Akademik kariyer planları olanlar da var, kurumsal şirketlerde kariyer hedefleyenler de. Birçok kişinin hayatında bir kez bu sınavlardan birini denemişliği vardır. Ya da bundan sonra hayattaki hedefinize bağlı olarak belki de bir kursa başlayıp yurt içi veya yurt dışı eğitimlerle hazırlık planları yapacaksınız ya da hiç kursa gitmeden kendiniz çalışarak deneyebilirsiniz. Biliyorsunuz ki kur fiyatları yüksek ve dolayısıyla TOEFL ve IELTS fiyatları da oldukça yüksek. Peki ama Türkiye’de yapılan YDS veya YÖKDİL işine yarar mı? Hadi gel hepsini tek tek anlatayım.

TOEFL

TOEFL Nedir?

TOEFL, Amerikan menşeili bir şirket olan ETS’nin İngilizce yeterlilik sınavıdır ve dünyanın pek çok ülkesinde geçerlidir. Yine de Amerika’daki üniversitelere veya kurumlara dil yeterliliğinizi ispatlayacaksanız öncelikli olarak düşünmeniz gereken sınavdır. Genellikle Amerikan kurumları IELTS’tense TOEFL’a öncelik verir ve bazen bazı kurumlar IELTS’i kabul etmeyebilir.

3.5 saatlik bir sınav olan TOELF’ı kağıt kalemle veya bilgisayarda alabilirsiniz. Genellikle bilgisayar versiyonu, en çok kabul gören versiyonudur. TOEFL sınavı 4 bölümden oluşur. Reading, Listening, Speaking ve Writing. Sınavın IELTS’e oranla güzel olan tarafı sınav boyunca bütünleşik bir konu verilmesidir. Yani Reading veya Listening bölümünde gördüğünüz konu hakkında konuşur veya yazarsınız. Konu bütünlüğü sayesinde üretken beceriler olan Speaking ve Writing’de çok zorlanmazsınız. Sınavın bazılarına göre dezavantaj olan bir diğer özelliği ise, Speaking bölümünün bilgisayara konuşarak yapılmasıdır.

TOEFL, IELTS mi? Yoksa YDS, YÖKDİL mi? Hangi Sınava Hazırlanmalı? 1

IELTS nedir?

IELTS, İngiliz menşeili olan British Council’in İngilizce yeterlilik sınavıdır ve aynı TOELF gibi dünyanın pek çok ülkesinde geçerlidir. Yine de İngiltere ve Avrupa’daki üniversitelere veya kurumlara dil yeterliliğinizi ispatlayacaksanız öncelikli olarak düşünmeniz gereken sınavdır. Genellikle İngiliz ve Avrupa kurumları TOEFL’dansa  IELTS’e öncelik verir ve bazen bazı kurumlar TOEFL’ı kabul etmeyebilir.

2 saat 45 dakikalık bir sınav olan IELTS, “Genel İngilizce” ve “Akademik İngilizce” olmak üzere iki çeşittir. Eğer çalışmak için yurt dışına gidiyorsanız Genel İngilizce sınavını almanız gerekirken akademik çalışmalar için gidiyorsanız Akademik İngilizce için olanı almalısınız. IELTS’te sınav, uygulayıcı kişiler tarafından yapılır. Listening, Reading ve Writing kısımlarını aynı anda alırsınız.

Speaking kısmı ise sınavdan 1 hafta önce veya sonra birebir kişiyle yapılır. Sınav, TOEFL gibi bütünleşik değildir. Speaking konusu herhangi bir konu olabilir ve sınavı uygulayan kişi bazı bölümlerde soruyu sorup sadece dakika tutar. Yani “oh ne güzel, gerçek bir kişiyle muhabbeti götürürüm ben” mantığı sınav esnasında çok işlemeyebilir.

TOEFL, IELTS mi? Yoksa YDS, YÖKDİL mi? Hangi Sınava Hazırlanmalı? 2

YDS ve YÖKDİL nedir?

Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (YÖKDİL), adayların kendi alanlarındaki (fen ve mühendislik, sosyal ve beşeri bilimler, sağlık) dil becerilerini belirlemeye yönelik düzenlenen bir yabancı dil sınavıdır. YÖKDİL sınavı, en son yapılan 10 Mart 2019 tarihli sınava kadar Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı koordinasyonunda Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi işbirliği ile düzenlenmekteydi.

Fakat şimdi ilk defa ÖSYM tarafından yapılmaya devam edecek olup 7.YÖKDİL sınavı 3 Kasım 2019 Pazar günü gerçekleşecek. Adaylar 4 farklı dilden girebilecek (İngilizce, Almanca, Fransızca, Arapça). YDS sınavı da ÖSYM’nin uyguladığı bir İngilizce yeterlilik sınavıdır. Yine YÖKDİL sınavı gibi farklı dillerde (İngilizce,Almanca,Fransızca,Arapça ve Rusça) seçebiliyorsunuz. Fakat sosyal,fen,sağlık gibi alanlarda yapılmıyor, herkesin ortak gireceği bir sınav formatında yapılıyor. Her iki sınavda da 80 soru 180 dakika veriliyor. Bu yılın son 2019-YDS/3 sınavı ise, 1 Aralık 2019 Pazar günü uygulanacak. Başvurularınızı 9-16 Ekim 2019 tarihlerinde gerçekleştirebilirsiniz.

İsmen yeterlilik sınavı olsa da aslında kendisi ölçme değerlendirme kriterlerince bir seviye tespit sınavıdır. Yani YDS sonucunuz size İngilizce yeterliliğinizin ne kadar iyi olduğunu göstermez. Yine de, Türkiye sınırları içerisinde üniversiteler iş ve lisansüstü eğitim başvuruları için bu sınavı ister. Her iki sınavda 5 yıl geçerlilik süresine sahiptir. Eğer hedefiniz Türkiye içinde bir üniversite ise o zaman TOEFL ve IELTS’e para vermek gereksizdir. Zaten bu pahalı sınavların geçerliliği de çok uzun süreli değildir.

TOEFL, IELTS mi? Yoksa YDS, YÖKDİL mi? Hangi Sınava Hazırlanmalı? 3

Hangisine Çalışayım?

Eğer İngilizcem gelişsin diyorsanız tavsiye TOEFL ve IELTS üzerine çalışma yapmanız akademik İngilizcenizi geliştirir. Bu sınavlara girmeden de çalışabilir ve İngilizcenizi geliştirebilirsiniz. Yok, benim İngilizceyle işim olmaz, belge lazım bana diyorsanız o zaman sadece YÖKDİL ve YDS’ye çalışabilirsiniz.

Başarılar dilerim.

Kaynaklar :

1- https://www.ets.org/toefl

2- https://www.britishcouncil.org.tr/exam/ielts/

3- https://www.remzihoca.com/ydsye-mi-girmeliyim-yokdile-mi-girmeliyim