Herkese merhaba, bu hafta uzay-zaman yolculuğumuza uzay konulu kitap tavsiyeleri ile devam ediyoruz. Benim de kütüphanemde bulunan, uzay, astrofizik konulu kitaplar içinden seçtiğim 5 kitabı sizlerle paylaşacağım.

Keyifli okumalar…

  1. Zamanın Kısa Tarihi/ Stephen HawkingStephen Hawking

Bilimsel yazın alanında bir başyapıt olan Zamanın Kısa Tarihi kitabı, ilk olarak 1 Nisan 1988 tarihinde yayımlandı. Özgün basımın ön sözü Carl Sagan tarafından yazıldı. 40 dile çevrildi ve çok satanlar  listesinde 237 hafta boyunca yer aldı.

Kitap 12 bölümden oluşuyor (son baskıya solucan delikleri konusu da eklenmiştir) Evren nedir? Nereden geldik? Uzay-zaman nedir? gibi sorulara cevap niteliğinde olan bu kitap okuyan herkesi zamanda unutulmaz bir yolculuğa çıkarıyor.

  2. Hiç Yoktan Bir Evren/ Lawrence M. KraussEvren

Uzay konulu kitapların en iyilerinden biri olan, Richard Dawkins’ in ön sözüyle  yayımlanan, anlaşılması kolay, akıcı bir kitap.

Konuya bakacak olursak, Krauss kitabında “Neden hiçbir şey olmayacağına bir şey var?” sorusuna cevap veriyor. Okuyucuyu evrenin başlangıcından hiçliğe kadar yer yer mola vererek uzun bir yolculuğa çıkartıyor.

   

  3. Kozmos/ Carl Sagan

Kozmos Carl Sagan, Kozmos’u önce bir TV yayını olarak başlatmış daha sonra kitap olarak yayımlamıştır. TV yayını gibi kitabı da çok sevilmiş ve uzayla ilgili bilim kitapları içinde bir kült haline gelmiştir.

Kitap on üç bölümden oluşur ve uzayın keşfini konu alır.Carl Sagan Kozmos TV’de yayınlanırken ilk bölümünde “come with me” yani benimle gelin ifadesini kullanmıştı. Siz de kozmosu merak ediyorsanız Carl Sagan’ın sözünü dinlemenizi ve bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.

 

4. Mesaj/ Carl SaganCarl Sagan

Carl Sagan’ın başka bir kült kitabı daha, Mesaj…

Mesaj, aslında bir macerayı anlatıyor, bir uzay macerasını. Fakat Sagan bunu bilimle o kadar güzel harmanlamış ki biz bu kitabı bir bilim-kurgu kitabı olarak değil bilimsel bir yazın kitabı olarak okuyoruz.

Ek olarak, Mesaj kitap olarak yayımlandıktan sonra beyaz perdeye de taşındı. Bana göre kitabı (ki çoğunlukla böyle olur) filminden çok daha güzeldi. Ne diyelim okumayanlara keyifli okumalar, izlemeyenlere iyi seyirler 🙂

   5. Kara Delikten Gelen Ölüm/ Neil deGrasse Tyson

Neil deGrasse TysonKara Delikten Gelen Ölüm, National Geographic ‘de yayınlanan Kozmos ile Carl Sagan’ın eserini günümüze taşıyan astrofizikçi deGrasse Tyson’ın bol felaket senaryolu fakat gerçekleşmesi olası olayları anlatan, kozmosu derinlemesine inceleyen kitabı. Bu kitapta kara delikleri keşfe çıkarken aynı zamanda bir uçak kazası ile kafamıza meteorit düşmesi olasılığı arasında oransal olarak pek bir farkın olmadığını göreceksiniz. Bu ve bunun gibi birçok olasılığı öğrenmek istiyorsanız bu kitabı hemen okumalısınız.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

Bilimle kalın!

Hoşça kalın!