uyku

Uyku, hayatımızdaki vazgeçilmezlerin başında gelir. ”Beş dakika daha” diyerek yarım saat uzattığımız uykumuzun tadını başka hiçbir şeyde bulamayız. Maalesef ki her şeyin fazlasının zararı olduğu gibi uykunun da fazlası insan bünyesine zarar verebiliyor ve insanın halsizleşmesine sebep olabiliyor. Uykunun hayatımızı olumsuz etkilediği durumlar var. En büyük etkisi ömrümüzden ömür alıyor olması. Hayatımızın yaklaşık 20 yılını uykumuzda geçirdiğimizi biliyor muydunuz?

Uykunun Sebebi Nedir?

Gün boyu çalışıp yorgunluktan uykumuzun geldiğini söyleyebiliriz ama gün boyu oturup herhangi bir harekette bulunmadığımız zaman uykuya ihtiyaç duymamız sizce de kafa karıştırıcı değil mi? Her ne kadar daha dinç ve sağlıklı olmak için uyumamız gerektiğini bilsek de “Uykunun sebebi şudur.” diye bir kesinlikte konuşamayız. Bu konuda İngiliz Nörolog Russell Foster; TED sunumunda uykunun sebebinin meçhul olduğunu, uykudayken yarı-ölü durumda olmadığımızı ve bazı bölümlerimizin normalden daha fazla çalıştığından bahsetmiştir.

Zamanı Verimli Geçirmemizi Sağlayacak Uyku Metotları

kum saati

Ömrümüze ömür katabilmemiz için bazı yöntemler geliştirilmiş. Elbette bunlar kolay yöntemler değil fakat zamandan tasarruf etmek için uygulanabilir. En ünlü yöntemlerden birisi ”Çok Fazlı Uyku” olarak bilinen “Da Vinci” yöntemi. Da Vinci her 4 saat için 15 dakika uykuyla gün içinde toplam 1.5 saat uyuyarak ömrüne yaklaşık 20 yıl eklemiştir.

Bir diğer yöntemi ise Nikola Tesla bulmuştur. Bu yönteme göre gün ortasında bir kez 20 dakika ve 2 saat gece uykusu ile zamandan tasarruf etmek amaçlanmıştır.

“Everyman” yöntemi ise Tesla yöntemine benzerlik gösteriyor. Bu yöntemi uygulamak için gün içinde 3 kez 20 dakika ve gece 3 saat uyumak gerekiyor.

“Siesta” yöntemi diğer yöntemlere göre daha kolay uygulanabilir. Gün içinde bir kez 1.5 saat ve gece 5 saat uyku ile bu yöntem gerçekleştirilebilir.

En ilgi çekicisi ise dec2 geni bulunduran ve dünya nüfusunun %1’ini oluşturan insanların kullandıkları metot. Diğerlerine göre daha zor olan bu yöntem için her 6 saatte 15 dakika uyumak gerekmektedir.

Bahsettiğim beş metotun ortak özelliği uykuyu kısa tutması ve zaman dilimlerine bölmesi. Yani bu yöntemleri her insan kendi bünyesinin ihtiyacı doğrultusunda değiştirip geliştirebilir ve uykunun hayatlarından çaldığı yılları verimli hale getirebilir.