Koalalar neden tembel? Zehirli yaprak yiyip nasıl zehirlenmiyorlar? Neden enfeksiyondan ölüyorlar?

  1. Bir günün 20 saate yakınını uykuda geçiren koalalar, görüntülerinin aksine keseliler alt sınıfına aittir, yani kangurular gibi yavrularını keselerinde taşırlar.

2. Fiziksel görünüş farklılıklarından dolayı 3 alt türe ayrılır. Yani, koala dediğimizde 3 farklı hayvandan bahsetmiş oluyoruz.

3. Sincaplar gibi, yaprakları daha sonra yemek için yanaklarında biriktirirler.

4. Belgesellerde, çizgi filmlerde onları bir ağaca sarılmış uyurken görsek de ayılar gibi de iyi birer yüzücüdürler.

5. Ağaca sarılmalarının sebebi sıcak yaz günlerinde ferahlamaktır.

5. Dişi koalalar, kafese kapatıldıklarında homoseksüel ilişkiye eğilim gösterebilir.

6. İmmüniteyle ilgili genlerindeki aktive olma- susturulma farklılıkları sebebiyle Chlamydia bakterisiyle enfekte oldukları için nesilleri tehlike altındadır.

Genel olarak bildiğimiz bu özelliklerden sona en şaşırtıcı olanı, zehri birçok memeli için öldürücü olan okaliptus yapraklarının koalaların temel besin kaynakları olması.

Peki koalalar bunu nasıl yapıyor?

Gen analizleri, CYP2C geninin diğer türlerde bulunandan çok daha fazla bulunduğunu gösterdi. CYP2C geninin kodladığı CYP2C enzimi, yabancı moleküllerin yıkımında görev alır. Koalalarda bu gen, toksinlerin işlendiği karaciğerde eksprese oluyor. Bu şekilde, Eukalyptusun içerisindeki bileşiklerin toksisitesinden kurtulmuş oluyorlar. Bizim bile ağır bir yemek sonrası üstümüze ağırlık çökerken onların bu zehirli diyetinden sonra onlardan koşup oynamalarını bekleyemeyiz. Bu ağır iş yükü, onların günde 20 saat uyumalarını sağlıyor.

Tembel Koalaların Genomundaki Sırlar 1
CYP2C19

Bu enzime fazlaca sahip olmak da toksine maruziyeti engellemiyor. CYP2C’ye yardımcı olacak bir gen daha devreye giriyor: TAS2R. Bu gen, daha iyi tat almayı sağlayan reseptörleri kodlar. Bu canlıların genleri ise TAS2R geninin birçok duplikasyonunu içerir. Bu şekilde, okaliptusun en az toksik, en besleyici, en lezzetli olanını seçebilirler.

Ksenobiyotik metabolizmalarının bu denli gelişmiş olması ve tat duyularındaki farklılıklar besinin canlıyı evrimsel, yapısal ve fizyolojik olarak ne denli etkilediğinin çarpıcı bir örneğini ortaya koymakla birlikte immün sistemlerindeki açık, bunu insan hastalıkları için çalışılmaya müsait kılıyor. Koalaların kendi içlerinde çiftleşerek genetik çeşitliliğin düşmesiyle nesilleri tehlike altına girdiği için araştırmacıların birincil hedefi, enfeksiyona karşı aşı geliştirmek. Ağaçlara sarılıp rahat rahat uyumaları için önlerinde çok uzun bir yol var gibi duruyor.

Kaynaklar: 1 2