Azimli bir çalışma insanı başarıya götüren yola sokar. Bunun yanına inanç, umut ve pes etmemek koyarsanız başarıyı ellerinizde tutuyor olursunuz.

İşte bugün Türkiye’nin gururları serimizde NASA’da başarı elde etmiş ve çok önemli projeler üretmiş, yürütmüş olan Betül Kacar’ın biyografisini paylaşacağım sizlerle. Hem de sadece 19 yaşındayken! Başarının tadını almış ve adım adım ilerlemiş bir kişi.

Başarı yaş tanımıyor, yalnızca çalışana teslim oluyor.

portreBetül Kacar kimdir?

Betül Kacar İstanbul’da doğdu. Çocukluğu İstanbul’da, yazları ise Giresun Bulancak’ta geçti. Türekiye’de başlayan ve başarısıyla ülke sınırlarını aşıp NASA’ya kadar uzanan bir hayat hikayesi bu.

Marmara üniversitesi kimya bölümü mezunu. Kendisi kimya bölümünü istemiyormuş, istemeyerek bu bölüme başlamış.

“Kimya bölümü okumak istemediğim bir bölümdü fakat diğer seçeneklerin arasında en makulü buydu. Ailemin olanaklarını zorlamak istemedim ve sınava tekrar hazırlanmak yerine fakülteye kaydoldum. Buruk bir mutluluktu bu fakat üniversite hayatımı bu burukluk ile geçirmemeye karar verdim. Rüzgarın yönünü değiştiremiyorsan, yelkenleri rüzgâra göre ayarla’ sözünü duvarıma yapıştırdım, hayat motivasyonum oldu” diyor.

Başlangıçta istemediği bir bölüm olsa dahi bu durumun içerisinden kendine seveceği bir şeyler bulmuş. O dönemlerde Türkiye’de birçok uluslararası  konferansta gönüllü olarak çalıştı. Konferanslarda bilim insanlarının toplanıp bir odada günlerce bilim konuşması ve algılarını işlerine odaklamaları, kendilerini dışa karşı kapatıp özenle çalışmaları onu çok etkilemişti. Bir işi aşkla yapmanın somutluğunu görmüştü böylece. Bu süreçte proteinlere, moleküllere karşı ilgisi ve öğrendikçe konuya hayranlığı arttı.

19 yaşında,  Marmara Üniversitesi’nde öğrenci iken başvurduğu proje ile Amerikan Howard Hughes Tıp Enstitüsü (HHMI) tarafından burs ile ödüllendirildi.

Küçük yaşta elde ettiği yurt dışı başarısının arkası gelecekti.

Mezuniyetten Sonra

20 yaşında üniversitenden mezun oldu ve tek başına Amerika’ya göç etti. Emory Üniversitesi Tıp Fakültesinde Parkinson ve Alzheimer’a neden olan proteinler üzerine doktora çalışmasına başladı. Doktora yaparken evrimsel biyoloji  konusu ilgisini çekmeye başlamıştı. Evrimsel biyoloji mekanizması nedir? Yaşam kendini tekrar eden bir süreç midir? gibi temel soruların cevabını merak ediyordu. Bu konuda araştırmalar yaparken Astrobiyoloji’ye karşı merakı fazlasıyla arttı ve bu alana geçiş yaptı. Bu süreçte NASA’nın uzay, gezegen oluşumları dışında biyolojik çalışmalara da yatırım yaptığını öğrenmesiyle aklında fikirler kıvılcım halinde yayılmaya başladı. Böylece güzel bir proje hazırladı ve NASA’ya başvurdu ve KABUL EDİLDİ. Böylece NASA’dan ilk kez burs alan Türk bilim kadını olarak adını tarihe yazdırdı. NASA’da Astrobiyoloji enstitüsünde 4-5 yıl çalıştı. Bu çalışmaları Harvard Üniversitesinde kurduğu grubu ile sürdürdü.

Bu süre içinde NASA Astrobiyoloji Enstitüsü ve NASA Egzobiyoloji araştırmacı ödüllerini aldı.

Aynı zamanda eğitim ve bilgiye ulaşım sıkıntısı çeken gençler için dünyadaki tek Astrobiyoloji eğitim platformu olan NASA – SAGAN’ın kurucuları arasındadır.

Kendisi şuan Arizona Üniversitesinde profesör olarak görev yapmakta ve burada ABD’nin ilk astrobiyoloji bölümünü kurmaya hazırlanmaktadır. ABD’de Astronomi ve Moleküler Biyoloji Departmanları arasında çalışan ilk ve tek bilim insanıdır. Aynı zamanda Tokyo Teknoloji Enstitüsünde yardımcı doçent kadrosundadır ve Japonya hükümeti tarafından kurulan hayatın başlangıç ilkelerini araştıran “yer-yaşam bilimleri merkezinin” önemli projelerini yürütmektedir.

Hayat mottosunu ise şöyle ifade ediyor:

“Karşılaştığım zorlukları olumlu duruma dönüştürmeye çalışarak yaşamak ve genel olarak hayata olumlu bakmak. Kendime yüksek hedefler belirlemek ve bazen imkansız gibi görünen hedeflerimin büyüklüğü gözümü korkutsa da üstüne gitmeye devam etmek.”

Son olarak 2018 senesinde NASA Genç Araştırmacısı ödülünü almıştır.

uzayKısaca Astrobiyoloji nedir?

Astrobiyoloji ya da Egzobiyoloji, disiplinler-arası bir bilim olup, özellikle evrende yaşamın ortaya çıkmasını ve evrimini sağlayan jeokimyasal ve biyokimyasal etken ve süreçleri konu alır; bir başka deyişle, evrende biyolojik kökenin, evrimin, dağılımın ve canlıların geleceğinin incelenmesidir.

Başarı zamansızdır!

wie

Şu an 33 yaşında olduğunu düşünürsek üniversiteden mezun olduktan sonra (20) bunca başarıyı sadece 13 yıla sığdırmış takdir edilesi bir kişi. Kendinizi 13 yıl sonra Bu kadar başarıyı elde etmiş bir şekilde hayal edebiliyor musunuz?

Örnek alınası bir hayat paylaştım sizlerle.

İstemediği bir bölüm ve sonuç!

Sevmediğiniz istemediğiniz şeylerin arasından beklenmedik bir şekilde ilginizi çekecek küçük şeyler keşfedilmek için sizi bekliyor olabilir.

Başarının neyin içerisinde saklandığını el atmadan bilemeyiz.

Betül Kacar, istemediği bir bölümde okumasını hayatına negatif bir etken olarak alsaydı bugün adı bilinemeyecekti. Sıradan olacaktı. Ama pes etmedi istemeyerek de olsa gitmiş olduğu bölüm onun bilime ve öğrenmeye olan sevgisini asla frenlemedi. Onun başarısının sırrı olay ve durumları hayatına pozitif süzgeçten geçirerek alması ve her işi en iyi şekilde yapma hevesindeydi bence.

Böyle güzel başarılara imza attığı ve Türkiye’mizin gururu olduğu için onu takdir ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

✔Hiçbir şey için hiçbir zaman geç değildir. Şimdi otur ve başarmak istediğin şeye odaklan.

(Doğrudan Betül Kacar’dan alınan bilgiler ve araştırmalar eşliğinde hazırlanmıştır.)

Kaynaklar

https://tr.sputniknews.com/bidebunudinle/201706091028847851-betul-kacar-nasa-harvard-arizona-universitesi/

ceotudent.com