Günlük hayatımızın çoğunu başta akıllı telefonlar olmak üzere, çeşitli teknolojik ürünlerle birlikte geçiriyoruz. Bu ürünlerin özellikleriyle ilgili pek çok ilginç detay da duyuyor ve inanıyoruz. Ama bunlar gerçekten ne kadar doğru? Business Insider’in bir araya getirdiği teknoloji hakkında bilinen bazı yanlışları sizlerle paylaşmak istedik.

Apple Bilgisayarlara Virüs Bulaşmaz

Teknolojik Cihazlar

Mac bilgisayarların çok güvenilir olduğu ve Windows işletim sistemiyle çalışan PC’ler gibi virüs bulaşmadığı iddaa edilse de bu doğru değil. Apple bilgisayarlar da zararlı yazılımlara maruz kalabilir. Daha önce bu “virüssüz Apple” konusunu ciddi bir pazarlama unsuru haline getiren Apple, 2012 yılında bir Trojan virüsünün binlerce Apple bilgisayarına bulaşmasının ardından, bu stratejiden vazgeçti. Sadece Apple bilgisayarları kullanan çok kullanıcı olmadığından hacker’lar MacOS işletim sistemi için bir virüs geliştirme işleminde bulunmuyorlar.

iPhone’da Aplikasyonları Kapatmak Batarya Ömrünü Uzatır

Teknolojik Cihazlar

Akıllı telefonlarımızda aplikasyonları açık tutmanın bataryayı bitirdiği çok dile getirilen bir bilgi ama doğru değil. 2016 yılında bir teknoloji tutkununun Apple CEO’su Tim Cook’a emaille sorduğu bu konuda yanıtı, Apple Yazılım Mühendisliği Bölümü Başkan Yardımcısı Craig Federighi cevaplıyor ve aplikasyonların açık olmasının batarya ömrüne hiç bir etkisinin olmadığını belirtiyor.

Gizli Sekme Sizi Anonim Tutar

Teknolojik Cihazlar

“Gizli” ve “özel” sekmelerin bizi anonim tuttuğuyla ilgili ciddi bir yanlış anlama mevcut. Google Chrome’da Gizli/Incognito, Safari’de Özel/Private sekme kullanıyorsanız, bu tarayıcı sizin internet geçmişinizin kayıdını tutmaz ve hesaplarınıza otomatik olarak giremez demek. Yani aynı bilgisayarı kullanan başka kimselerin sizin ne yaptığınızı görmesini engeller. Ancak internet üzerinde girdiğiniz sitelerde sizin kimliğinizi gizlemez. Yani tehlikeli olabilecek siteleri ziyaret etmeden önce bunu göz önünde bulundurmakta fayda var.

GPS Olmadan Akıllı Telefon Takip Edilemez

Teknolojik Cihazlar

GPS lokasyon belirleme için önemli bir yöntemdir. Ancak bir cep telefonunun lokasyonunu wi-fi ağlarıyla, mobil operatör kuleleriyle, hatta telefonun hız ölçeri ve jiroskopuyla bile tespit etmek mümkündür.

Telefonu Uzun Süre Şarjda Bırakmak Bataryaya Zarar Verir

Teknolojik Cihazlar

Pek çoğumuz geceleri uyurken telefonumuzu şarjda bırakırız. Telefonun uzun süre şarjda kalmasının zararlı olduğunu belirtenler olsa da bu konuda durum biraz karışık. Normal şartlarda telefonunuzu şarja bırakmak bataryaya zarar vermez. En azından pek çok teknoloji uzmanın görüşü bu yönde. Ancak kısa süre önce Almanya merkezli batarya teknolojileri danışmanlık şirketi olan BatterieIngenieure‘da yönetici olan Dominik Schulte şöyle bir açıklama yapmıştı: “Telefonunuzu %100’e ulaşana kadar şarj ediyor ve sürekli %100 seviyesinde tutuyorsanız, bu durumun pil ömrü üzerinde negatif etkisi olacaktır.”

Teknolojik Cihazlarda Daha Fazla Megapiksel Daha İyi Kamera Demek

Teknolojik Cihazlar

Pek çok insan akıllı telefon satın alırken telefonunun megapikseline önem verir. Ancak bir kameranın performasını belirleyen pek çok farklı değişken vardır. Mesela piksel büyüklüğü, piksel sayısından daha önemlidir. Sadece piksel sayısına odaklanıp, piksel büyüklüğü ve sensörü es geçmek, yanlış bir karara sebep olabilir.

Yüksek Çözünürlük Daha İyi Ekran Anlamına Geliyor

Teknolojik Cihazlar

Ekran kalitesini belirleyen pek çok farklı etken vardır. Çözünürlük tabii ki önemli ama tek faktör değil. Mesela kullanılan panel çeşidi önemlidir. OLED panel, LCD’ye göre daha canlı rekler ve daha iyi kontrast sağlar.

iPad Şarj Cihazıyla iPhone Şarj Etmemek Lazım

Teknolojik Cihazlar

Apple’a göre iPad veya Mac adaptörüyle iPhone’nunuzu şarj edebilirsiniz. Hatta bu şarj cihazları telefonunuzu daha hızlı şarj eder. Ama bir teknoloji uzmanı Steve Sandler, Popular Mechanics’e yaptığı açıklamada bunu sık yaparsanız, iPhone’nunuzun bataryasına zaman içinde zarar verebileceğinizi iddia ediyor. Ancak Steve Sandler’a göre bataryada herhangi bir değişiklik hissetmeniz en az bir yılınızı alır.

Bilgisayarınıza Yakın Tutacağınız Bir Magnet Verilerinizi Silebilir

Teknolojik Cihazlar

Bu teknik olarak yanlış değil ancak uzmanlara göre bunun olabilmesi için bilgisayarınıza yakın seviyede çok çok güçlü bir mıknatıs bulundurmanız lazım. Herhangi bir buzdolabı magnetinin verilere hiçbir etkisi olmaz.

Cep Telefonları Kanser Yapar

Teknolojik Cihazlar

Bu cep telefonları hayatımıza girdiğinden beri tartışılan bir konu olsa da, bugüne kadar cep telefonu kullanımıyla herhangi bir tümör gelişimi arasında bir ilişki bulunabilmiş değil. Ancak yine de Amerikan Kanser Topluluğu araştırmaların henüz sınırlı olduğu konusunda uyarıyor. Çünkü telefon kullanımı sürekli değişiyor ve uzun dönemli etkileri henüz daha belirlenebilmiş değil. Özellikle de bu araştırmaların genelde yetişkinler üzerinde yapıldığı ve cep telefonlarının çocuklara olası etkileri konusunda fazla veri olmadığı da belirtiliyor.