Öncelikle selamlar. Ülkemizde adları ağızdan düşmeyen herkesin sevdiği bazı tatlar var. Biraz bunlara
değinmek istiyorum. Merak etmeye başladınız değil mi? Tamam tamam anlatıyorum.

Bu lezzetlerden biri kruvasan yani orijinal ismiyle croissant, bir fırın ürünüdür. Hamuru arasına
yağ sürülüp katlanarak tekrar tekrar açıldığı için pişirildikten sonra katmanlar halinde kabarır. Bu da onun özel olmasını sağlayan en önemli özelliğidir.

Croissant, Fransızca bir kelimedir. Buna göre bu yiyeceğin ülkemize Fransa’dan
gelmiş olduğunu anlıyoruz. Peki kruvasan bir Fransız yiyeceği mi? Tarihçesine bakarak bu sorunun cevabını pekâlâ verebiliriz.

kruvasan

Kruvasanın Tarihçesi

Bu yiyecek, Avusturya’nın Viyana kentine ait hamur ürünleridir. Tarihinin 13. yüzyıla kadar dayandığı
düşünülmektedir. Eski adı kipferl olan bu hamur işi, içerisi fındık dolgularıyla doldurulan ve günümüz
kruvasanlarına göre daha ağır ve yoğun bir tatlılığa sahip olan bir yiyecektir.

17. yüzyılın başlarında bu hamur değişmeye başladı ve geleneksel kruvasanın hamuru ilk kez belgelendi. Bu yiyeceğin ülkemizde çok sevilmesinin sebebi ne olabilir diye düşündüm. Belki de gelişiminde bizim kültürümüzün de etkileri olduğu için olabilir. Nasıl bir etkimiz mi var? Bir rivayete dayanan kısa bir hikaye anlatacağım.

Efsaneye göre, 1683 yılında 2. Viyana kuşatmasında gece boyunca çalışan Viyanalı fırıncılar şehrin altından tünel açmaya çalışan Türkleri duydular. Şehrin savunucularını uyararak kuşatmanın bozguna uğramasına sebep oldular. Daha sonra fırıncılar, kutlamada Osmanlı sancağının önemli sembolü olan hilali simgeleyecek bir hamur işi yaptılar. Almanca kipferl ya da hilal kelimesi, Viyana’nın Türklere karşı kazandığı zaferin sembolü haline geldi.

Tatların Kısa Hikayesi #1: Kruvasan 1

Bu hamur işinin Fransa’ya yolculuğu ise Viyana’da doğan Marie Antoinette’nin bu yiyeceği Paris’te tanıtmasıyla başladı. Fransa’da kruvasanın doğrulanan ilk kanıtı, August Zang adlı bir fırıncıya dayanıyor. Zang,
1800’lerin başında Paris’te lüks bir pastaneye sahipti, Boulangerie Viennoise adını memleketi Viyana’dan
alıyordu ve kipferl dahil birçok ünlü ikramını sunuyordu. Yine de Paris versiyonu, geleneksel tatlılardan daha yumuşak hale getirildi ve Parisliler, hilal şekillerinden dolayı onlara kruvasan demeye başladı.

Kaynakça: 1, 2

Editör: Sena Baki