Elimizde büyük bir iksir var. Ağaçlar. Doğru kullanmayı başarabilirsek bizim için deva, dertlerimizin dermanı. Hem dünyamıza hem bize, hem bedenlerimize hem ruhlarımıza, hem canlılara hem cansızlara şifa. Küresel ısınmayla mücadeleden toplumsal huzurun sağlanmasına kadar oldukça geniş bir alanda kullanım imkanına sahip.

Doğal afet önlemlerinde, su ve gıda ihtiyaçlarının temininde, barınma faaliyetlerinin gerçekleştirilmesinde, temiz hava projelerinde, yatırımınıza değer üstüne değer katacak nitelikte, sektörün gözdesi: Ağaç. Eczanemizde mevcut, stoklarda tükenmedi ama tükenebilir de, maliyeti bütçeleri zorlayacak nitelikte değil. Biraz sevgi ister, biraz bakım. Ağaçların faydalarını daha detaylı buradan inceleyebilirsiniz.

Ağaç

Benim De Ağacım Olacak Mı?

Aslında insanın çiftlik oyunları ya da diğer oyunlara olan ilgisi insanın meşguliyet ihtiyacının da bir göstergesi kanımca. Ortam gerçeği andırır nitelikte ancak rüyadan uyanır gibi oyundan çıktığımızda yaptığımız işler yok olup gidiyor.

Başlı başına üzerine konuşulabilecek ayrı bir konu olmakla bu, şu an için bizi ilgilendiren kısmı meşguliyet ihtiyacımızı gerçekliğe dökebilmek adına en az bir ağacın bakımını üstlenerek gözümüzü kapatıp açmakla ortadan kaybolmayacak bir varlığın dünyamıza kök salmasına vesile olabilecek olma fikri ve ihtiyaç duyulan zamanı sanala ayrılan vakitten çalmak.

Bir taşla çok kâr vurulur buradan. Radyasyona yakınlığımız azalır, toprakla ilgilenmek elektriğimizi alır, kundakta elimize verilen ağacımız yeni bir sevginin tohumlarını filizlendirir kalplerimizde, yahu büyür de gölgesinde dinlendirir bizi, ömrümüze ömür katar, dinç tutar, huzur verir… Falan filan dikmeyen pişman.

ağaç

Başka Nasıl Olabilir?

Ücretsiz olarak sahiplenebileceğimiz ağaçlar olduğu gibi belli bir meblağ karşılığında dikim faaliyetlerine bağışta bulunabileceğimiz, kendi adımıza ya da kurumumuz adına hatıra ormanımızın olmasına aracılık edebilecek platformlara ulaşma imkanımız da var. TEMA Vakfı bunlardan biri (detaylı inceleme için web sitesini ziyaret edebilirsiniz, link kaynakta). Değinmeden olmayacak, özel günler için sevdiklerinize hediye edebileceğiniz fidanlar ve sertifikaları da kulağa hoş gelen fikirlerden.

Sanırım bir insanın doğum gününde alabileceği en güzel hediye bir fidan olurdu. Bir insanın doğumuyla bir fidanın dikimi ne kadar benzer değil mi? Çünkü ağaç yaşarsa insan yaşar. Yaşamadıktan sonra insan, bir saatin markasının, arabanın arkasının, Nasreddin Hoca fıkrasının, kalemin kırılmasının, telefonun şarj tutmamasının, modacılık furyasının, bilgisayarın kasmasının, apartmanın katının ne önemi var?

Teknoloji Üstü Güç: Ağaç 1

Covid-19 mücadelesinde verdikleri emeğin bir teşekkürü olarak 2020 yılının dikilecek  fidanlarını sağlıkçılara adayan geleceğe nefes projesini de buradan inceleyebilirsiniz ve fidan sahiplenebilirsiniz. Aynı platform üzerinde sahiplenmenin yanında, bağışta bulunmanız ve isterseniz sevdiklerinize hediye edebileceğiniz katılım sertifikalarına ulaşmanız mümkün. Fidan bağışı ve hediye bağışına buradan ulaşabilirsiniz.

Teknoloji Üstü Güç: Ağaç 2

Not:

! Ağaçlar bizim sermayemiz. Ağaç dikmenin öneminden önce mevcut olanı korumamız gelir. Hem ağaçların dikimlerine katkımız olsun hem de korunması için elimizden geleni yapalım.

! Çocuklarımızı ağaç sevgisiyle yetiştirelim. Ağaç yaşken eğilir diye boşa denmemiş olsa gerek. Şu çizgi filmin bu bölümünü tavsiye edebilirim: https://www.dailymotion.com/video/x7dkg6b

Kaynaklar: 1, 2