Türkiye’nin her bir yeri gerçekten cennet dersek yalan olmaz. Yaz aylarında tatil planı yapmayanlar için çoğu tatil yerlerine nazaran daha az bilinen yerleri sizler için derledim. İç Anadolu’dan Karadeniz‘e, Ege’den Doğu Anadolu’ya hangi bölgede tatil yapmak isterseniz bu yazıda bazılarını bulabilirsiniz.

Karapınar Çölü – Konya

Türkiye topraklarında yer alan tek çöl özelliğine sahip olan bölge yıllar içerisinde meydana gelen göçler sonucunda nüfusu oldukça azalmıştır. Tarihine baktığımızda İpek Yolu üzerinde yer alan Karapınar, günümüzde hem çölü hem de tektonik gölleri ile yerli ve yabancı turistler için dikkat çekici bir duraktır. Karapınar Çölü’nün oluşma nedenleri arasında bölge halkının bölgeyi tahrip etmesiyle birlikte sert esen rüzgarların sebep olduğu düşünülüyor. 

türkiye

Meke Gölü – Konya

Türkiye’nin yüz ölçümü olarak en büyük şehiri olan Konya’nın Karapınar bölgesinde bulunan tektonik göllerden biri olan Meke Gölü, volkanik gaz patlaması sonucu oluşan bir mağaranın suyla dolmasıyla günümüzdeki haline gelen ve ortasında adacıklar bulunur. Şekli itibariyle “Dünya’nın Nazar Boncuğu” olarak bilinmektedir. Bu adayı oluşturan volkanik kütlenin yapısı, en şiddetli yağmurları bile hemen emecek yeteneğe sahiptir. Meke Gölü’nün yıllardır bozulmamasının sebebi budur.

Türkiye'nin 10 Gizli Cevheri 1

Ihlara Vadisi – Aksaray

Ihlara Vadisi, Hasandağı volkanından püskütülen lavların akarsuyu aşındırması sonucunda oluşan kanyon bir vadidir. Çatlaklardan yol bulan kanyonun günümüzdeki şeklini almasını sağlayan Melendiz Çayı’na ilk çağlarda “Potamus Kadukus” denilmektedir. Aksaray’daki Ihlara Vadisi doğanın bir şaheseri olmakla birlikte tarihsel değere sahip bir bölgedir. Tarihte vadi içerisinde çok sayıda kilise olsa da yalnızda 14 tanesi günümüze kadar ulaşmayı başarabilmiş. 

Türkiye'nin 10 Gizli Cevheri 2

Gökpınar Gölü – Sivas

Gökpınar Gölü, eşsiz güzelliği bakımından Gürün’ün olduğu kadar ülkenizin de nadide yerlerinden biridir. Suyu o kadar tatlı ve berraktır ki bazı kısımların derinliği 17-20 metre olmasına rağmen tabandaki cisimleri net bir şekilde görebilirsiniz. Gölün bir diğer özelliği ise güneşin açısına göre ton değiştirmesidir. Göl, temelde iki alandan oluşuyor. Küçük göl olarak adlandırılan alanda daha çok alabalık üretimi yapılır. Büyük göl ise turistlerin ziyaret ettiği bir alandır. 

Gölün oluşumu hakkında çeşitli efsaneler vardır. Bunlar genelde bir çoban üzerine kurulu efsanelerdir. İddiaya göre bir çoban sürüsüyle birlikte gölün bulunduğu arazide dinlenirken rüyasında bölgenin sular altında kaldığını görür ve uyanır uyanmaz sürüsü ile birlikte oradan uzaklaşır. Bir süre sonra gerçekten o bölgede su kaynamaya başlar ve Gökpınar oluşur. Başka bir efsaneye göre; yine bir çoban, sürüsüyle birlikte giderken ciddi anlamda susuzluk çeker ve dua etmeye başlar.  Duadan sonra asanın değdiği yerden su kaynamaya başlar ve çoban ve sürüsü çıkan suyu kana kana içerler. 

Türkiye'nin 10 Gizli Cevheri 3

İztuzu Plajı – Muğla

Avrupa’nın en iyi plajı seçilen İztuzu, İngiliz “The Times” gazetesi tarafından yapılan araştırmalar sonucunda “Avrupa’nın En İyi Açık Alanı” ilan edilmiştir. Bu plajı özel yapan şeyler inci tanesi kumları ve yumurtalarını bırakan caretta caretalardır. Olimpos’la birlikte ülkemizde bir tek İztuzu Plajı’nda bulunan bu canlıları korumak için 20:00’den 08:00’e kadar alana giriş yasaktır. Aynı zamanda bölgede kaplumbağaların tedavi edildiği bir kaplumbağa hastanesi yer alıyor.

Türkiye'nin 10 Gizli Cevheri 4

Gorgit Yaylası – Artvin

Artvin’in Macahel Bölgesi’nde konumlanan yayla, doğasıyla ve insanın bir araya gelip huzurla zaman geçirmesine olanak sağlayan bir yerdir. Doğa ile baş başa kalmaya hazır olun çünkü bu yaylaya araba ile gitmek mümkün değil. Yalnızca yürüyerek gidebilirsiniz. Bu yaylada elektrik yok o yüzden elektrikle çalışan bir alet yanınıza almamanız sizin için daha iyi olabilir. Peki ya şarjım biterse diye düşünüyorsanız hiç korkmayın çünkü burada telefon da çekmiyor. Doğayı hissedeceğiniz ve tamamen kendinize ve çevrenizdekilere zaman ayıracağınız bir yer arıyorsanız bu yayla sizin için en ideal yer.

Türkiye'nin 10 Gizli Cevheri 5

Şehriban Kanyonu – Kastamonu

Bu kanyon Kastamonu’nun Şenpazar ilçesinde bulunan eşsiz bir doğa harikasıdır. Dik yamaçları ile meşhur kanyon zaman zaman bir metreye kadar birbirine yaklaşabilir. Bu hat boyunca bir çay vardır ve çayın döküldüğü yerde insan gücünün mücadele edemeyeceği kadar güçlü bir akıma sahiptir. Bu sebepten ötürü bu kanyona “ölümle dans kanyonu” adı verilmektedir. 

Türkiye'nin 10 Gizli Cevheri 6

Muradiye Şelalesi – Van

Bu şelale adını Osmanlı Sultanı IV. Murat’tan almıştır. 50 metre yüksekten dökülen şelale, dört mevsim kartpostallık manzaraya sahiptir. Bend-i Mahi çayının yüksek debisi de Muradiye Şelalesi’nin heybetli bir görünüm kazanmasına yardımcı oluyor. 

Türkiye'nin 10 Gizli Cevheri 7

İnsuyu Mağarası – Burdur

Mağara yatay olarak uzanır ve hidrolojik olarak kaynak özelliği taşımaktadır. İnsuyu Mağarası’nın suları aynı fay hattı üzerinde bulunan mağara aynı zamanda kırık hatlar üzerinde bulunmaktadır. Bu mağaranın suları aynı fay üzerinde ve kuzeyde bulunan Kızılin Mağarası’ndan gelmektedir. İnsuyu Mağarası’nda karstik yapının zamanla erimesi ve aşınması sonuncunda mağara içinde sarkıt ve dikitler meydana gelmiştir. Sarkıt ve dikitlerle kaplı mağaranın girişindeki bir faydan çıkan karbonatlı maden suyu, mağara içindeki küçük bir yeraltı suyunun aşırı kullanımı, mağara içindeki gölleri kurutmuştur.

Türkiye'nin 10 Gizli Cevheri 8

Ballıca Mağarası – Tokat

3,4 milyon yıl önce oluşmaya başlayan mağara yaklaşık 680 metre uzunluğunda ve 90 metre yüksekliğindedir. Mağara içinde bulunan sarkıtlar, sütunlar, havuzlar, mağara incileri ve ebruları ülke ve dünya açısından güzel bir örnektir. Türkiye’de soğan sarkıtlarının bulunduğu tek mağaradır. Dikitsiz sarkıtların bulunması diğer mağaralardan farklı yanıdır. Dünyanın en büyük mağaraları arasında yer alan Ballıca Mağarası, 1995’ten beri ziyaretçilere açıktır. 2019 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne eklendi.

Türkiye'nin 10 Gizli Cevheri 9

Bu sıcak havalarda hala tatil planı yapmayanlar için zevkine göre, bütçesine ve zamanına göre hızlı bir plan yapıp bavul hazırlamaları için bir fırsat. Bu yaz Türkiye turu yapmak isteyenler için artık çok güzel bir rotanız var. Ayrıca kamp tatili yapmak isteyenler için alternatif rota için buraya tıklayabilirsiniz. Herkese iyi tatiller.

Kaynakça: 1 2