Tek tip insan modeline karşı çıkıp T-İnsan olabilir miyiz?
T tip insan ihtiyacına hazır olalım

Yazıyı okumaya başlamadan önce senden eline bakmanı istiyorum. Evet parmakların.. Beş parmağının beşi de birbirinden farklı değil mi ? Evet çok klişe bir söz oldu ama okumaya devam etmelisin.

Hepimiz birbirimizden farklı olarak yaratıldık. DNA’mız, parmak izlerimiz bile farklı. Kişisel özelliklerimiz de genlerimize ve çevreye bağlı olarak şekilleniyor. Peki bu kadar farklıysak tek tip insan kavramı hayatımıza nasıl girdi? Aslında küçüklüğümüzden itibaren belli kalıplara uymamızı söyleyen bir otorite var ve bu otoriteye boyun eğebiliyoruz.  Tek tip insan modeline karşı çıkarak içimizdeki T-insanı ortaya çıkarabiliriz.

Tek Tip Değil T Tip İnsan Olmak 1

T-İnsan 

T insan modelini ilk kez bir konferansta duymuştum. Konuşmacılara en son ne söylemek istedikleri sorulduğunda bir tanesi  T tipi insan olun demişti.

T tip insan modeli; bir konuda derinlemesine ve her konuda az da olsa bilgi sahibi olan kişiler için kullanılır. Kısaca bir şeyin her şeyini, her şeyin bir şeyini bilme durumu olarak tanımlanıyor.  Ben bu tanımı bizim genel kültürü yüksek dediğimiz insanlarla bağdaştırıyorum.

T tip insanlar her geçen gün öğrenmeye açık, meraklı ve sürekli bir arayış içindedirler. Ayrıca sürekli eleştirmek yerine yaratıcı özellikleri sayesinde çözüm odaklı olmaları da onları aranan insan modeli yapıyor.

Neden T İnsan?

T insan geleceğin başarılı insan modeli olarak görülüyor. Geçmişte iyi bir işte çalışmak için belli bir konuda uzmanlığınızın olması yeterliydi. Yani sizden beklenen I-insan olmanızdı. Bir diğer deyişle bir konuda yetkin olun diğer işlere de çok burnunuzu sokmayın bize yeter.

Günümüz şartlarında ise bu durum 180 derece dönmüş durumda. İşverenler sadece üniversite diplomasını yeterli görmüyor. Çünkü o kadar çok üniversite mezunu var ki diplomanız elemede sizi daha üste çıkarmıyor. Bu yüzden de şirketlerine değer katacak fark yaratan kişiler arıyorlar.

Geçmişte de T insanlar var mıydı?

T insan kavramı hayatımıza yeni girmiş olsa da geçmişte de T insanlar vardı elbette. Ve onlar fark yaratanlar olarak tarihe geçtiler. Günümüzde ise artık bu farklı olmaktan çok bir gereklilik haline geldi.

Not: T-İnsan modeli ilginizi çektiyse Ufuk Tarhan’ın  T-İnsan kitabını okuyarak daha çok bilgi edinebilirsiniz.

Yorum yapmayı ve sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın! Özellikle Instagram sayfamızda farklı ve tam sizlik paylaşımlar yapıyoruz… Tüm sosyal medya hesaplarımıza sayfanın en altındaki kısımdan ulaşabilirsiniz…