Tek plan çekim -sürekli çekim- tekniğine sahip filmlerden biri olan 1917, 2020 Altın Küre’de hem En İyi Film hem de En İyi Yönetmen ödüllerini almıştır. 1917, Birinci Dünya Savaşı sırasında geçen bir savaş filmidir. Yönetmen Sam Mendes ve görüntü yönetmeni Roger Deakins, birden fazla çekimi bir araya getirmek için akıllı görsel hileler kullanmışlardır.

Çekimler Nasıl Gerçekleştirildi?

Kamera ekibi oyuncuları araba ve hatta yürüyerek takip etmek zorunda kaldı çünkü bir çekimde oyuncunun yere atlayışını çekerken başka birinde yerden kalkışını yakalamaları gerekiyordu. Bu, filmin sanki tek bir çekimmiş gibi gösterildiği yöntemlerden sadece biridir. Aslında tek bir çekim değildi, uzun bir çekim hissi vermek için birbirine bağlanan bir dizi kesintisiz çekimden oluşuyordu. Doğru yapmak için hassas zamanlama, iyi bir planlama, akıllı çekim ve düzenleme gerekiyordu. Filmde öne çıkan en uzun çekim dokuz dakikaydı ve kesintisiz bir geçiş sağlanması için sonraki çekimin titizlikle planlanması gerekiyordu.

“Bunu herhangi bir filmde yapmak duyulmamış bir şey değil ama aradaki fark, bunu defalarca yapıyor olmamız.” -Roger Deakins

Tek seferlik bir filmin en eski örneklerinden biri Alfred Hitchcock’un Rope adlı filmidir. Birdman filmi ise daha yeni bir örnektir. Bu teknik daha önce uygulanmış olsa da filmin yapımcıları için pek çok yeni zorluklar ortaya çıkardı. Ancak 1917, sürekli değişen arazi yapısı ile bu tekniği bir adım daha ileri götürmeyi başardı. 

çekim

Uzun çekimleri nedeniyle 1917, ortalama bir filmden daha fazla hazırlık gerektiriyordu. İki askerin ziyaret ettiği çiftlik evi gibi setteki her şeyin modeli yapıldı. Modeller, genel sahnenin nasıl görünmesi gerektiğini önceden görmelerine yardımcı oldu.

İşaret fişekleri belirli çekimler için ana ışık kaynağı oldu ve ekibin aydınlatmanın ne kadar süreceğini tam olarak zamanlaması gerekti. Gölgelerin hangi yönlerde hareket edeceğini ve binaların pencerelerinden nasıl ışık düşeceğini şehrin mini modeli üzerinde test ettiler. Güneşli günler daha fazla gölge anlamına geldiği için bulutlu günlerde daha rahat çekim yaptılar.

çekim

Manzaraları ve setleri birebir görmek, sürekli çekimi yapmak kadar önemliydi. Ekip tarafından gerçekçi setler yapıldı. Setteki her bölümün kameranın ilerlediği yola uyum sağlaması gerekiyordu. Örneğin, iki askerin yürüdüğü alandaki dikenli teller, kameranın geçebilmesi için açılı patikalara sahipti. Set alanı, kameranın siperlere geçmesine izin verecek şekilde düzenlendi. Pencereler ise kameranın geçebilmesi için parçalanmış bir şekilde inşa edildi. Belki de en etkileyici olan, ekibin inşa ettiği hendeklerdi. En aksiyon dolu ve zorlu çekimlerin bir kısmı bu dar alanlarda gerçekleştiği için her şeyi ölçmek oldukça önemliydi. Sahnelerin çekim süresi arazinin uzunluğunda olacak şekilde ayarlandı. Yani, çekim sekiz dakika sürdüyse o belirli bölgeden geçmek tam olarak bu kadar sürüyordu. 

çekim

Tüm filmler prova gerektirse de 1917’ninki çok daha uzun ve zorlu geçti. Çoğu filmde bu provalar çekim gününde gerçekleşebilir ancak 1917 için izlenecek yollar çok önceden belirlenmişti. Londra yakınlarındaki Shepperton Stüdyoları’nda provalara başladılar ve ardından sete geçtiler. Arazinin düzenini kavradıktan, tüm ölçümleri yaptıktan ve her oyuncunun sahnelere hazır olduğundan emin olduktan sonra çekimlere başladılar ve bu çekimler 65 gün sürdü.

Ekip, yüksek çözünürlüklü kameralar kullandı. Bu, Deakins’e harika görüntü kalitesi sağladı. Daha hafif ve küçük kameralar drone ve vinçlere bağlanarak çekimler kolaylaştırıldı. Bu da, kameramanların oyuncuların peşinden yürümek ve koşmak zorunda kaldığı zamanlar için kolaylık sağlamıştır.

Tek Plan Çekim Tekniği Nedir? 1

Karakterlerin kapılardan geçtiği veya bir sığınağa girdiği çekimler de daha kolay kesimlere izin verdi. Diğer çekimler daha akıllı geçişler gerektiriyordu. Heyecan verici bir sahnede, ana karakter George yanan bir yerin içinden geçer ve bir çıkıntıdan nehre atlar. Aynı kareye kamera arkasından bakarsanız, George’un koşup çıkıntıdan atladığını görürsünüz ancak nehir yerine bir matın üzerine atlamaktadır. Bazı görsel efektlerin yardımıyla çıkıntının üstünden ve akıntılara doğru zıplayan karakterin görüntüleri kusursuz bir şekilde birleştirilmiştir. Bu noktaya gelene kadar kamera ekibinin, oyuncunun her hareketiyle tamamen uyumlu olduklarından emin olmaları gerekiyordu. 

Birinci Dünya Savaşı sırasında geçen bir film olan 1917, önemli bir mesajı iletmekle görevli olan iki genç askeri konu alıyor. Spoiler vermeden bahsetmeye çalıştığım bu filmi izlemek isterseniz diye fragmanını ekliyorum. Keyifli seyirler dilerim 🙂

Kaynakça: 1, 2

Editör: Efe Şen