Uçan arabalar icat edildi mi? Uçan arabalar kullanılıyor mu ya da kullanılacak mı? Bir rüyanın analizi sizlerle…

Çocukluğumuzdan beri maruz kaldığımız bazı bilim-kurgu tasvirleri vardır; uzaylılar, başka gezegende yaşama, ışınlanma… Uçan arabalar da bunların içindeki belki de en popüler olan hayaldi! Popülerdi çünkü özellikle uçakların kullanılmaya başlamasından sonra hava ulaşımı çok daha mantıklı geliyordu. Daha pratikti daha hızlıydı daha güvenilirdi bu yüzden uçan araba şarttı!

Uçak gibi muazzam bir araçtan sonra yanında daha basit kalan uçan araba ise piyasaya ancak 2020’de çıkacak! Şu an prototipler bulunmakta fakat bu prototiplerin halka indirgenmesi için 2020’ye kadar beklemek durumunda kalacağız gibi görünüyor! Burada şöyle bir soru geliyor akla: “Acaba üzerinde çok uğraşılmadığı için mi bu kadar geç ortaya çıktı?” ya da “İcat edilmesi sanılanın aksine çok güç mü?”

uçan araba
Şu anki uçan araba prototipi.

Zorluk kısmına değinmeyeceğim fakat üzerinde çok kafa yorulmamasına biraz bakacağız! Kanımca çok kafa yorulmuyor yani icat edilmesi çok gerekliymiş gibi görülmüyor çünkü yaygınlaşacak bir araç değil. Dezavantajları avantajlarından kat kat fazla. Örneğin herhangi bir arıza durumunda uçuşun bitmesinin neden olacağı problemler… Her an bir insanı öldürebilir ya da çok büyük maddi hasarlara yol açabilir. Düşünsenize, sokakta aniden başınıza bir şeyler düşebileceğini bilerek yürüdüğünüzü. Veyahut bir süre sonra gökyüzünü neredeyse hiç göremeyeceğiz. Bir başka problemde şehirdeki binalardan ötürü şehirde kullanılamayacak olması. Şehirde kullanılamıyorsa ne anlamı kalacak zaten trafik problemi şehir içinde.

Yukarıdaki örnekler daha da çoğaltılabilir elbet. Ya da bunlara çözümler üretilebilir ama bunlar belli bir yere kadar götürecektir ve sonuç yine aynı olacaktır. Günümüzde droneların bile çokça yerde yasaklandığını göz önüne alırsak kullanım alanlarının ne kadar dar olacağını tahmin etmek zor değil. Sonuç olarak büyük ihtimalle zenginlerin yeni oyuncağı olacak olan uçan arabalar için çok da heyecanlanmamıza gerek yok. Biz yerdeki araçlar için çözüm üretmeye bakmalıyız.

Bonus
Yakında trafik sorununa aranan çözümlerle ilgili bir yazı gelecek. Takipte kalmayı, paylaşmayı, destek olmayı unutma. Yorum yapmaktan ya da bizimle iletişime geçmekten de çekinme! Daima mutlu ol, umutlu ol, hayal kur, kendine iyi bak lazımsın bize…