Trafik kazalarında araç kusurları içinde lastik patlamasının, yüzde 57 oranla birinci sırada yer aldığını biliyor muydunuz?

Havasız yapıdaki patlamayan lastikler üzerinde çalışan Michelin ve General Motors firmaları sona yaklaştı. Uptis Prototype serisi patlamayan lastik serisi resmi olarak tanıtıldı.

Michelin ve General Motors firmalarının üzerinde çalıştıkları Uptis Prototype (Unique Puncture-proof Tire System) isimli patlamayan lastik modeli resmi olarak tanıtıldı.

Klasik lastiklerdeki gibi hava basıncı mantığından uzak bir mantıkla çalışan bu lastiklerde patlama riski ortadan kalkarken lastiklerin kullanım ömürleri de uzamış olacak.

Tasarlanan tekerleğin yapısından yola çıkarak, tasarımındaki boşluklu ve esnek yapı sayesinde küçük çaplı da olsa amortisör görevi görecek gibi duruyor.

Uptis Prototype Nedir? Neleri Değiştirecek? 1

Çevreye Katkı Sağlayacak!

Günümüzde otomobiller başta olmak üzere neredeyse tekerlekli tüm araçlarda hava basıncı ile çalışan klasik lastikler kullanılıyor.

Bu lastiklerin hem kullanım ömürlerinin düşük olması hem de üretildikleri hammaddelerin çevreye zarar veriyor olmasından dolayı pazara girecek olan bu yeni lastik tasarımı çok daha çevreci bir lastik yapısının hayatımıza girmesini sağlamış olacak. Üstelik daha az hammadde kullanımı sayesinde atık miktarıda azalmış olacak. Ayrıca bu sektörden tasarruf edilen hammaddeler, başka sektörlerde farklı tasarımlarda kullanılabilir.

Uptis Prototype Nedir? Neleri Değiştirecek? 2

Bunun yanında lastiklerin delinme, parçalanma gibi sorunlarını ortadan kaldıracağı için hem daha uzun ömürlü olacak ve uzun vadede maliyetleri düşürecek hem de lastiklerden kaynaklı olarak yaşanan kazaların da azalmasına sebep olacak.

Uptis Prototype Ne Zaman Test Ediliyor?

Michelin ve General Motors tarafından geliştirilen Uptis Prototype serisi yeni lastik yapısı, Chevrolet firmasının 2019 yılı sonunda pazara sürülmesi beklenilen Chevrolet Bolt serisi elektrikli aracında test edilecek.

Testlerde istenen verim elde edilebilirse 2024 yılına doğru yeni lastik yapısının araç firmaları tarafından kullanılabilir hale gelmesi bekleniyor.

Test edilişi ve tasarımın ayrıntılı görüntüsünü aşağıdaki videoda görebilirsiniz.

kaynaklar:1,2,3