Bugün halledemediğiniz bir sorunun nedeni, dün onu doğru yapmak için zaman ayırmamış olmanızdır.

Harrington

Telefon bağımlısı olabilir misiniz? Ya da başlığı okuduğunuz zaman “Ben bağımlı değilimdir.” mi dediniz? Saatler, günler, haftalar size az mı geliyor? Bir hafta neden 10 gün değil? Gün 36 saat olsaydı, daha mı iyi olurdu? Yetiştiremediğiniz şeyler mi var? Kendinize zaman ayıramıyor musunuz? Gün içerisinde boş vaktiniz bile yok mu? Eğer cevaplarınız çoğu evet ise ve bunun neden olduğunu bilmiyorsanız, o zaman kesinlikle okumaya devam edin.

Başlıktan da anlaşılacağı üzere bugün konumuz telefon ve ona bağımlı oluşumuz. Aslında ilk olarak size telefon bağımlılığı konusunun en önemli alt başlığını sunmak istiyorum; zaman. Zaman kavramı günümüzde çok fazla önem arz eden konulardan biri, hiç şüphesiz. Çoğumuzdaki karşılığı bugün hiç zamanım yok, bir şeylere ayıracak vaktim yok, yine yetiştiremedim, günler bana yetmiyor olabilir. Hatta siz de arkadaşlarımdan biri gibi keşke günlerin arasına yeni gün ekleyebilsek de, hafta 10 gün olsa gibi bir tweet de atabilirsiniz. İmkansıza yakın bu gibi isteklerin yerine, olayın arka yüzüne bakmamız gerekmez mi?Perdenin arkasına saklanan bir telefon bağımlısı olamaz mısınız?

Bence kesinlikle telefon bağımlısı olabilirsiniz. 21.yüzyılda yaşayan kişiler olarak bunun normal hale geldiğini bile söyleyecek haldeyiz. Bu yüzyılda hepimiz teknolojinin kurbanlarıyız. Elimizdeki icat tarafından yönetilmenin haklı gururunu yaşayan mucitler ile aynı dünyada yaşıyoruz. Robotlaştığımızın farkında olmayan bizler, avuca sığan bir icatla kayboluşumuzu izliyoruz. Hatta buna engel olmak için bile yine bir telefona ihtiyaç duyuyoruz. Ve bunun acınası tarafı da bu konuda iradeli olmamızın yetmediği. Her şeyimizi kontrol eden bir aleti bu yüzyıla uyum sağlayabilmek adına es geçemiyor oluşumuz da telefon bağımlılığımızın en önemli nedenlerinden biri.

Bağımlı

Zamanım yetmiyor dediğiniz her şeye zamanınızın yeteceğini biliyor, ama bunu itiraf edemediğimiz için kendimizi bile kandırıyoruz. Zaman yaratmak kavramının sadece gerçekten bir şeyler yaratanlar için olması gerektiğini düşünüyorum. Kendi kendime buna zamanım yok dediğim zaman, başka bir ben “kimsin sen Einstein mı, Elon Musk mı, Bill Gates mi, bir ülkenin başbakanı mı?”diyor. Bence birileri zamanım yok diyecekse böyle insanlar demeli. Ki bu insanlar bile kendileri için zaman yaratabiliyorlar. Ben zamanım yok dediğim her an, gün içerisinde ne yaptığımı sorguluyorum. Ne tesadüf ki, o günlerde telefonla çok zaman geçirdiğimi fark ediyorum. Bence siz de buna zamanım yok dediğiniz her an, gün içerisinde en çok neye zaman harcadığınızı sorgulayarak, bir şeylere neden zamanınızın olmadığının cevabını bulmaya yeltenebilirisiniz.

Telefonda geçirdiğimiz sürenin farkında olmayışımız, telefon bağımlılığının artmasına yol açıyor. Koronavirüs salgınının halen devam ettiği bu süreçte ben de bir telefon bağımlısı olduğumu fark ettim. Bunu fark etmem ise bir uygulama ararken önüme çıkan başka bir uygulama sayesinde oldu. Yani uygulama ile karşılaşmazsam, belki de telefon bağımlısı olduğumu fark etmeyecektim bile. O gün telefonla çok zaman geçirdiğimin farkına varmış olacağım ki uygulamayı indirmeye karar verdim. İndirmeden önce telefonla çok fazla zaman geçirdiğimi ama telefonda en fazla 4 saat vakit harcadığımı zannederken, önüme çıkan 7 saate yakın kullanım süre analizi beni şaşkına uğrattı. Çok fazla zaman harcadığımın farkındaydım ama böyle bir rakamı beklemiyordum. 4 saat bile çıkmasını beklemezken uğradığım şok beni kendime getirmişti. Hemen uygulamada bulunan süre limitini ayarlayıp bir sınırlama koydum. Gerçekten uygulamanın faydasını görünce sizinle de paylaşmak istedim.

Bağımlı

Eğer siz de telefonda günlük, haftalık ve aylık ne kadar zaman geçirdiğinizi öğrenmek veya bağımlı olduğunuz düşünüp bu süreyi azaltmak istiyorsanız, aşağıda önerdiğim uygulamalar tam size göre.

Screen Time

Bu uygulamada gün içerisinde en sık kullandığınız uygulamaları daire grafiğinde gösterirken, her gün için farklı renklerle canlılık kazandırılan haftalık tablo grafiği de sunuyor. Hangi gün telefonda ne kadar süre geçirdiğinizi çok rahat gözlemleyebiliyorsunuz. Telefonda geçirdiğiniz süre için limit belirlemek istiyorsanız, belli bir müddet için sınırlandırabilirsiniz. Gün içerisinde spesifik bir zaman aralığı belirleyip uygulamalara erişiminizi de engelleyebilirsiniz. Her uygulamada ne kadar vakit geçirdiğinizi de öğrenebileceksiniz.

Uygulama linki için tıklayınız.

Your Hour

İlk karşınıza çıkacak şey çok fazla telefon kullanımından dolayı meydana gelen kazalar, sağlık sorunları ve psikolojik rahatsızlıklar ile ilgili bilgi içerikli cümleler olacak. “Challenges” bölümünde, belirlediğiniz uygulamalar için süre sınırı çizip, bir meydan okuma gerçekleştirebiliyorsunuz. “Dashboard” kısmında ise gün içerisinde 30 dakikalık aralıklarla kullanım süreniz, hafta içerisinde hangi günlerde kaç dakika kullandığınız ve hatalık ya da aylık telefon kullanma ortalamanız bulunmaktadır. “Raporlar” bölümde, az önce bahsettiğim istatistiklerin hangi uygulamada ne kadar vakit geçirdiğiniz ile ilgili daha detaylı inceleme sonucunu görebilirsiniz. Gün içerisinde uygulamada ne kadar süre geçirdiğinizi de, her açtığınız uygulamada yanda geçirdiğiniz süre ile ilgili işaretlerle vaktinizi dengeleyebilirsiniz. Her uygulama için belirlediğiniz kullanım süresi bittiği zaman uyarı bildirileri alabiliyorsunuz.

Bağımlı

Uygulama linki için tıklayınız.

Stay Free

Burada karşınıza çıkacak ilk şey uygulamalarda geçirdiğiniz kullanım süresi olacaktır. Sonrasında uygulamaları kaç kez kullandığınızı göreceksiniz. İsterseniz bildirimleri açıp sizi uyarmasını da sağlayabilirsiniz. Analiz kısmında da çok daha detaylı halini bulabilirsiniz. Uygulama sürenizi kısıtlamak için dilerseniz uyarı bildirimi alabilir, dilerseniz de uygulamayı bloke edip girmemenizi sağlayabilirsiniz.

Uygulama linki için tıklayınız.

Yukarıda bahsettiğim uygulamalar telefonda geçirdiğiniz süreyi doğru kullanabilmeniz için yeterince yardımı olacaktır. Aslında gün içerisinde birçok şeye ayıracak vaktimiz var. Sadece telefonu değil kullandığımız diğer teknolojik aletleri ihtiyaç ve istek durumumuzu dengede tutarak çok daha verimli hale getirebiliriz. Kendimi de hatırlatarak söylüyorum ki; gün içerisinde en çok ne ile uğraştığın ve ne yaptığın seni belirleyen şeydir.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Sevgi ve sağlıcakla kalın. 🙂

Pek çok insanın, diğerlerinin boşa harcadığı zamanı kullanarak, öne geçtiğini gözlemledim.

Henry Ford

Editör: Cansu Köse