Dünya, adını da verdiği iki büyük savaşa şahitlik etti. Belki de yorgun ve yaşlı olması bundan kaynaklanmaktadır. Peki ya üçüncü bir savaşa hazır mı? Teknolojinin ilerlemesi olası savaşı tetikliyor mu?

Merak etmeyin bu sefer savaşın mekanı Dünya değil Uzay olacak. Nasıl mı? Trump’a göre bir ‘Askeri Uzay Kuvveti’ yeterli olacaktır. Sonuçta işin içine askeri kuvvet katılınca toprak meselesini konuşarak çözmek yerine kan ile çözmek daha kolay. Ama bu sefer kan dökülmeden çözüleceğe benziyor. Yalnız, bu ölüm ve yıkımların olmayacağı anlamına gelmiyor. Uzayda kurdukları askeri uydular ile Dünya’nın herhangi bir ülkesindeki herhangi bir şehrine ait olan bir mahallede oyun oynayan çocukların oynadıkları topa kadar her bir parçanın fotoğrafını çekebilen bir sistem düşünün. Ne kadar mükemmel bir teknolojik gelişme öyle değil mi?(!) Peki ya istemedikleri bir uyduyu düşürebildiklerini biliyor muydunuz? Bozuk yada kullanılmıyor olduğundan değil sadece onların ekibinden olmadığından…

Uzay Kuvvetleri

Milletler topraklarını genişletme, korunma işini biraz abarttı mı desek?

Kuvvet Nedir?

Kuvvet kelimesi size ne çağrıştırıyor? Zayıf olana uygulanan güç değil midir? Peki askeri kuvvet nedir? Askeri kuvvet milletler üzerindeki tüm dış etken ve saldırılara karşı kalkan görevi üstlenen masum bir birliktir. Bahsi geçen askeri düzenin Uzay’da kurulmasını isteyen Amerika için maliyetli olmasına rağmen gerekli bir durummuş.

Dünya varoluşundan beri birçok toprak savaşı yaşamıştır. Peki bu savaşlar Uzay’da yaşanmış olsaydı? ”Dünya açışından daha iyi olabilirdi, az kafasını dinlerdi!” demeden bu da oldu. Evet, Amerika bunu da yaptı. Savunma mekanizması yetersizmiş gibi Uzay’ı da planlarına dahil etti. Peki bu dahiyane fikrin sahibi kim? ”Amerika’yı savunma söz konusu olduğunda Uzay’da Amerikan varlığına sahip olmamız yeterli değil, Uzay’da Amerikan baskınlığı olmalı” diyen Donald Trump’ın fikri olan bu ”baskınlık” planı, Amerika’nın savunma ihtiyacından değil de baskınlık kurma isteğinden kaynaklanmaktadır. Tüm Dünya’yı Uzay’daki uyduları ile yönetebilir hatta üzerinde hakimiyet dahi kurabilir. İmzalanan anlaşmanın hiçbir anlam ifade etmediği bu durumda endişe duymamak imkansız. Düşünsenize izleniyorsunuz…

Uzay Kuvvetleri Korkutuyor!

Uzay Kuvvetleri

Bahsi geçen ‘Uzay Kuvvetleri’ onlara göre bir ihtiyaç doğrultusunda var olmalıymış. Aslında Amerika’nın Uzay ile ilgili her türlü problemi ile ‘Hava Kuvvetleri’ ilgileniyordu. Tek başına yetemediği durumlarda diğer kollardan destek alıyordu. Ancak Donald Trump bunu yetersiz gördü ve dahiyane fikrini sundu. Teknolojinin ilerlemesi onları heyecanlandırırken biz seyircileri oldukça korkutuyor. Şu an her şey oldukça sakin ama planlar gösteriyor ki Amerika tek kişilik bir gösteri ile yakın zamanda sahne alacak.

Dünya kendilerine yetmemiş olacak ki Uzay için savaşmaya başlayacaklar. Sonsuz Uzay boşluğu içerisinde yer kavgası… Elinizi çabuk tutun ‘sonsuz’ uzay boşluğunda sizlere yer kalmamış olabilir(!)