Günümüzde gereksiz araç kullanımının önlenmesi için toplu taşıma araçlarının kullanılması büyük bir önem taşımakta. Bireysel araç kullanımı hava kirliliğinden tutun da gürültü kirliliğine kadar birçok kötü sonuca sebep olabiliyor ve çoğu kazalar gereksiz araç kullanımından kaynaklanıyor. Trafik probleminden bahsetmeme gerek yok sanırım. Toplu taşıma sayesinde bu problemleri aşmaya çalışan ülkeler hangileri hep birlikte öğrenelim. 😊

ücretsiz toplu taşıma

Toplu Taşımanın Ücretsiz Olduğu İlk Ülke: Lüksemburg

Lüksemburg, komşu ülkelerden gelen yaklaşık 400 bin kişi ve bu durumun yarattığı yoğun trafik sorununu ortadan kaldırmak için önümüzdeki yaz itibariyle toplu taşıma araçlarını ücretsiz kullanıma açıyor. Söz konusu yeniliğin bir diğer sebebi ise çevre kirliliğini azaltmak. Bu girişimi ile birlikte Lüksemburg,  2020 yılında Dünya’da toplu taşımanın ücretsiz olduğu ilk ülke olacak.

Ayrıca Macaristan ve Türkiye’de 65 yaş üstü insanlar için ve Finlandiya, Letonya, Hollanda, Polonya, Romanya, İsveç ve Slovakya ülkelerinde emekliler için toplu taşıma ücretsiz hizmet vermektedir.

ücretsiz toplu taşıma

Toplu Taşımanın Ücretsiz Olduğu Şehirler

1)İngiltere’nin Manchester kentinde 2002 yılından beri üç otobüs hattı ücretsiz ulaşım  sağlamakta.

2)Estonya ülkesinin Tallinn şehrinde 2013 yılından beri toplu taşıma ücretsiz. Ayrıca Tallinn, Avrupa’nın toplu taşımayı ücretsiz yapan ilk büyük şehridir.

3)Fransa’nın Aubagne kentinde 2009 yılından beri toplu taşıma kendi halkıyla beraber komşu kentlerden ve turistik gezi amaçlı gelen insanlar için de ücretsiz hizmet vermekte.

4)Avustralya: Adelaide, Brisbane, Melbourne ve Perth.

5)Ayrıca Avrupa ülkelerinin bazı şehirlerinde de toplu taşıma ücretsizdir: Belçika(Hasselt), Bulgaristan(Samokov), İngiltere(Duesburg, Huddersfield), Finlandiya(Mariehamn), Fransa(Castres, Colomiers), Yunanistan(Atina).

6)Brezilya’nın 14 şehrinde toplu taşıma ücretsizdir.

7)ABD’nin bazı şehirlerinde de toplu taşıma ücretsiz hizmet vermektedir.

8) Asya kıtasında yer alan Malezya, Çin, Rusya ve Tayland ülkelerinin bazı şehirlerinde de toplu taşıma ücretsizdir.

ücretsiz toplu taşıma

Toplu taşıma, gerek hava kirliliği gerek trafik problemi için kesin çözüm olmasa da etkili bir çözüm ve kurallarına göre kullanıldığında gayet konforlu bir ulaşımı sağladığı muhakkak. Umarım en yakın zamanda ülkemizde de toplu taşıma herkes için ücretsiz hizmet verebilir.

Kaynakça:

1   2   3