Merhaba, bu yazıyı akıllı telefonundan mı okuyorsun? Harika, peki telefonun şarjda mı? İşte bu iyi değil!

Bu yazımızda, akıllı telefonunun pil ömrüne zararlı olduğu kabul edilen şarj etme yöntemlerinden bahsedeceğiz. Telefonunu tamamen şarj olduktan sonra bile fişe takılı halde tutanlardan mı, yoksa tüm gece boyu telefonunu şarjda bırakanlardan mısın? Eğer bunlara cevabın “evet” ise o zaman gerçekten akıllı telefonunun pil ömrünü yaşlandırma sürecini hızlandırıyorsun.

Şarj Ederken Yaptığımız Yanlışlar Neler?

şarj

Alman pil teknolojisi danışmanlık firması BatteriIngenieure‘in direktörü Dominik Schulte, “Eğer telefonunuzu %100 şarj etmek için tüm gece boyunca şarjda bırakıyorsanız veya %100 dolduktan sonra bile şarj etmeye devam ediyorsanız telefonunuzun batarya ömrünü kısaltıyorsunuz.” diyor. Lityum-iyon akü yaşlandıkça, kimyası da değişime uğrar, bu yüzden akü enerji depolamak ve enerji vermek açısından daha az verimli hale gelir.

Çeşitli akıllı telefon şirketlerine, gece boyunca telefon şarj etme ve cihazı %100 şarj ettikten sonra bile fişe takılı halde bırakma konusundaki düşünceleri soruldu. Şirketler bu konuda gerçekten rahatsız görünmüyordu. Google’da ürün yöneticisi olan Ronald Ho, ” Genel olarak ‘telefonu aşırı şarj etmek’ veya ‘sık sık şarj etmek’ zararlıdır demek biraz eskide kaldı. Çünkü mevcut batarya ve şarj optimizasyon şirketleri cihazları uygun hale getirebilirler. Telefonun şarjı %100’e ulaştığında, telefonun dahili bataryası aşırı şarjı önlemek için şarjı durduracaktır.” diyor.

Ancak, Schulte ve akıllı telefon üreticilerinin çoğunluğu belirli bir noktada aynı fikirdeler: akıllı telefonunuzu kullanmadığınız zamanlarda batarya şarjını %100’de tutmak yerine belli bir aralıkta tutmak daha iyidir. Samsung, pil şarjını “en az % 50” de tuttuğunu ve Apple, “pil ömrünü uzatmak için” iPhone’un yarı şarjlı olarak tutulması gerektiğini söylüyor.

Ne Gibi Önlemler Alabiliriz?

şarj

Telefonunu uzun yıllar kullanmak istiyorsan, tüm gece boyu şarj etmeyi bırakıp % 100 şarj edildikten sonra fişe takılı bırakmamanı kesinlikle öneririz. Alabileceğin diğer koruyucu önlemler de telefonunun şarjını tamamen tüketmemek ve aşırı ısınma durumlarında telefonu kullanmayı bırakmandır. Ancak, eninde sonunda batarya bitecektir, bunu unutma!

Kaynak: https://wonderfulengineering.com/you-have-been-charging-your-phone-wrongly-all-this-time/