Üniversite sınavı sonuçları 27 Temmuz günü sabah erken saatlerde açıklandı. Açıklanan sonuçların ardından gençler belki sonuçlarından memnun oldular belki de yeterli bulmadılar. Ama unutmamalıyız ki üniversiteye hazırlanan her bir genç bu sınav için ilkokuldan beri ilmek ilmek işlendi. İyi yerlere gelmek için hem aileler, hem okullar, en çokta gençler uğraştı. Şimdi ise tercih dönemi geldi çattı. Peki üniversite tercihlerimizi yaparken nelere dikkat etmeliyiz? En önemlisi bu dönemde ailelerin tavrı nasıl olmalı?

tercih

Tercih Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Bölüm Tercihi

Tercih sırasında en önemli konu bölüm tercihidir. Sonuçlar sonrası eğer sonuç sizi istediğiniz mesleğe götürmüyor ise bir çoğunuz alternatif bölümler araştırmaya başlıyorsunuz. Sınava hazırlanma sürecinin ne kadar zor olduğunu biliyorum ama tercih yaparken aklınıza sürekli bu meslek için yıllarınızı vereceğinizi hatırlatın. Sevmediğiniz sadece sıralamanız yettiği için bir bölüme girmeyin.

Bölümleri iyi araştırın. Hangi bölümde sizi nelerin beklediğini bölümü okuyanlardan veya şu an o işi yapanlardan detaylıca öğrenin. Kişilik analizinizi yapın ve mesleğe uygun olup olmadığınızı, gerçekten o meslekte mutlu olup olmayacağınızı düşünün. Bölümler hakkında, bölümü okuyan kişilerden bilgi almak için Instagram sitemizi ziyaret edebilirsiniz. https://www.instagram.com/kreatifbiri/?hl=tr

2. Tercih Edeceğiniz Okulun Fiziki Koşulları

Okulu tercih ederken konumunu iyi araştırmanızı öneririm. Merkeze olan uzaklığı, etrafında bulunan yurtların okula olan uzaklığı, yakın olan yurtların şartları ve fiyatları, okula gidiş yolları, otobüs saatleri, okulun shuttle (ring) hizmeti olup olmadığı gibi koşullara dikkat etmeniz ileride yaşanabilecek muhtemel sorunların önüne geçer.

3. Özel Üniversite mi Devlet Üniversitesi mi?

Giderek artan özel üniversitelere taleplerde gün geçtikçe artıyor. Peki özel üniversite mi devlet üniversitesi mi? sorusu her yıl hem anne babaları hem de tercih yapacak öğrencilerin aklına takılıyor. Bu soruya net ve kesin bir cevap vermek imkansız. Yine araştırılması ve soruşturulması gereken bir konu. Devlet ya da özel üniversite olarak ayırmadan söylemem gerekiyor ki istisnalar hariç bir üniversite tüm bölümlerde aynı eğitim kalitesini yakalayamıyor. Bu durumda yapmamız gereken tercih etmek istediğimiz bölüme karar verdikten sonra üniversitelerdeki akademik kadroyu araştırmak. Kadronun önemli olduğu kadar üniversitenin bölüm için ortaya koyduğu şartlarda önemli. Örneğin, Laboratuvarlar, eğitim fakültesi için uygulama okulu, hukuk fakülteleri için mahkeme simülasyonu, veterinerlik için bir çiftlik vb. şartları okul sağlıyor mu sağlamıyor mu dikkatlice araştırılmalıdır.

Sadece ismini bir kez duyduğunuz ya da reklamını bir kaç kez gördüğünüz bir üniversiteyi tercih etmenizi önermem. Tercih etmeyi planladığınız her üniversiteyi tek tek değerlendirmeli ve tercihinizi buna göre gerçekleştirmelisiniz.

4. Sosyal Faaliyetler

Üniversite kulüpler lise kulüplerinden daha farklıdır. Katıldığınızda sizi her açıdan geliştirip değiştirebilir. Farklı hobiler kazanmanızı ya da var olan hobilerinizi geliştirip, yeni insanlar tanıyabilirsiniz. Bu sebeple bir okulu araştırırken kulüp olanaklarını da araştırmanız önemlidir. Okulun kulüplere ne kadar destek sağladığı, okullardaki kulüplerin ne kadar aktif olduğu, ne tarz kulüpler olduğu yine tercih listesi yaparken dikkat edilmesi gereken hususlardan birisidir.

5. Online Eğitim Şartları

Pandemi sonrası okullar mecburi online eğitime geçtiler. Bu süreci bazı okullar alt yapıları sebebiyle kolay atlatırken bazı okullar ise zorluklar yaşadılar. Derslerde ve sınav sürecinde zorluk yaşayan okullardaki öğrencilerin yarım dönemi bir nevi çöp oldu. Pandeminin nasıl bir seyir izleyeceğini bilmediğimiz için tercih yaparken okulların online eğitim şartlarını da iyi araştırmanızı şiddetle tavsiye ederim.

6. Erasmus Şartları

Eğer Erasmus yapmayı düşünüyorsanız okulların yurt dışında hangi okullarla anlaşmalı olduğunu, sizi bu konuda ne kadar desteklediklerini de araştırmanız önemlidir.

Sevgili Tercih Yapacak Öğrenciler,

Dikkat etmeniz gereken son husus puana göre değil sıralamaya göre tercih yapmaktır. Sıralama ile tercih yapmak sizi istediğinizi sonuca ulaştıracaktır. Bu saydığım maddelerin yanında asıl önemli olan sizlerin isteğidir. Akraba, anne – baba, o yada bu dedi diye kesinlikle bir bölüm tercih etmeyin. Hayatın sizin hayatınız olduğunu, mesleği yapacak kişinin sizler olacağını unutmayın. Mutlu olacağınız meslekleri seçin. Unutmayın ki mutlu insan, mutlu dünya demektir. Bu dönemde sizi düşürmeye çalışanlar olacaktır. Gardınızı o kişilere karşı iyi alın ve asla düşürmeyin. Komşuların çocukları kimseyi ilgilendirmez bunu iyice aklınıza yazın. Siz bir bireysiniz sizi sadece kendiniz ilgilendirirsiniz. Kendinize güvenin ve yapacağınızı inanın.

Başarılar.

kanat

Aile Tavrı Nasıl Olmalı?

Sevgili Aileler,

Çocuğunuz yıllarını üniversite için harcadı, unutmayın ki kaygıları hepimizden daha büyük. Onlar üzerilerindeki korku, baskı ve heyecanla başa çıkmakta zaten zorlanırken sizler bu dönemde onlara köstek değil destek olmalısınız. Onlara değerli olduklarını hissettirmeli, ortaya çıkan sonuç ne olursa olsun onun yanında olduğunuzu ona söylemelisiniz. Onlarla beraber sizde bu sınavın hayatın bir sonu ya da başlangıcı olmadığını bilmeli ve buna göre hareket etmelisiniz. Baskı ve yargılama onların bulunduğu psikoloji içinde onlara destek olmaz. Aksine baskı onlardaki öz güveni kırar, kendini değersiz hissettirir.

Sonuçlar karşısında onu yetersiz bulmadığını belirten tavırlar sergilemek çocuğunuzda aşağılık kompleksi geliştirir ve kendini yetersiz hisseder. Sizin için anlık söylenen bazı kelimeler çocuğunuz üzerinde yıllarca etki bırakabilir. Onlara bir mesleği dayatmaktan vazgeçin! Onların birer birey olduklarını ve hayatları boyunca yapacakları meslekleri kendi özgür iradeleri ile seçmeleri gerektiğini kendinize sürekli hatırlatın. Anne babalar olarak amaç çocukların hayatını bir şirket yönetir gibi yönetmek değildir. Onların bir birey olduğunu unutmadan onlara destek olmalı, erdemli bireyler olarak yetişmelerini sağlamalı, doğruyu ve yanlışı öğretmeliyiz.