olsa da çok faydalı bir kitap olduğuna garanti veriyorum. İşte, aynı yazarın diğer kitabı olan Homo Deus’ta da geçmişi bırakıp adından da anlaşılacağı üzere geleceğe bakıyor. Tıpkı bizimde geçmişi öğrenip zaman kaybetmeden geleceğe bakmamız gerektiği gibi. Kitap kısaca şu sorulara ve fazlasına cevap arıyor:

-İnsan kendi sonunu mu hazırlıyor?

-İnsanı diğer tüm varlıklardan ayıran yüksek zekâsı dışında bir alametifarikası var mı?

-Tarih boyunca elde ettiğimiz eşsiz kazanımlara rağmen neden mutluluk seviyemizde bir artış olmadı?

  • Zamanın Kısa Tarihi – Stephen Hawking

zamanın kısa tarihiBiliyorum yine çok gördüğümüz ama okumadığımız bir diğer kitap daha. Sen de uzaya, evrene, genel ve özel göreliliğe giriş yapmak istiyorsan tam senlik bir kitap. Zaman zaman günümüzün Einsten’ı olarak da anılan Stephen Hawking tarafından yazılan kitap zaman zaman sıkabiliyor onu da söylemekte fayda var.

Ayrıca Hawking’in hayatını anlatan her şeyin teorisi filmini de izleyebilirsiniz tavsiye ederim. Bir de YouTube’da “Stephen Hawking evreni anlatıyor” adıyla yayımlanan bir belgesel var bunu da izleyebilirsin çok öneriliyor. Fakat izleyebilmiş değilim hâlâ…

 

  • Steve Jobs Gibi Düşünmek – Daniel Smith

steve jobs gibi düşünmekYazımın başında bahsettiğim başucu kitapları vardı ya hah işte bu kitapta benim başucu kitaplarım arasında yer alıyor. Dünya’ya gelmiş ender kişilerden olan Steve Jobs’ın düşünce biçimine değinen kitap oldukça hatta çokça akıcı ve faydalı. Bir projeye başlamadan mutlaka okuman gereken türden. Apple’daki başarılarını ve hayatının nasıl şekillendiğini kolaylıkla anlayacağın kitabı şiddetle tavsiye ediyorum. Ayrıca bu kitap üzerine bir yazı da yazacağım onu da bekleyebilirsin.

 

  • Simyacı – Paulo Coelho

simyacı“Bir şeyi gerçekten istediğin zaman, arzunu gerçekleştirmeni sağlamak için bütün evren iş birliği yapar.” Bu cümleyi barındıran bir kitap ne kadar kötü olabilir ki? Bir başarıya, bir amaca, bir hazineye ulaşma hikayesi olan kitap benim hayatıma etki edebilmiş nadir kitaplardan. Sıkılmayacağın güzel bir anlatımı ve çevirisi olan kitap hedeflerle ulaşma konusunda ya da hedefleri belirleme konusunda muallakta kaldığında ilaç gibi gelecektir. Ayrıntılı konusunu burada yazmayacağım ama kısa bir Google’lama ile kolaylıkla bulabilirsin.

Dergiler

Dergiler bende çok farklı bir etki bırakıyor; bazen okurken çok mutlu oluyorum bazen çok sıkılıyorum. Ama genel itibariyle seviyorum. Bu kısımda tek tek dergileri tanıtmayacağım sadece yaptığım yöntemi söyleyeceğim. Her derginin her ayki sayısı güzel olmuyor maalesef. Bundan ötürü ben de dergilerin dijital haline bakıyorum ve ona göre beğendiğimi alıyorum. Dijital olarak da genelde Turkcell Dergilik’ten bakıyorum. Aldığım dergiler genelde OT, Tuhaf, Popular Science, National Geographic vs. oluyor.

Umarım bir nebze olsun faydam olmuştur. Beğendiyseniz paylaşmayı, yorum yapmayı unutmayın. Hoşça kalın…

Diğer önerilerim:

Tatil En Verimli Nasıl Geçirilir? Tatil İçin Öneriler

Yaz Tatilinde İzlenebilecek En Faydalı Film ve Diziler