Yaz aylarının en sıcak aylarından biri: TEMMUZ GELDİ! Bir türlü geçmek bilmeyen haziran ayı beraberinde sıcak rüzgarlar ve güzel bir beyaz perdeyi de beraberinde getirdi. Bu ay listede birbirinden bağımsız türde filmler yer alıyor, bu sebeple en az biri mutlaka beğeninizi kazanacaktır. Filmlerin çoğu aynı zamanda uyarlama, bu sebeple kitap okumayı seven ve ilgi duyan kişilerinde ilgisini çekecektir. Keyifli seyirler dileriz!

5. İlk Arınma Gecesi

arınma gecesi

ABD’de insanların işlediği suçların artış göstermesi ile devlet suç oranını yüzde birin altında tutmak için yeni bir çözüm bulmuştur: yılda sadece bir gece 12 saat boyunca suç işlemek serbest! Böyle bir ortamda kaos tabi ki de kaçınılmazdır. Yönetmenliğini ve senaristliğini James Demonaco’nun üstlendiği İlk Arınma Gecesi  (The First Purge) diğer filmlerine nazaran bu filmde ilk arınmanın neler getirdiğini ve zayıf halkalar ile güçlü tarafların ilk karşılaşmasını anlatıyor.

Tür: Gerilim, Korku

Vizyon Tarihi: 20 Temmuz 2018

Süre: 102 dk

4. Terminal

terminal

Annie adı bilinmeyen bir şehirde çalışan güzel ve akıllı bir garsondur. Tehlikeli bir görevi yerine getirmek için Annie’nin çalıştığı restoranda gelen iki kiralık katilin planladığı hiçbir şey yolunda gitmez: Çünkü hiçte göründüğü gibi olmayan meraklı bir garson ile tanışmışlardır. Oscar adaylığı bulunan Margot Robbie, Annie rolü ile Terminal’de başrol oyuncusu olarak yer alıyor.

Tür: Gerilim

Vizyon Tarihi: 13 Temmuz 2018

Süre: 90 dk

3. Mary Shelley

marry shealy

Dünyaca ünlü kült roman Frankenstein’in yazarı Mary Shelley’i romanını bildiğimiz kadar tanıyor muyuz acaba? Mary 16 yaşında tanıştığı genç ve yetenekli şair Percy Shelley ile tutkulu bir aşk yolculuğuna başlar. Mary’nin Percy ile tanışmasıyla birlikte yazar olma isteği iyice artar  ve yaşadığı olaylar kitap yazma aşamasında ona ilham verir. Mary rolünde Dokato Fanning; Douglas Boots, Maisie Williams ve Tom Sturridge gibi genç oyuncuların yer aldığı 18. yy’da geçen Mary Shelley yazarın çalkantılı kitap yazma sürecini konu alıyor.

Tür: Dram, Romantik, Biyografi

Vizyon Tarihi: 13 Temmuz 2018

Süre: 120 dk

2. Yaşar Kemal Efsanesi

yaşar kemal efsanesi

“İnsan düşleri öldüğü gün ölür.”  Aydın Orak’ın yönetmenliğinde Yaşar Kemal Efsanesi, dünyaca ünlü yazar Yaşar Kemal’in hayatını anlatıyor. Belgeselde, ülkemizde ve dünya çapında unutulmayacak izler bırakan Yaşar Kemal’in tüm hayatını, derlenmiş ses kayıtlarını ve daha önce rastlanmamış arşivlik görüntüleri yer alıyor. Yeri doldurulamayacak Yaşar Kemal’in hayatı ve edebiyat mücadelesi beyaz perdede mutlaka deneyimlenmeli…

Tür: Belgesel

Vizyon Tarihi: 27 Temmuz 2018

Süre: 113 dk

1. Zama

zama

Don Diego De Zama, İspanyol Kraliyetinin bir memurudur ve kraldan başka bir yere geçmek için yazdığı terfi mektubuna geri dönüş bekler. Memleketinden ve ailesinden uzak bu bekleyiş aylardan yıllara geçer ve mektup hala gelmez. Zama her şeyi kaybettiğini anladığı zaman bir grup askerle birlikte bir haydutun peşine düşerler.  Film aynı zamanda Antonio De Benedetto’nun 1956 tarihli aynı isimli romanından uyarlama. Yönetmenliğini Ödüllü Lucrecia Martel’in üstlendiği Zama, Temmuz ayının en BAŞKA SİNEMA‘sı!

Tür: Dram, Tarihi

Vizyon Tarihi: 6 Temmuz 2018

Süre: 115 dk