Unicorn, sözlük anlamı olarak tek boynuzlu at, efsane at anlamına gelmektedir. Peki, ne oldu da girişimlere unicorn ya da unicorn değil demeye başladık?

Kısaca Unicorn Efsanesi

Tek boynuzlu at, Orta Çağ döneminde çeşitli medeniyetler de saf ve masum olduğuna, kanı içildiğinde kişiyi ölümsüz kıldığına, bu nedenle öldürmenin lanet getireceğine inanılan efsanevi bir hayvan olarak değerlendirilmekle beraber İncil’de bahsedilen vahşi bir öküz olabileceği ve tek boynuz ismini İbraniceden Yunancaya geçerken değişmiş olabileceği ya da başının önünde düz bir boynuzu bulunan ve yandan bakıldığında tek boynuzlu görünen bir antilop cinsi olabileceği de söz konusu. Yine Orta Çağ döneminde tek boynuz “süper bir hayvan” olarak ortaya çıkmış ve sanatçıların değer verdiği bir malzeme olmuştur (anonim).

Neden Unicorn Startup?

Risk (girişim) sermayesi yatırım şirketi olan Cowboy Ventures’in kurucusu olan Aileen Lee tarafından 2013 yılında “Welcome To The Unicorn Club: Learning From Billion-Dollar Startups” başlıklı bir yazı  yayınladı. Lee bu yazısında ilk kez unicorn terimini kullandı ve bundan sonra değeri 1 milyar dolar ve üzeri olan girişimler bu terim ile anılmaya başladı.

en-büyük-unicorn-startuplar

Girişim yatırımları analitik platformu olan CB Insights şirketinin Mayıs 2020 tarihinde  yayınladığı verilere göre dünyanın en değerli ilk 10 unicorn girişimi arasında Amerika-Çin rekabetini açıkça gözlemlemek mümkün. Elon Musk’in girişimi olan Space X ise 4.sırada yer alıyor.

Zirveyi göğüsleyen Toutiau ürünün şirketi ByteDance TikTok, Musical.ly, Toutiao, BuzzVideo, Vigo Video uygulamalarının da sahibi. Toutiao ürünü haber ve bilgi platformu olarak hizmet vermektedir. Kullanıcıların içerikle etkileşiminin özelliklerini analiz ederek şirketin algoritma modelleri her kullanıcı için özel bir feed listesi oluşturur. Toutiao, makine öğrenimi teknikleri ile desteklenen içerik oluşturma, toplama ve dağıtım için Çin’in en büyük mobil platformlarından biridir (makine öğrenmesi hayatımıza hızla girerken, geleceğin meslekleri olarak bahsedilen mesleklere artık göz kırpmanın da ötesine geçmesi gerektiğini düşünüyorum).

Unicorn Üniversite Mi?

Üniversiteler arasında başarı sıralaması yapılırken genellikle akademik yayınlar, araştırma çalışmaları, patent sayıları gibi parametreler göz önüne alınır. Ama artık yeni bir parametremiz var: “Kaç mezununuz unicorn girişime sahip?”

Unicorn akımı üniversite sıralamalarını etkilemişken, şimdi ,karşınızda mezunları arasından en fazla unicorn girişimci çıkartan ilk 15 üniversite:

mezunları-en-çok-unicorn-start-upa-sahip-üniversitelerin listesi

İlk Türk Unicorn Girişimi: Peak Games

Merak etmeyin bizim de bir unicorn girişimcimiz oldu. Belki iki olabilirdi ama Udemy‘i ABD’ye göndermeseydik.Özgüven eksikliği değil çok değerli girişimcilerimiz var, doğru yönlendirme ve yatırımlarla büyük noktalara gelebilecekler biz onlara inanıyoruz, güveniyoruz.

peak-games

Gelelim Peak Games’e, 2010 yılında Sidar Şahin tarafından küresel tüketici teknolojisi kurma hayaliyle mobil oyun geliştirici olarak yola çıktı.

Peak Games, San Francisco merkezli video oyun şirketi olan Zyngna tarafından 01.08.2020 tarihinde 1.8 milyar dolara satın alınarak ilk yerli unicorn şirketimiz olmuş oldu. Peak Games’in satılması aynı zamanda Türk ekonomi tarihinin en büyük şirket satışlarından biri oldu.

COVID-19 Sürecinde Girişim Sektörü

Koronavirüs pandemi sürecinin en çok etkilenenleri arasında girişimciler de yer alıyor. Pandemi hâlâ devam ederken girişimcilik sektöründe neler olup bittiğini takip etmek geleceğin değerli sektörlerini bize sunabilir. Blockchain & Kripto sektörü pandemi sürecinin en az zarara uğrayanı, peşinden oyun ve sosyal medya & mesajlaşma sektörü geliyor.

covid19-un-start-uplardaki-etkileri

Sizce bu istatiskler bize nasıl bir geleceğe yol aldığımızı söyleyebilir mi? Ya da bu istatistiklerden yola çıkarak yatırım yapılabilir, ilgili alanlar da girişimci olunabilir mi?

Kaynaklar: 1, 2, 3, 4, 5, 6