Ben uykuyu çok ama çok severim ve alarmımı her sabah mutlaka en az 5 dakika  erteleyenlerdenim. Eğer uykumu almamışsam kafam hiçbir şey almaz, mutsuz olurum ve sonunda bütün planlarımı iptal edip kendime gelene kadar doya doya uyurum diyenlerdenseniz eğer, bu yazıda gününüzü nasıl enerji dolu, verimli ve kaliteli geçireceğinize dair bilgiler edinebilirsiniz.

Uykudan Vazgeçmeden Günün Verimliliğini Arttırmanın Yolları 1

Verimli Bir Gün İçin Ne Yapılabilir?

  • Sabahları mis gibi daha fazla uyumak mı yoksa mutlaka erkenden kalkıp koştur koştur yataktan çıkmak mı? Ben ilkini tercih eden bir insan olarak sabah bana en az 30 dakika kazandıran bir alışkanlıktan bahsetmek istiyorum. Sabah uyandıktan sonrasını adım adım planlamak. Akşam yatmadan kafanız daha yerindeyken ertesi gün giyeceğinizden, kahvaltıda yiyeceğinize, yanınıza alacağınız kitaplarınızdan, gün içi atıştırmalıklarınıza aklınıza gelen ve sabah yapmanız gereken her ne varsa akşamdan hızlıca halledin. Neden mi akşam? Sabah uyku sersemi bu işler daha uzun sürer. Üstelik tişörtüm mü kirli, sabah kahvaltıya peynir mi kalmamış gibi dertlerinize pratik çözüm üretebilecek zamanınız olur. Sabah kalkın, otomatik bir şekilde 5 dakikada hazırlanın, 5 dakikada kahvaltı yapın ve güne hayat kalitenize en az 10 puan ekleyerek başlayın.
  • Uykusuzluğu iyi bir şey sanmayın. Gerçekten neden? Bedenimizi olumlayalım derken bedenimize uykudan kısmak neden? Lütfen şunu anlayın, az uyumak da çok çalışmak da bir meziyet değil. Vücudunuzu dinleyin. 9 saat uykuya mı ihtiyacı var? O zaman bu ihtiyacı kabullenin ve vücudunuza kendini yenilemesi ve yeniden yaşam enerjisi üretmesi için fırsat tanıyın. Enerjiniz kısa süreli olmasın, sürdürülebilir olsun.
Uykudan Vazgeçmeden Günün Verimliliğini Arttırmanın Yolları 2
  • Oldu da çok uykusuz kaldığınız birkaç gün oldu. O zaman kendinize dinlenmek ve uyumak için plan yapın. Gücünüzü sonuna kadar harcamak yerine bir arkadaş buluşmasını iptal edin veya o günkü ders çalışma planınızı sonraya erteleyin. Burada amacımız sürekli miskinlik etmek veya sürekli uyumak değil ama artık bir yetişkin olarak hayat enerjinizi de yönetebilmeniz ve ihtiyacınız olduğunda dinlenmeyi bir öncelik haline getirmeniz gerekir.
  • Akşamları ne kadar yoğun olursanız olun yatmadan önce 5 dakika da olsa telefonu kapayın, gözlerinizi kapayın ve sadece nefes alış verişinize odaklanarak rahatlayın. Bunu yaklaşık 1 haftadır düzenli olarak yapan biri olarak söylemeliyim ki uykuya dalış hızım ve dolayısıyla da uyku kalitem arttı.
  • Ajanda kullanın veya telefonunuzda günlük bir öncelik listesi oluşturun. Gün içinde yapılacak işlerin hepsini yapmak zorunda değilsiniz ama hiçbirini yapmamanız da iyi olmaz. Bu stresi zihninizde taşımak ve “Bugün başka ne yapmam gerekiyordu acaba?” bulutuyla dolaşmak yerine işlerinizi aklınıza geldikçe listeye ekleyin, hallettikçe de listeden çıkartın. Zihniniz zaten derslerle, para mevzularıyla ve diğer konular ile meşgul. Bari siz zihninizin yükünü biraz azaltın.
  • Gün içinde enerjinizi toplama seansları yapın. Dersten derse koşarken araya o çok da bayılmadığınız arkadaş ile gereksiz bir sohbeti sokuşturmayın. Ders arası 20 dakika boşluğunuz varsa ya sevdiğiniz ve size değer veren arkadaşlarınızla enerjinizi yenileyin ya da kampüste bulabildiğiniz yeşil bir alana yakın oturun, sakince kendinizle baş başa kalın veya rahatlatıcı bir müzik dinleyin. Eğer beyninize ve bedeninize gün içinde deşarj olmak için kısa molalar verirseniz, gecelik uyku süreniz kısa bile olsa sabah daha dinlenmiş uyanacağınıza emin olabilirsiniz.
Uykudan kısmadan günü daha verimli geçirmek
  • Sürekli ama sürekli erişilebilir ve erişebilir olmaktan kaçının. 20’li yaşlar enerjinin hunharca harcandığı yaşlar ama bu verimliliğinizi azaltacak bir davranış. Bakın bizim amacımız verimliliği arttırmak. Verimliliğimizi arttırmak için zihnimizi yaptığımız işlere iyi odaklayabilmeliyiz. Bunun en iyi yolu Whatsapp ve Instagram gibi vakit yiyen uygulamaların kullanım zamanını kendimize göre belirlemek. Yani bu ne demek? Her mesajı her an açıp cevaplamak zorunda değilsiniz demek. Her boş vaktinizde veya canınız sıkıldığında Instagram’da vakit öldürmek zorunda değilsiniz demek. Kendinizi dinleyin. Eğer sıkıldıysanız ve bunaldıysanız bunun çözümü o andan kaçmak değil zihnin yükünü azaltmak. Whatsapp mesajı cevaplamak bunu yapmaz. Instagram’da profil profil gezmek zihninize ferahlaması adına çok yardımcı olmaz. Bu yüzden bu konudaki sınırlarınızı şimdiden belirleyin.  Ders çalışmaktan çok mu bunaldınız? Sevmediğiniz bir mesajı nezaketen cevaplamak yerine sevdiğiniz bir şarkıyı dinleyin. Sevmediğiniz bir Instagram ünlüsünün paylaşımı altındaki yorumları okuyarak zaman öldüreceğinize biraz esneme hareketleri yapın. Kısaca bunaldığınız anları kontrol altına alın. Hem unutmayın ekranın mavi ışığı size uykusuzluk olarak da geri dönebilir. Değer mi? Bence değmez.

Keyifli ve verimli günler diliyorum..

Kaynakça :

1 – https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-41805344

2 – https://www.kigem.com/duzenli-bir-uyku-icin-neler-yapmaliyiz.html