Yazıma başlarken Tarkovski başlığını atmıştım esasen. Daha karmaşık daha derin bir sanat algısını anlatmak o kadar kolay olmuyor takdir edersiniz. “Neden Tarkovski Olamıyorum? ” dercesine yoğun ve derin sinema algısı, anlatılmak istenenin üzerine karmaşık teorilerle beraber Tarkovski, kendinden dahi büyük bir komplekse dönüşüyor. Böyle bir konuyu madde madde incelemek istememden mütevellit, ilk sanat filmi sevdasını yaratan yönetmenimi konu almak istedim bugün. Böyle denildiğinde Kieslowski daha mı yüzeysel oluyor diyebilirsiniz tabi. Elbette hayır. Bana öyle geliyor ki Tanzimat dönemi şairleri gibi Tarkovski kendine daha dönük bir çizgide ilerlerken Kieslowski ise sanatı topluma meyletmeye yönelik bir ilerlemeyle gidiyor. Peki, neleri konu ediyor Krzysztof Kieslowski?

Toplum ve Kieslowski 1

Film Bakışı ile Kieslowski

Filmlerinde diğer sanat yönetmenlerinin tutumuna bakacak olduğumuzda Krzysztof Kieslowski, anlayabildiğimiz realist bir konuyu filminin temeline daha rahat yerleştirebilenlerden. Kült üçlemesi Üç Renk’in adını, Fransa bayrağından esinlenerek (mavi özgürlük, beyaz eşitlik, kırmızı kardeşlik.) Avrupa Birliği temellerini simgelemek amacıyla koyduğu söylenir. Fakat bu sadece bir teori, nitekim mavinin hüznün rengi olması ve üçlemenin ilki Mavi’nin fazlasıyla trajik bir konuyu incelemesi de yapılabilecek diğer yorumlardan. Dekalog serisinde de yoğun hikaye dalgası her kapıya giriyor. Bu yüzden de Kieslowski, bir yönetmenin topluma katabilecek en başarılı göz benim için. Toplumun her halini gösteriyor, her yönünden bahsediyor; aşkıyla ölümüyle tutkusuyla adaletsizliğiyle her penceresini açıyor. Kieslowski’nin görüşünü topluma böylesine baskın bir dille belirtmesi hayranlık verici.

Toplum ve Kieslowski 2

Zizek Kieslowski’si

Zizek, Kieslowski’nin Dekalog serisini On Emir ile birinci seri-birinci emir,ikinci seri-ikinci emir olacak şekilde her bir serinin bir emri temsil ettiğini iddia eder ve buna öylesine inanır ki Kieslowski adına bir kitap dahi yazar. Kaynakça bölümünde merak edenler için pdf sitesini belirteceğim. Sizlere sinemanın dehalarının filmlerini anlatmak yerine ideolojilerinden bahsetmek istedim bugün. Sanat filmi seven ya da merak edenler için yönetmenlerin film incelemelerini birçok sitede detaylı olarak bulabilirsiniz. Haftaya başka bir ustayla devam edeceğim.

Güzel bir hafta geçirmeniz temennilerimle…

Pdf: www.academia.edu/13066904/Materyalist_Bir_Teolojinin_Olanaklarına_İlişkin_Dekaloglar_Üzerine

Kaynakça: http://www.sinematopya.com