Transilvanya deyince hepimizin aklına muhtemelen Drakula veya vampirlerin şatosu geliyordur ama bütün bunlar maalesef ki bir kitap kurgusu. Romanya topraklarında yer alan Transilvanya’da daha “gerçek” efsaneler vardır. Bazılarını duymuş olabilirsiniz ancak çok şaşıracağınız efsaneler bu yazıda!

Pied Piper Efsanesi

Küçükken hepimiz Fareli Köyün Kavalcısı masalını okumuşuzdur. Hazır olun! Bu hikaye gerçek bir Transilvanya efsanesi! Masala baktığımızda, Hamelin köyünü fareler basar ve halk buna engel olamaz. Bir gün iyi giyimli gizemli bir kavalcı köye gelir ve bu sorunu çözeceğini ve karşılığında altın istediğini söyler. Halk bunu kabul eder ve kısa bir süre sonra bütün fareler köyü terk eder. Parasını istemek için geri gelen kavalcı maalesef ki karşılığını alamaz ve köyden kovulur. Bu olanlara sinirlenen kavalcı yeniden büyüleyici bir müzik eşliğinde tüm çocukları bir mağaraya kaçırır ve halka dersini verdiğini düşünür. Bazı kaynaklar çocuklara ne olduğunu bilmediğini söylerken bazıları ise uçurumdan aşağı düştüklerini dile getirir. Bazı iyimser kaynaklar ise masalda olduğu gibi bütün çocukları Transilvanya’nın Vaghis Mağarasında bulunduğunu söyler.

Bu efsanenin gerçek olduğunu kanıtlayan durumlar ise; bu dönemde yaşayan kişilerin Almanya topraklarından çıkıp Hamelin’de yaşamaya başlamış olmalarıdır. Bu yerlilerin bazı grupları günümüzde hala Transilvanya’da yaşadıkları öngörülüyor. 

transilvanya

Hunyad Kalesi

Kale, 14 veya 15. Yüzyıldan beri ayakta kalan ihtişamlı bir kaledir. Fiziksel olarak tam bir perili şatoyu anımsatan kale gerçekten böyle olabilir mi? Paranormal reality dizisi olan Most Haunted Live ekibi Kazıklı Voyvoda’nın bu kalede 7 sene bir zindanda yaşadığına inanmış ve 3 gece boyunca her yerde Drakula’yı aramışlardır. Bu efsanenin doğruluk payını gösteren bir kanıt henüz ortaya atılmamıştır. Burada gerçekleşen kazılar olmasına rağmen hala bir tutarlılık bulunamadı ve arkeolojik kayıtlara ulaşılamıyor. Kaleyi yeniden keşfetmek oldukça zor olduğundan yeraltı radarlarıyla incelemeye karar verdiler. Bu sonuca göre kalenin içinde yer alan bölgelerde ciddi hasar verilmiş ve idam edilmiş kurbanların modellerinin yer aldığı işkence odalarına ulaşmışlardır. Ancak bu odaların Kazıklı Voyvoda’nın yapıp yapmadığı gizemini koruyor. 

Transilvanya'nın 6 Efsanesi 1

Siyah Kilisenin Gizemi

Brasov’da bulunan bu Siyah Kilise gotik mimarisinde önemli bir yeri vardır. Kilisede, Avrupa’nın en etkileyici aletlerini ve 1989’daki ihtilalden kalma kurşun deliklerini görmek mümkündür. Kilise, 17. Yüzyılda meydana gelen bir yangın sonucunda hasar görmüş ve aynı şekilde kaldığı için Siyah Kilise deniliyor. Buraya kadar her şey normal ancak asıl gizem kilisenin içinde başlıyor. Kilisenin ayaklarının birinin tepesinde aşağıya doğru düşen bir çocuk heykeli vardır. Rivayete göre, kilise inşaat halindeyken kontrol etmek için gönderilen çocuk, dengesini kaybeder ve aşağı düşerek hayata gözlerini yummuştur. Diğer hikaye ise çocuğun kilise yapımında çok yetenekli bir çırak olduğunu ve ustası bu durumu kıskanıp onu aşağı iterek ölmesine sebep olduğunu söyler. Her iki hikaye sonucunca çocuğu anmak için heykelini yaptıkları ile son bulur.

Transilvanya'nın 6 Efsanesi 2

Yalan Köprüsü

Transilvanya bölgesinin orta çağ şehirlerinden biri olan Sibiu, günümüzde görkemli mekanlarıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Bunlardan biri olan yalan köprüsü, görünüşte zararsız ve sıradan görünse de tarihi o kadar masum değil. Efsaneye göre, bu köprüdeyken yalan söylüyorsanız aniden boğuk sesler geliyor ve köprü çöküyor. Efsaneye başka açıdan baktığımızda bu köprü sayesinde tüccarlara müşterilerini kandıramıyor, evlenmeden önce saflığı ile ilgili yalan söyleyen kızlar ortaya çıkıyor.

Transilvanya'nın 6 Efsanesi 3

İnsan Yutan Göller

Maranures bölgesinde yaşayanlar gölün canlanıp insan kafası istediğine inanıyorlar hatta bazıları bu durumdan oldukça emin. Göllerle alakalı tüyler ürperten hikayeler ve efsaneler dinlemek mümkün. Bir hikayeye göre; çok uzak bir geçmişte bu köyde sel olmuş ve bir kilise ile beraber birkaç ev sular altında kalmış. O günden beri Paskalya gecesinde kiliseden gelen çan seslerini duyduklarını iddia eden köy haklı da var. Diğer efsanelerden biri, insanları yutup bir daha geri vermeyen göl hakkında. Rivayete göre kış aylarında gölü geçmeye çalışan ve düğün için bölgeye gelen konuklar göl tarafından yutuluyor. Evlenmelerine yardımcı olacağına inandıkları bu gölge genç kızlar kendilerini kıyaya bağlayarak yıkanıyor ancak her şeye rağmen içlerinden biri suya çekiliyormuş.

Transilvanya'nın 6 Efsanesi 4

Lanetli Aşk Efsanesi

Hemen hemen her yerde duyduğumuz yasak aşk Transilvanya’lı çiftlerimizi de bulmuştur. Efsaneye göre, köyün en zengin ve güçlü bir adamın dünyalar güzeli bir kızı varmış. Köyün bütün gençleri bu kızın peşindeymiş ve babası kızını kendisi gibi zengin biriyle evlendirmek istemiş ancak gönül ferman dinlemiyor…  Bu genç kız fakir bir uşağa aşık olmuş. Evlenmelerine izin çıkmayacağını anlayınca genç adam para kazanmak için köyden ayrılmış. Tam geri döndüğünde kızın babası, kızını başkasıyla zorla evlendirirken görmüş. Bu duruma dayanamayan kız oracıkta ölmüş ve elindeki çiçek buketi yere düşerek taştan bir haça dönüşmüş. Garbova’da o kiliseye giden turistler haçın hala orada olduğunu söylüyorlar.

Transilvanya'nın 6 Efsanesi 5

Bu ve benzeri birçok efsaneyi barındıran Transilvanya sandığımızdan daha gizemli ve ürkütücü. Bu efsaneler gerçek mi bilmiyoruz ama günümüzde hala etkilerini gördüğümüz hikayeler hepimize “Acaba mı?” diye sordurmuyor değil.

Kaynakça: 1 2 3