Tez konusu seçiminiz, tez yazma sürecinizi kolaylaştırabilecek veya zorlaştırabilecek öneme sahip bir konu. Bu yüzden çok doğru bir yerdesiniz çünkü tez konunuzu seçmeden önce bu yazıyı mutlaka sonuna kadar okumanız gerek. Hazırsanız başlayalım.

Tez Konusu Seçerken Bilinmesi Gerekenler 1

Nasıl Başlayacaksın?

Öncelikle hocalarınızın uzmanlık alanlarını, yaptıkları çalışmaları ve makalelerini araştırarak başlamanız gerekir. Pek çok öğrenci idealist bir tutumla kendi istedikleri konuyu çalışmak isterler ama işin sonunda tez danışmanınız ve komite üyelerinizin desteğine ihtiyacınız olduğu için onların uzmanlık alanları üzerinden ilerlemekte fayda var.

Hocaların Akademik Çalışmalarını Bilmek Neden Önemli?

Tez yazmak; yüksek lisans döneminde akademik yeterliliğinizi ispatladığınız, doktora döneminde ise literatüre katkıda bulunabilme potansiyelini ispatladığınız bir süre. Bu süreçte henüz öğrenme aşamasında olduğunuz için hocalarınızın desteğine ve bilgisine ihtiyacınız olacak. Bu yüzden, hocalarınızın akademik çalışmalarını bilirseniz süreç boyunca size ne kadar yardımcı olacaklarını da kestirebilirsiniz. Eğer hocalarınızın önceden çalışmadığı veya pek de ilgisinin olmadığı bir konu seçerseniz tez yazma sürecinizde biraz yalnız ve desteksiz kalabilirsiniz.

Birden Fazla Alanda Çalışmayı Merak Ediyorsan Nasıl Tercih Yapacaksın?

Hocalarınızın uzmanlık alanlarını, yaptıkları çalışmaları ve makalelerini araştırdıktan sonra çalışabileceğiniz potansiyel alanları ve konuları bir liste haline getirmeniz gerekir. Bu noktada hocalarınızla görüşüp bu alanda dahil olabileceğiniz bir projeleri olup olmadığını veya bu konuda sizi tez öğrencisi olarak kabul edip etmeyeceklerini araştırmaya başlayabilirsiniz.

tez

Çalışacağın Hoca ve Alanı Belirledin. Peki Konuyu Nasıl Seçeceksin?

Bu noktada öğrenci olarak özgür olmak isteyebiliyoruz ancak şöyle bir gerçek var. Yıllarını yüksek lisans ve doktoraya harcamış insanların sırf siz istiyorsunuz diye sizin istediğiniz konuda çalışmasını beklemeniz biraz haksızlık olur. Akademi, uzun soluklu bir yol ve siz de ilerde hoca olarak veya tezinizi yazdıktan sonra bağımsız bir araştırmacı olarak istediğiniz konularda çalışabilirsiniz. Bu yüzden size tavsiyem aklınızda ilginizi çeken birkaç fikir belirledikten sonra, seçtiğiniz alanda çalışan hoca ile veya birlikte çalışacağınız hoca ile birlikte konuşarak karar vermeniz.

Konu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Tezde kullanılması gereken metodolojinin tez danışmanı tarafından daha önce kullanılmış olması
  • Konunun belirlenen süre içerisinde bitirilebilecek olması
  • Veri toplanacak grubun erişilebilir olması
  • Literatürün yeterli olması
  • Konunun ileride yapılacak başka çalışmalarla genişletilebilecek olması
  • Araştırma sorusunun net bir şekilde belirlenebilir olması
  • Araştırmanın sonucunun literatüre küçük de olsa bir şey katabilecek olması

Akademik yolunuz açık olsun…

Kaynakça: 1, 2